Skoči na vsebino

IPB

Slika

Kako Skrbeti Za Zdravje Vašega Operacijskega Sistema?

Odgovorov v temi: 11

#1 Medicius

Medicius

Velemojster

• Members
  • 7 160 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Računalništvo in tek na pretek. :)

Objavljeno 22 november 2009 - 20:41

Pozdravljeni.

Ker se že dolgo ni kaj dosti govorilo o čiščenju in optimizaciji sistema odpiram temo, ki bo namenjena dotični debati. Sam sem "pedantne" narave in imam nekako operacijski sistem vedno posodobljen, "čist" in optimiziran. Ker trenutno poganjam Windows 7 bom morebitne bližnjice in slike lepil izključno iz njega.

Torej bi vam rad prikazal neke osnove vzdrževanja operacijskega sistema, kar izvajam na naslednje načine:
1.) z Windows orodji za lokalne diske (Čiščenje diska in defragmentacija)
2.) z CCleaner-jem (čiščenje nepotrebnih datotek - "smeti" in registra)
3.) optimiziram zagon operacijskega sistema z izklopom nepotrebnih programov ob zagonu in izklopim nepotrebne storitve v sistemski konfiguraciji (msconfig)
4.) skrbim za zaščito pred škodljivo programsko opremo (antivirusni program, itd)
5.) izogibam se nelegalnim vsebinam in ne odpiram nepreverjenih oziroma sumljivih paketov ali datotek :)

1.) Sam operacijski sistem ima že na voljo dve orodji s katerimi lahko poskrbimo za defragmentacijo in čiščenje "nepotrebnih" datotek.
Čiščenje diska:
Najprej bomo uporabili orodje za čiščenje diska, da sprostimo nekaj prostora in se rešimo nepotrebne navlake. Do funkcije Čiščenje diska pridete tako, da odprete Moj računalnik, z desnim gumbom na miški kliknete na Lokalni disk, izberete lastnosti in zaženete Čiščenje diska. V naslednjem oknu boste imeli na razpolago možnost izbora katere datoteke želite pobrisati (po pripadnosti k datotečnim skupinam) in še dodatne (več) možnosti za izbris nepotrebnih programov sistema Windows in ostalih programov ter odvečnih varnostnih kopij.

Izgleda tako:
Objavljena slika Objavljena slika Objavljena slika

Defragmentacija:

Defragmentacija je proces pri katerem fizično reorganiziramo prostornino pomnilniške enote in majhne razdrobljene delce istega podatka skuša združiti skupaj ali čim bližje. Skuša tudi narediti čim večje regije prostega prostora, pri čemer uporablja stiskanje in tako preprečuje ponovno razdrobljenost podatkov.

Torej z defragmentacijo se izognemo nepotrebni zasedenosti diska in izgube na hitrosti branja/pisanja podatkov. Windows 7 in Windows Vista imata urejeno tako, da se defragmentacija izvaja v ozadju, ko je dovolj sistemskih sredstev na razpolago oziroma je sistem v "idle" stanju. Ampak kljub temu, če ugašate računalnik po uporabi priporočam, da izvajate ročno, kot je to potrebno pri XP-jih.
Do defragmentacije pridete tako, da odprete Moj računalnik, z desnim gumbom na miški kliknete na Lokalni disk, izberete lastnosti, orodja in defregmantiraj. Nato izberete lokalni disk/particijo, ki ga želite defragmentirate in izberete Defragmentiraj disk.

Izgleda tako:
Objavljena slika Objavljena slika

2.) Mnogi uporabljajo kake druge programe, a jaz osebno uporabljam CCleaner, ki počisti disk "globinsko", počisti register in ponuja orodja za ureditev kateri programi se naj zaženejo ob zagonu OS-ja, brisanje nepotrebnih programov in še kaj. Uporaba programa mi še nikoli ni povzročila kakih težav, je preprosta in učinkovita. Skratka programček dobite brezplačno na naslednji povezavi: http://www.ccleaner.com/

Objavljena slika Objavljena slika

3.) Čeprav lahko nekaj od tega upravljate z prej omenjenim programom se jaz raje zatekam klasični metodi, torej z urejanjem sistemske konfiguracije. Do te konfiguracije pridemo z kombinacijo tipk WIN + R in ko se nam odpre okence zaženi/run vpišemo msconfig in potrdimo z enter. Odpre se nam naslednje okno:

Objavljena slika

Naslednji korak je, da izberemo services/storitve in tistim nevednežem priporočam, da označijo v oknu "Hide all Microsoft services" (skrij vse Microsoftove storitve), da ne bi po pomoti ukinili kako uporabniku ali sistemu pomembno storitev. Torej nam ostanejo storitve programov, ki smo jih mi namestili zraven Windowsa in jih lahko prepoznamo po imenu storitve ali če nismo prepričani poiščemo preko Goole-a kaj se skriva za določeno storitvijo. Le te, ki jih ne potrebujemo, da bi bile aktivne v ozadju in po nepotrebnem uporabljale sistemska sredstva mirne volje lahko izključimo.

Objavljena slika

Potem nam še ostane startup/zagon kjer lahko izkopimo programe, da se ne bodo aktivirali/zagnali z zagonom operacijskega sistema. Le te lahko po potrebi zaženemo kasneje, ko bomo jih potrebovali. Bodite toliko pozorni, da si ne boste izklopili programov, ki nas ščitijo pred škodljivo programsko opremo ali programske/gonilniške podpore strojni opremi (grafični, zvočni, ...). S tem bomo pohitrili zagon operacijskega sistema in onemogočili nepotrebno izvajanje pograma v ozadju, ko za tem sploh ni potrebe.

Objavljena slika

4.) Ta točka je več ali manj vsem znana in dandanes od nas zahteva obvezno uporabo neke oblike zaščite pred škodljivo programsko opremo, ki na nas preži predvsem iz interneta. Jaz trenutno uporabljam NOD32 in nimam potrebe po nobeni drugi zaščiti. V glavnem zaščite imate več, kot dovolj, nekatero plačljivo, drugo spet zastonj. Če želite izvedeti kaj več o tem si lahko preberete sorodne teme, ki so jih ustvarili pridni soforumaši. Recimo:
- Kateri Antivirusnik?
- Varno Brez Protivirusnih Programov
- Kakšen anti-spyware program uporabljete?
- itd :Yahoo:

5.) Upoštevajte zgoraj navedeni nasvet. Neupoštevanje tega je pogosto vzrok za izgubo pomembnih podatkov in drugih nevšečnosti kljub zaščitenemu računalniku.

Tako torej. :Yahoo: To je moj način vzdževanja operacijskega sistema in upam, da bo komu prišel prav čeprav ne dvomim, da ste uporabniki na forumu glede tega že več ali manj podučeni. Zato pa tema ostaja odprta na debato in je zaželjeno, da predstavite še dodatne načine kako poskrbeti za operacijski sistem, ga optimizirati in predstavite morebitno programsko opremo za doseganje le tega. Dobrodošla so pa seveda tudi vprašanja, da bomo lahko skupaj rešili morebitne težave.

Hvala za pozornost in sodelovanje.

Lp, Medicius.

#2 Veget

Veget

RN forum freak

• Members
  • 9 718 objav
  • Kraj:Nekaj ovinkov iz Nove Gorice

Objavljeno 22 november 2009 - 21:08

Odličen članek, kar tako naprej! :)

#3 gulmor

gulmor

Vajenec

• Members
  • 308 objav
  • Kraj:Na Luni

Objavljeno 22 november 2009 - 21:10

Huh, lepo si to predstavil. Jaz sem še bolj staromoden, moj proces (cca. vsaka 2 tedna) pa zgleda takole:

1. Defragment
2. WinXp Manager (ima odličen Optimization Wizard, ki te vodi po korakih, od unistall programs, startup, registry cleaner, junk cleaner....)
3. Spyware doctor
4. Antivirus

Ob naslednjem formatu pa nameravam naložiti Win7, zato bo verjetno treba tud proces posodobiti. Za zdaj mi še WinXp sp3 lepo melje.

#4 matejm1994

matejm1994

Mojster

• Members
  • 1 962 objav

Objavljeno 27 december 2009 - 13:32

Lepo napisan vodič.

Objavljena slika

Imam pa eno vprašanje. Kaj je ta mapa Windows.old oziroma Prejšnje namestitve sistema Windows.
A bo kaj narobe, če jo zbrišem, saj je velika kar dobrih 57 GB, a mi sedanje datoteke ostanejo.

In ja, prej sem imel VIsto, sedaj imam Win7

#5 TechFreak:)

TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav
  • Kraj:Celje

Objavljeno 27 december 2009 - 13:53

V Windows.old je prejšnji Windows (v tvojem primeru Vista) z vsemi datotekami tega sistema in tvoji podatki (slike, glasba, dokumenti) pri Visti.

Torej če si vse svoje dokumente že prestavil na Windows 7 potem lahko to mapo izbrišeš.

#6 matejm1994

matejm1994

Mojster

• Members
  • 1 962 objav

Objavljeno 27 december 2009 - 16:43

Najlepša hvala. Pa bo še malo več prostora na disku. <_<

#7 jodlajodla

jodlajodla

Sufler

• Members
  • 247 objav

Objavljeno 27 december 2009 - 17:06

Moj potek:
1. Defragmentacija
2. Tako CCleaner kot Advanced System Care (free)
3. CCleaner
4. IObit Security (free), Avast
5. Tudi sam se poskusim izogniti <_<

Sicer zadnji čas bolj malo potrebujem vse skupaj, saj poganjam Ubuntu ;)

#8 marolt93

marolt93

Sufler

• Members
  • 167 objav

Objavljeno 29 december 2009 - 19:09

Tudi jaz skrbim za svoj operacijski sistem:
Defraggler za defragmentirat (free)
CCleaner za čiščenje nepotrebnih datotek (free)
Advanced SystemCare za registre (free)
Microsoftov Essentials antivirus (free)
V System Configuration (msconfig) pa imam nastavljeno le najnujneje oz. tisto kar potrebujem takoj <_<

#9 illusion

illusion

Pomagač

• Members
  • 361 objav

Objavljeno 28 februar 2010 - 17:07

Jest priporočam programa Spybot - Search & Destroy in Ad-Aware za čiščenje OS-ja.

#10 Medicius

Medicius

Velemojster

• Members
  • 7 160 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Računalništvo in tek na pretek. :)

Objavljeno 04 marec 2010 - 01:50

Na naslednjem naslovu boste našli marsikatero koristno orodje: http://www.piriform.com/

#11 g. ZLO

g. ZLO

Sufler

• Members
  • 210 objav
  • Kraj:Ljubljana
  • Interesi:Kar čm...

Objavljeno 04 marec 2010 - 08:01

Za odstranjevane programov toplo priporočam Revo uninstaller free. Ti izbriše skoraj vso nesnago ki ti jo programi pustijo za sabo na računalniku po uporabi njihovega uninstall programa.

[attachment=556:Untitled_1.jpg]

#12 illusion

illusion

Pomagač

• Members
  • 361 objav

Objavljeno 31 maj 2010 - 15:42

Glary Utilities je še eden izmed zlo popularnih programov za čiščenje računalnika.

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov