Skoči na vsebino

IPB

Slika

Nenormalna poraba RAM-a

Odgovorov v temi: 41

#1 comp_man_XXL

comp_man_XXL

Mojster

• Members
  • 1 638 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 14:35

Sistem mi porablja preveč RAM-a (preveč celo za Visto), ko je aktiven le explorer in antivirusni program (ter ASUS-ovi programčki za matično ploščo, kateri zavzamejo zelo malo RAM-a).
Š e slika:

Objavljena slika

Kaj narediti, da mi bo sistem porabljal manj RAM-a (npr. 1GB), ker mislim, da tudi vi, ki uporabljate Visto, vam toliko RAM-a, ne žre.

#2 TechFreak:)

TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:Celje

Objavljeno 25 oktober 2008 - 14:44

KAJ JE Z VAMI NAROBE?

Vsak teden nekdo začne temo in sprašuje, če se nam zdi poraba RAMa nenormalna oz. prevelika. Je tako težko razumeti, da to ni nič narobe? Bodi vesel, da zna operacijski sistem izkoristiti RAM. Saj ga kupiš samo za to, da ga boš uporabljal in ne za to, da se na njem nabira prah. :wall: :)

Kadar ne uporabljaš drugih aplikacij si OS Windows Vista za svoje delovanje vzame veliko rama, saj s tem deluje hitreje in lahko opravlja opravila, ki jih drugače ne bi mogel.

Ko pa nek program zahteva RAM, mu ga pa dodeli. Nevem kaj je z vami narobe. Windows Vista ima najboljše upravljanje sistemskih sredstev od vseh ostalih verzij Windowsa. In zaradi tega je takšna poraba normalna.

#3 gpc17

gpc17

Poročevalec

• Members
  • 558 objav
  • Kraj:Ljubljana
  • Interesi:kolesarjenje...

Objavljeno 25 oktober 2008 - 14:48

Prvo si inštaliraj x64 bitno visto da ti bo zaznala 4gb rama.
Drugo nevem kaj vse ti teče na računalniku saj imaš 77 procesov? :joj:

#4 AntiTrax

AntiTrax

Gospod s kravato

• Members
  • 1 202 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 14:55

Pa se meni zdi da imam veliko procesov, pa jih imam 46. :)

#5 comp_man_XXL

comp_man_XXL

Mojster

• Members
  • 1 638 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 15:48

webphp, hvala za razlago.

#6 W.I.P.

W.I.P.

Gospod s kravato

• Members
  • 1 335 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 17:55

webphp, ja, ampak tudi s tabo je verjetno nekaj narobe, da tako zagovarjaš abnormalno porabo RAM-a.

Naj ti poskušam razložiti. Kot recimo v tem primeru, imeti 1,6 GB rama porabljenega že takoj na začetku in imaš recimo "le" 2 GB RAM-a, želiš pa uporabiti kakšen program, ki tudi ni ravno nedolžen pri porabi spomina, recimo da želiš obdelati nek video posnetek in uporabljaš Adobe proizvode. Za to obdelavo potrebuješ vsaj Premiere Pro, Photoshop in Encore, če seveda želiš izdelati DVD, vsi ti našteti programi zajamejo zelo velik del spomina že sami po sebi, a če jih uporabiš vse od enkrat, kar je tudi zelo pogosto potrebno, ti lahko porabi tudi do 2 GB spomina (samo ti programi, brez OS-a in ostalih programov), če ne celo več v ekstremnih primerih.

Torej, zdaj mi ti lepo razloži, kako imeti ob zagonu sistema porabljenega 1,6 GB RAM-a (od vsega 2 GB RAM-a), kar je po tvojem merilu popolnoma normalno, še več, boljše kot ob majhni porabi, ter uporabljati "teške" programe in pričakovati normalno delo brez večjih zatikanj.

Preprosto, NEIZVEDLJIVO!!!

In še krajši nasvet ustvarjalcu te teme, zmanjšaj število procesov ob zagonu na recimo nekje 30 (vsaj v WinXP je to tako, lahko tudi manj, za Visto ne vem če je isto, le predvidevam, da bi lahko bilo podobno, +- 5 procesov) in se ti bo poraba spomina zmanjšala na približno 300 MB (spet brano iz WinXP, sklepam da je pri visti podobno, mogoče malenkost več).

#7 AntiTrax

AntiTrax

Gospod s kravato

• Members
  • 1 202 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:01

Pri meni na Xp je od 2 Gb ram-a povprečno brez programov odprtih uporabljenega malo več kot 650 Mb. Vista žre spomin, kaj čmo.

#8 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav
  • Kraj:Vrhnika

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:11

Pri meni na Xp je od 2 Gb ram-a povprečno brez programov odprtih uporabljenega malo več kot 650 Mb. Vista žre spomin, kaj čmo.

Pojdi v temo namenjena takim komentarjom.

#9 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:11

webphp, ja, ampak tudi s tabo je verjetno nekaj narobe, da tako zagovarjaš abnormalno porabo RAM-a.

Naj ti poskušam razložiti. Kot recimo v tem primeru, imeti 1,6 GB rama porabljenega že takoj na začetku in imaš recimo "le" 2 GB RAM-a, želiš pa uporabiti kakšen program, ki tudi ni ravno nedolžen pri porabi spomina, recimo da želiš obdelati nek video posnetek in uporabljaš Adobe proizvode. Za to obdelavo potrebuješ vsaj Premiere Pro, Photoshop in Encore, če seveda želiš izdelati DVD, vsi ti našteti programi zajamejo zelo velik del spomina že sami po sebi, a če jih uporabiš vse od enkrat, kar je tudi zelo pogosto potrebno, ti lahko porabi tudi do 2 GB spomina (samo ti programi, brez OS-a in ostalih programov), če ne celo več v ekstremnih primerih.

Torej, zdaj mi ti lepo razloži, kako imeti ob zagonu sistema porabljenega 1,6 GB RAM-a (od vsega 2 GB RAM-a), kar je po tvojem merilu popolnoma normalno, še več, boljše kot ob majhni porabi, ter uporabljati "teške" programe in pričakovati normalno delo brez večjih zatikanj.

In še krajši nasvet ustvarjalcu te teme, zmanjšaj število procesov ob zagonu na recimo nekje 30 (vsaj v WinXP je to tako, lahko tudi manj, za Visto ne vem če je isto, le predvidevam, da bi lahko bilo podobno, +- 5 procesov) in se ti bo poraba spomina zmanjšala na približno 300 MB (spet brano iz WinXP, sklepam da je pri visti podobno, mogoče malenkost več).

Gdo pri zdravi pameti bi imel v računalniku namenjem tovrstnim zadevam samo 2GB rama.

#10 Medicius

Medicius

Velemojster

• Members
  • 7 100 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Računalništvo in tek na pretek. :)

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:12

ytse, webphp ni čuden ampak tisti, ki bi za tako zahtevno delo, kot si ga opisal nabavil le 2GB RAM-a medtem, ko dobi 4GB za "SAMO" 80€. Pač gremo v prihodnost in je ta številka 2GB postala majhna. Skratka za nezahtevno delo je 1 - 2GB RAM-a dovolj za Visto medtem, ko je za zahtevnejše delo 3 oziroma prej 4GB RAM-a že nuja.
Pa nikoli ne bom razumel kaj je narobe, če OS končno zna uporabiti RAM, ki ga ima na razpolago?!

#11 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:18

Sicer pa ne vem zakaj pob joka če ima več kot dovolj rama v računalniku.

#12 tine99

tine99

Sufler

• Members
  • 176 objav
  • Kraj:Volče - Tolmin
  • Interesi:Računalništvo, lov, kolesarjenje, gore

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:33

Pri meni kadar sem imel 2GB rama mi je vista uporabljala okoli 40% in zdaj ko sem kupil še 2GB mi spet uporablja 40% spomina (namizje). Tako da v bistvu več rama imaš več ga uporablja.

LP

#13 TechFreak:)

TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav
  • Kraj:Celje

Objavljeno 25 oktober 2008 - 18:36

Saj takšnemu Vista kot sama ne bo porabljala več kot 800MB RAMa.

Drugače pa tisti program, ki je v ospredju ima največ pozornosti oz. sistemskih sredstev.

Nekateri preprosto ne razumete, kako razporeditev sistemskih sredstev deluje na Visti. Ima zelo podobno kot Linux/OS X.

#14 W.I.P.

W.I.P.

Gospod s kravato

• Members
  • 1 335 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 21:51

Wizmaster, Medicius, sam imam na namiznem računalniku 2 GB RAM-a in je več kot zadosti za karkoli počet, tudi za uporabo Adobe programov, (verjami, preizkušeno), seveda, če veš kaj počneš, ter če si nastaviš računalnik kot je to potrebno, brez odvečne in nepotrebne nesnage, sploh ni potrebe po ne vem kakšnih 4 GB RAM-a in dodatnem preseravanju, češ da je to nujno zlo.
To da so v vaših glavah samo številke ki so v trenutnem trendu in z idejami, češ "kdo sploh še ima "le" 2 GB RAM-a, ne vem zakaj", to je pa le vaš problem, ker se očitno ne zavedate, ali le nočete videti dlje od svojega nosa in svojega ponosa, da je še vedno velika večina z "le" 512 MB in manj RAM-a, ter jim vse dela zelo lepo in brez nobenih skrbi.

JA webphp, vredu, Vista ni XP in porabi več spomina za takšne in drugače potrebe, ne vem, ker je ne uporabljam in me ne zanima, a očitno si spregledal bistvo, ki sem ti ga želel povedati.
Zakaj imeti na začetku, ob zagonu sistema skoraj zapolnjen spomin, oz. zapolnjen po nepotrebnem in ob vsakem zagonu novega programa čakati da se podatki iz spomina prenesejo na SWAP particijo (ker seveda prej ali slej zmanjka razpoložljivega prostora), tako da lahko novi programi delujejo kot morejo. Samo to je bistvo in ne kako deluje Vista.

P.S. In zakaj je potrebno, da se ob vsakem zagonu nalagajo tudi vsi nepotrebni dodatki in programi (ter s tem upočasnjujejo sistem), ki jih uporabimo le enkrat na toliko časa, zelo poredkoma?

#15 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 22:14

ytse sam ti pa si en mohikanec. On ima VISTO ne XP tako kot ti zato ti lahko delaš z 2GIGA in on ne more. Š e sam si omenil da nimaš viste.

#16 Medicius

Medicius

Velemojster

• Members
  • 7 100 objav
  • Interesi:Računalništvo in tek na pretek. :)

Objavljeno 25 oktober 2008 - 22:21

Wizmaster, Medicius, sam imam na namiznem računalniku 2 GB RAM-a in je več kot zadosti za karkoli počet, tudi za uporabo Adobe programov, (verjami, preizkušeno), seveda, če veš kaj počneš, ter če si nastaviš računalnik kot je to potrebno, brez odvečne in nepotrebne nesnage, sploh ni potrebe po ne vem kakšnih 4 GB RAM-a in dodatnem preseravanju, češ da je to nujno zlo.
To da so v vaših glavah samo številke ki so v trenutnem trendu in z idejami, češ "kdo sploh še ima "le" 2 GB RAM-a, ne vem zakaj", to je pa le vaš problem, ker se očitno ne zavedate, ali le nočete videti dlje od svojega nosa in svojega ponosa, da je še vedno velika večina z "le" 512 MB in manj RAM-a, ter jim vse dela zelo lepo in brez nobenih skrbi.

ytse, govorimo izključno o Visti saj je avtor teme lastnik le-te. In ne comp_man_XXL, očitno ni tak strokovnjak, kot ti, ki bi znal tweak-ati z OS-ji. Preseravanje in gledanje dalje od svojega nosu?!?! No, te izjave pa ne razumem saj z njo samo nesmiselno odgovarjaš/zagovarjaš svoj prejšnji prispevek. Pa ni trend govoriti o številkah/količini RAM-a ampak o sistemu, ki jih zna izkoristiti in mu glede na svoje osebne potrebe to s "številkami" omogočiti. Torej Vista zna iskoristiti RAM in ji ga zato tudi dam toliko, da ji ni potrebno uporabljati SWAP. Torej nimam 4GB RAM-a v računalniku zaradi trenda ampak zaradi tega, da ga včasih tudi vsega (80%) naenkrat uporabi. Upam, da poznaš razliko med porabiti in uporabiti, ker eni imajo očitne težave s tem.
Skratka naj ima vsak tak sistem, ki bo zadovoljil njegove zahteve in tudi, kot praviš, če to pomeni, da bo mu bo dovolj 512MB RAM-a. Samo naj OS in uporabnik zraven tega ne trpi. ;-)

#17 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav

Objavljeno 25 oktober 2008 - 22:30

Objavljena slika

Manj procesov in porabljenega več rama. Tako lahko poženem več zahtevnih programov in še vedno brskam po netu pečem CD-je in gledam filme hkrati med tem ko stiskam rar datoteke in podobno. pa še mi ostane. Upam da ti je sedaj jasno zakaj toliko rama. Aja pa zdele bom še igrco pognal pa igral.

Comp man moj predlog je da daš gor x64 windowse XP ali VISTO tako boš lahko izkoristil cel ram. In ne sekiraj se če ti ga toliko uporabi saj zato ga imaš. Kot pravijo da se ram ne kupi zato da se prah gor nabira ampak zato da se ga uporabi.

#18 comp_man_XXL

comp_man_XXL

Mojster

• Members
  • 1 638 objav

Objavljeno 26 oktober 2008 - 08:50

Bi naložil 64bitno, ampak ker imam original 32bitno, se mi škoda zdi dajati 150€ za novo.

#19 Wizmaster

Wizmaster

Poročevalec

• Members
  • 595 objav

Objavljeno 26 oktober 2008 - 09:50

Bi naložil 64bitno, ampak ker imam original 32bitno, se mi škoda zdi dajati 150€ za novo.

Se razume. Verjemi da ni to nobena napaka in ni popolnoma nič narobe če ti pobere toliko rama. Saj zato ga imaš toliko ane.

#20 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 720 objav
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 26 oktober 2008 - 11:03

Ne vem če vi mate ram zato da vam ga OS sam požere že polovico ali zato da ga lahko izkoristite z drugimi aplikacijami in dejanji?
Ker jaz ga namreč nimam zato da bi ga kar "šenkal" OSu.
Trenutno mam logiana 2 userja en na KDE3 en na KDE4 in na obeh userjih zaenkrat še zagnan samo FF, poraba rama je ca. 680MB od tega je ca 420MB v cache-u torej vseskupaj tiste prave porabe je ca. 260MB, pa se mi zdaj prah nabira tam? V tem trenutku, ja, ko se pa spravim zraven in začnem delat kot se spodobi potem pa kar fajn še disk začne delat in swap particija na njem.

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov