Skoči na vsebino

IPB

Slika

-povečanje Hitrosti Ventilatorja In Biosi

Odgovorov v temi: 15

#1 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 08 maj 2010 - 17:30

pozdravljeni

Po dolgem času sem se odločil pregledati in malček spremeniti moj bios pri prenosniku hp compaq cq71 420em, in ko sem prišel v bios ni bil bios ki sem ga bil vajen pri drugih računalnikih ampak nekaj povsem drugega, lahko prestavim uro, boot s cd/dvd, piše nekaj stvari o računalniku in konec. Moj cilj pa je bil malo bolj naviti ventilator, ker se mi zdi da deluje preprepočasi. Slike bi dal gor od biosov samo ne vem kako, najbrž prtscr ne bo deloval s fotoaparatom mogoče.

L.p Andraž

#2 fitipaldi

fitipaldi

Govorec

• Members
  • 2 548 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:MB

Objavljeno 08 maj 2010 - 17:33

Maš temperature normalne?

V BIOSu ne moreš selat screenshotov drugač kot s fotoaparatom. :)

#3 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 09 maj 2010 - 11:33

-temperature, so večinoma visoke, prenosnik je drugače sčiščen(reže pri ventilatorju, matična plošča, ki je bila rahlo prašna) greti se začne večinoma pri kakšnih močnejših igrah(gta4, Cod itd...)
-bom pa še danes mogoče slike naredil s fotoaparatom
-aja če koga slučajno zanima ima gor nameščeno windows visto ultimate 32 bit, prej je bil windows 7 ultimate pa je bilo isto.

#4 fitipaldi

fitipaldi

Govorec

• Members
  • 2 548 objav

Objavljeno 09 maj 2010 - 11:58

Prenosniki se po defoltu fejst grejejo. Preglej temperature ko obremeniš računalnik z namenskim programom in poročaj.

#5 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 09 maj 2010 - 17:28

http://www.shrani.si...p4j/img0354.jpg

http://www.shrani.si...qMk/img0355.jpg

http://www.shrani.si...amF/img0356.jpg

http://www.shrani.si...RNv/img0357.jpg

http://www.shrani.si...Hpr/img0353.jpg

evo

#6 fitipaldi

fitipaldi

Govorec

• Members
  • 2 548 objav

Objavljeno 09 maj 2010 - 18:21

Nimaš možnosti nastavitve ventilatorjev. Če se ti prenosnik ne pregreva nevem zakaj bi kaj nastavljal? Zraven tega praviš da je sčiščen. Nevem kaj te skrbi. :)

#7 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 11 maj 2010 - 15:06

Čakaj malo, kaj ni v vseh biosih enaka pesem, potem se še procesorja ne da naviti in recimo izklopiti dvd pogona. Potem ima moja računalnik biose za okras.

Ja sčiščen je pa tako da je samo spihano, samo se še vidi, da je prah notri, saj bi tudi to očistil samo je "tolk smotan" narejeno da je razdiranja še in še da notri prideš kar pa neznam ker tisti drugi prenosnik, ki ga imamo doma pa samo odpreš eno plastiko in že vidiš ventilator, pri meni bi moral pa matično ploščo odstraniti(če kdo ve za kak posnetek na youtube naj ga da kot odgovor)

Ali se da biose zamenjati...

#8 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 185 objav
  • Kraj:Ljubljana

Objavljeno 11 maj 2010 - 15:30

Bios za prenosnike je zelo okrnjen in kot drugo prenosniki niso nekaj najbolj primerni za igranje iger zato tudi ni možnosti povišanja obratov ventilatorja.
Se mi pa zdi, da lahko kupiš za nekatere prenosnike neko ploščo z ventilatorji, na katero potem postaviš prenosnik in ti malo bolj hladi celoten notesnik.

#9 fitipaldi

fitipaldi

Govorec

• Members
  • 2 548 objav

Objavljeno 11 maj 2010 - 15:40

LOL! :) Brez BIOSa bi mel ti komp za okras. BIOS je vmesnik med operaciskim sistemom in strojno opremo, vse ostalo so bonbončki ki jih določen proizvajalec ponudi. Več si lahko prebereš TUKAJ

BIOS, lahko nadgradiš, redko pa update prinese dodatne funkcije. Pogoglaj če so kakšni programi za tvoj prenosnik s katerimi lahko nastvaljaš ventilatorje iz operciskega sistema.

#10 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 12 maj 2010 - 18:07

Aha, no sem malo poguglal pa na nekaterih forumih piše, da lahko s tem uničim matično ploščo(je v garanciji), no če pa se že odločim sem našel neke napotke, samo jaz moram namesto diskete dati gonilnike na cd.

Napotki, upam da so pravi:
Ustvari zagonsko disketo.
Potegni dol ASRock BIOS datoteko (neki.zip). Le to razpakiraj in shrani obe tako ASRFLASH.EXE kot tudi BIOS datoteko na disketo.
Nato v BIOSU nastavi bootanje iz diskete.
Ponovno zaženi PC in bootaj iz diskete.
Ko se na zaslonu pokaže "A:" vtipkaj ASRFLASH nato enkrat presledek in ime BIOS datoteke. Stisni ENTER Naprimer: A:ASRFLASH K7S41GX2.00 <Enter> nato boš dobil sporočilo "Please wait for BIOS loading ROM".
Po 30 sekundah boš dobil sporočilo "Flash ROM Update Completed - Pass", Kar pomeni, da se je nadgradja biosa uspešno izvedla
Po nadgradnji odstrani disketo iz enote. Ponovno zaženi računalnik in stiskaj F2, da vstopiš v BIOS.
V Exit meniju izberi "Load Default Settings" in stisni <Enter>.
Izberi "Exit Saving Changes" in stisni <Enter> za izhod iz biosa.
Sedaj se sistem zaganja z novo verzijo biosa.

Pa še to kje v everestu najdem model moje matične plošče...

#11 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 12 maj 2010 - 18:23

tole sem našel, ali je pravo...

Pripete priponke

• ztj.jpg

#12 x1234

x1234

nOObie

• Members
  • 11 objav

Objavljeno 12 maj 2010 - 19:39

Na prenosniku se ti ne splača posodabljat bios-ov, ker ponavadi ni dodanih nobenih novih možnosti za nastavitve. Novi bios odpravi samo težave z delovanjem strojne opreme. Prenosniki ponavadi nimajo možnosti za ročno nastavljanje hitrosti ventilatorja. Prenosnik sem uravnava hitrost vrtenja ventilatorja glede na temperaturo. Najbolje da najprej poženeš en testni program ter zraven spremljaš temperaturo in hitrost vrtenja ventilatorja. Najlažje boš to spremljal s tem programom
HWmonitor.
Hitrost ventilatorja je ponavadi pod FDTZ (piše v stopinjah, v resnici pa so procenti maksimalne hitrosti od 0 do 100%).

Če hočeš pa si naloži program rmclock. Z njim lahko zmanjšaš voltažo procesorja in s tem tudi maksimalno temperaturo, s tem pa se tudi podaljša avtonomija prenosnika. Tule ti piše več o tem.
http://www.clunk.org...-processor.html
Procesor ponavadi lahko brez problema deluje pri nižji napetosti. Za svoj procesor pa boš moral najnižjo napetost poiskati sam. Pri iskanju se lahko zgodi da dobiš moder zaslon, to pomeni da je ta napetost prenizka in jo je potrebno zvišati. Seveda moraš vedno preveriti stabilnost s testnim programom. Jaz sem s tem programom zmanjšal najvišjo temperaturo za 10°C.
Dobiš pa ga tule RMclock

lp

#13 Hydr@

Hydr@

Spammer

• Members
  • 3 112 objav
  • Kraj:Kras

Objavljeno 13 maj 2010 - 09:25

Hitrost ventilatorja se avtomatsko nastavlja glede na temperaturo. Poženi program prime95 da obremeniš procesor in glej temperaturo v Everestu.

Če se ti računalnik ne izklaplja pri normalnem delu, se ti ni treba nič sekirat.

#14 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 14 maj 2010 - 18:46

-no sedaj sem pomirjen, drugače pa hvala za odgovore, malo sem še povprašal naokoli in tudi nimajo za nastavljati, ne procesorja in ne ventilatorja.

-ja, sem pa še na namiznem poiskusil(očetovem, ko ga ni bilo doma :) ) malo navijati procesor in mi je ratalo iz 2,67 na na 3,40 in potem fora da potem tisto shranim in se računalnik restarta in vse dela(v računalniku) samo slike na monitorju ni bilo, in to je trajalo v nedogled tudi če sem izključil iz elektrike in ponovno prižgal(prižge se, samo monitor ne deluje, lučka utripa drugo ne) no potem sem škatlo izključil odprl in notri je bilo kot v peklu vročeeeeeeeeee, dam baterijico ven ter nazaj noter ter pustim nekaj minut sestavim nazaj in priključim in že spet vse dela kot prej(še dobro da ni bilo lastnika doma :)
-ja, vprašanje tega se glasi kako se pa v teh biosih nastavi hitrost ventilatorja, sprašujem zato ker bi se rad naučil.....

#15 Hydr@

Hydr@

Spammer

• Members
  • 3 112 objav
  • Kraj:Kras

Objavljeno 14 maj 2010 - 19:20

-očetov računalnik se ni zagnal, ker je navijanje procesorja delikatna stvar. Navitje za 800mhz v enem koraku je overkill, če že navijaš višaj FSB za 5 enot, in vsakič zalaufaj prime95 da testira stabilnost procesorja. Ko rata nestabilen, za 0,1V povišaš napetost. Ti pa si kar za 800Mhz navil in se čudil zakaj procesor nima elektrike da bi bootal računalnik

-hitrost ventilatorja za procesor se sama prilagaja potrebi, tako da tega ne tikaj, da neboš slučajno izklopil ventilatorja po pomoti.

#16 andraž

andraž

Vajenec

• Members
  • 270 objav

Objavljeno 14 maj 2010 - 19:46

-očetov računalnik se ni zagnal, ker je navijanje procesorja delikatna stvar. Navitje za 800mhz v enem koraku je overkill, če že navijaš višaj FSB za 5 enot, in vsakič zalaufaj prime95 da testira stabilnost procesorja. Ko rata nestabilen, za 0,1V povišaš napetost. Ti pa si kar za 800Mhz navil in se čudil zakaj procesor nima elektrike da bi bootal računalnik

-hitrost ventilatorja za procesor se sama prilagaja potrebi, tako da tega ne tikaj, da neboš slučajno izklopil ventilatorja po pomoti.

aha, no potem se ne bom pritikal, drugače pa hvala še enkrat za vse odgovore

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov