Skoči na vsebino

IPB

Slika

Udarjen Trdi Disk - Možnost Popravila?

• Please log in to reply
Odgovorov v temi: 14

#1 ninanovak204

ninanovak204

nOObie

• Members
  • 3 objav

Objavljeno 08 avgust 2012 - 22:31

Živjo!

Najprej se opravičujem, če je tema v napačni skupini, sem prvič na tem forumu, v upanju, da mi boste znali pomagati. O delovanju računalnika, o trdih diskih in podobnih stvareh ne vem praktično nič, zato se obračam na vas.
Fant je pred nekaj časom udaril po računalniku z roko in rekel je, da naj bi bil poškodovan disk. Ne spomnim se, če je rekel, da trdi disk(razen zunanjega še sploh kakšen obstaja, hihi? :), neki disk vglavnem. Ker sem sama delno kriva, da je udaril po računalniku, bi mu rada računalnik dala popraviti nekemu 'mojstru', in če bi bilo možno, da bi povrnil vsaj večino podatkov.
Torej, zanima me, če je sploh možno popraviti ta (trdi) disk, če je možno ohraniti podatke, približna cena popravila in koliko časa bi potrebovali za popravilo? Če je kdorkoli na tem forumu(predvsem iz okolice Zagorja, Litije), ki bi bil pripravljen za primerno ceno popraviti računalnik, me naj prosim kontaktira na moj mail(ninanovak204@gmail.com)

Najlepše se vam zahvaljujem za pomoč, odgovore in močno upam, da nisem zamešala teme v napačno skupino debat!

Tisočkrat hvala, hihi :)

Lepo noč še naprej, Nina

#2 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 720 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 09 avgust 2012 - 15:31

Pozdravljena!

Vse je odvisno od obsežnosti okvare diska.
Disk je sestavljen iz "dveh delov". En je mehanski del, kje so dejansko zapisani gor podatki, drugi del pa je elektronika oz. čipovje. Če je poškodovano samo čipovje, bi teoretično lahko poiskala identičen disk in se zamenja samo čipovje in, voila, podatki so nazaj.
Ampak ker v to malo dvomim, je verjetno disk ob udarcu prejel kar zajeten šok ob katerem je bralno-pisalna "igla" udarila po ploščku(mehanski del) in z tem avtomatično poškodovala ta plošček ali celo več njih na katerem so podatki.
Kar še je zmeraj popravljivo oz. je še zmeraj možno pobrati dol podatke vsaj do neke mere, vendar je zadeva tako draga, da če nimaš na disku "smrtno-resnih" podatkov se ti ne splača.

Dvomim da boš našla kakšnega domačega mojstra ki je kaj takega sposoben narediti, imaš pa v ljubljani podjetje ki se ukvarja samo z popravljanjem trdih diskov in/ali reševanjem podatkov:
http://www.kotar.si/..._trdi_disk.html

Ampak močno dvomim da se ti bo splačalo.
Cenejša rešitev ti bo, da kupiš povsem nov disk, na podatke pa pač lahko pozabita, razen če imata dovolj "zelencev". ;)

Za zamenjavo diska pa bi bilo dobro vedeti ali gre za zunanji prenosni disk, ali disk ki je namontiran v računalnik, ter seveda tudi ali gre za stacionarni/namizni računalnik ali prenosnik. Skratka, čim več informacij, lažje bo pomagati.

Lep pozdrav

#3 FreakDizajn

FreakDizajn

Iznajdljivec

• Moderators
  • 947 objav
  • Interesi:Photoshop, Bloganje... pa še kaj se najde ;)

Objavljeno 09 avgust 2012 - 20:42

Tudi sam priporočam firmo Kotar slišal sem mnogo pohval. Kako bo boš pa še videla ;). Po mojem je res tako, da se ti ne izplača na servis dati. Drugič pa ne razjezi "moških" :bleh: .
Lep pozdrav

#4 ninanovak204

ninanovak204

nOObie

• Members
  • 3 objav

Objavljeno 09 avgust 2012 - 21:41

Najlepša hvala obema! Samo okvirno me še zanima, koliko približno bi stalo popravilo? Recimo, govorimo o 50€(kar močno dvomim) ali o +250€ oziroma še več? Če je to res tako strašno drago, se potem verjetno res ne splača :/

No, najlepša hvala za pomoč in še za tale odgovor. Vidim, da je to res draga šola, tako da se naslednjič raje ugriznem v jezik :P

Hvala in lep večer :)

#5 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 103 objav
  • Kraj:Ljubljana

Objavljeno 10 avgust 2012 - 06:52

Kaj pa če bi nam napisala kakšen je simptom oziroma kakšne so težave. Ali si čisto prepričana da je disk v okvari in da ni kaj drugega.
Predvidevam, da gre za prenosni računalnik in sicer nevem v katerem delu PCja je udaril, vednar lahko da je PC kako drugače poškodoval in da je sam disk deluje, vendar je kateri drugi del PCja poškodovan.

#6 ninanovak204

ninanovak204

nOObie

• Members
  • 3 objav

Objavljeno 10 avgust 2012 - 11:58

'Simptomi' so nekako takšni: Na računalniku se napiše nekaj v stilu No disk detector, računalnik pa ropota, kot bi nekaj preskakovalo (nekaj v smislu tk tk tk tk tk :D )

#7 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 103 objav

Objavljeno 10 avgust 2012 - 12:44

Potem sta dobro ocenila, da je disk v okvari.

#8 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 720 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 10 avgust 2012 - 19:37

Najlepša hvala obema! Samo okvirno me še zanima, koliko približno bi stalo popravilo? Recimo, govorimo o 50€(kar močno dvomim) ali o +250€ oziroma še več? Če je to res tako strašno drago, se potem verjetno res ne splača :/

No, najlepša hvala za pomoč in še za tale odgovor. Vidim, da je to res draga šola, tako da se naslednjič raje ugriznem v jezik :P

Hvala in lep večer :)

Glede na simptome bo popravilo verjetno kar krepko čez 500€, v to sem prepričan.
Sodeč po opsianih zvokih je poškodovana glava, po možnosti še pa kak plošček v disku.

Razen če ima tvoj fant na disku kakšne podatke ki so vredni par tisočakov se ti takšno popravilo nikakor ne splača in je verjetno po tem takem zate edino sprejemljivo popravilo zamenjava trdega diska, kar bi te stalo tam okrog 100€, odvisno od tipa in velikosti diska, ter verjetno še potem ponovno nalaganje windowsov.
Za to pa verjetno lahko poiščeš kakšnega lokalnega mojstra, nabaviš disk in predaš vso zadevo njemu, te bo definitivno stalo manj kot če daš kam na servis.

#9 Simon Hocevar

Simon Hocevar

Sufler

• Administrators
  • 220 objav

Objavljeno 13 avgust 2012 - 14:30

Mogoče je pa le kak slab stik nastal. En prijatelj je ravno tako udaril, in se je potem na tistem delu tipkovnica zvila. No, zvil jo je tako, da je prenehal delovati ventilator od procesorja in mogoče zato ropota...Malce dvomim, da je zvil ohišje od diska skozi tipkovnico, razen če je res močan. :) Jaz bi disk vzel ven in ga preizkusil vtakniti v drug računalnik ter tam skopirati podatke, če bi se le dalo...

#10 Simon Hocevar

Simon Hocevar

Sufler

• Administrators
  • 220 objav

Objavljeno 13 avgust 2012 - 15:02

Vip članstvo pri Računalniških novicah drugače omogča precej popusta pri podjetju Kotar, več na tem linku: http://www.racunalni...arica/info3.php

#11 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 103 objav

Objavljeno 15 avgust 2012 - 11:54

Tisti tk tk tk kot ga je opisala je zvok diska in njegove bralne glave. Disk kot zunanjost ni poškodovan (sigurno ne), je pa poškodovana bralna glava glede na opis.
Sicer ni greh probati, ampak sem zelo v dvomih da bo kakšen uspeh...

#12 ggrizliv

ggrizliv

nOObie

• Members
  • 2 objav

Objavljeno 09 september 2012 - 17:31

Pred kratkim je kolega dobil podatke s pokvarjenega diska, ki so jih uspešno rešili. Čakal je cel mesec, cena pa je bila 850€ za 1 TB podatkov....

#13 Simon Hocevar

Simon Hocevar

Sufler

• Administrators
  • 220 objav

Objavljeno 26 oktober 2012 - 14:05

Uf, ne vem kaj bi moral imeti na disku, da bi dal 850€ za podatke :S

#14 bojang2k

bojang2k

nOObie

• Members
  • 2 objav

Objavljeno 21 julij 2013 - 14:19

Nina čim prej zamenjaj fanta, upam da si ga že. :SlapSelf:

#15 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 103 objav

Objavljeno 22 julij 2013 - 14:56

Gre za zelo staro temo, bodi mogoče malo pozoren ali je tema še aktualna ;)

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov