Računalništvo, telefonija
28.10.2016 19:00
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

3D natisnjeno srce na čipu

3D natisnjeno srce na čipu
3D natisnjeno srce na čipu

Raziskovalci univerze Harvard so s pomočjo tehnologije 3D tiskanja na čip z integriranimi senzorji natisnili tkivo srca in s tem postavili nov mejnik na področju personalizirane medicine.

“Tissue-on-a-chip” (tkivo na čipu) tehnologija bi lahko vodila v možnost repliciranja pacientovih specifičnih genetskih napak v laboratorijih, kjer bi lahko strokovnjaki natisnili ujemajoče se značilnosti bolezni ali celo posameznikovih celic, kar bi potem uporabili za razne teste in zdravljenja.

Rezultati raziskave, ki je nastala pod okriljem SEAS (School of Engineering and Applied Sciences) in Wyss Institute, so bili objavjeni v reviji Nature Materials. Jennifer Lewis, soavtorica raziskave, je povedala, da premikajo meje tridimenzionalnega tiskanja z razvijanjem in integriranjem različnih funkcionalnih materialov, ki jih uporabljajo za tiskanje. Dodala je še, da je ta študija lep kazalnik, kako lahko njihova platforma prevzame vlogo popolnoma fukncionalnega čipa, ki se lahko uporabi pri testiranju zdravil ali pri raziskovanju bolezni.

Kot pravi Johan Ulrik Lind iz SEAS, so na Harvardu v preteklosti že razvili 3D bionatisnjeno srčno tkivo na čipu, vendar jim senzorji novega čipa omogočajo preprosto zajemanje podatkov iz različnih tkiv naenkrat in skozi daljše časovno obdobje. “Podatki, ki jih dobimo preko senzorjev, so najbolj ključni podatki, ki se tičejo srčnega tkiva: moč udarca srca in srčni utrip”, pravi Lind za portal “Computerwold”. To raziskovalcem omogoča, da analizirajo, kako se tkivo odziva na zdravila in toksične sestavine. Ravno zato, ker farmacevtsko raziskovanje lahko vključuje (testiranje) tisočih sestavin in elementov, je ta 3D izboljšava izjemnega pomena za nadaljnje delo.

Raziskovalci so na Harvardu do tega trenutka uporabljali mikročipe, ki so “posnemali” mikroarhitekturo in funkcije živih organov, kot so pljuča, ledvice, koža in kostni mozeg. Mikročipi, imenovani “organs-on-chips”, so uporabljeni za testiranje raznih vplivov mikrookolij, ki jih raziskovalci ustvarjajo umetno. Recimo dihanje v pljučih, ki je eden osnovnih primerov.

3D natisnjeno “srce na čipu” je po mnenju strokovnjakov hitro lahko množično producirano, hkrati pa omogoča precejšnjo personalizacijo posameznemu pacientu, kjer lahko uporabimo specifične celice, kar mu omogoča, da pride do zanesljivih podatkov tako na kratki, kot tudi na dolgi rok. Predstavitev projekta si lahko ogledate na videu na naslovu http://bit.ly/2eqDr8Z.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ECETERA d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 600 10 10
Vas zanima, kako vzpostaviti trajno in dobičkonosno komunikacijo s ključnimi ciljnimi skupinami, ki so pomembne za uspešno poslovanje podjetja in njegovo pozitivno podobo v javnosti? ... Več

PREVOZI KLEMEN LIBANOV s.p.

Andreaševa ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 041 621 332
Prevoz, odvoz ali čiščenje Ko iščemo katero koli storitev, je svetovni splet prava zakladnica virov. Prevoz materiala ali čiščenje okolice sta opravili, ki zahtevata veliko ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več
Zlati partner

Kontron, d. o. o.

Ljubljanska cesta 24a, 4000 Kranj, Tel: 04 207 20 00
Vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno preobrazbo Z več kot 70 leti izkušenj je podjetje Kontron vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno ... Več