Triki in nasveti
05.05.2017 19:00
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako ločiti med varnimi in manj varnimi aplikacijami?

Kako ločiti med varnimi in manj varnimi aplikacijami?
Kako ločiti med varnimi in manj varnimi aplikacijami?

Našli ste aplikacijo, spletno stran ali storitev, ki se vam zdi zanimiva. Kako pa lahko z gotovostjo ugotovite, ali je ta tudi varna in legalna? Verjetno si ne želite postati tarča hekerskih napadov, kakor tudi ne želite, da bi vaši osebni podatki brez nadzora romali v roke oglaševalce. Danes je sicer zelo težko to popolnoma preprečiti, vendar obstaja nekaj načinov, kako lahko preverite verodostojnost izbrane aplikacije oziroma spletnega mesta. Le nekaj minut raziskovanja in uporaba zdrave pameti lahko prihrani precej preglavic.

Ugotovite vir zaslužka

Plačljive aplikacije in storitve niso ravno najbolj priljubljene med uporabniki, vendar so ravno te navadno bolj varne, kar pomeni, da se vaši podatki (kljub temu, da ta možnost ni izključena) ne prodajajo naprej. Ko razmišljate o brezplačnem produktu, preverite, kako podjetje, ki stoji za njim, služi denar: z zunanjimi investicijami, z oglaševanjem, s premium računi ali z dodatki za poslovne možnosti. Te informacije lahko dobite že s pregledom same strani, na kateri je aplikacija, če ste še vedno v dvomih, pa lahko vedno vprašate. Določene aplikacije in storitve so plod dela neodvisnih skupin razvijalcev in za temi običajno ni nekega toka denarja, kljub temu pa je vir zaslužka pomemben indikator za varnost produkta.

Preberite več recenzij

Preverite, kaj si mislijo drugi, mediji, specializirani portali, blogerji itd. To seveda ni zagotovilo, da bo vaša dilema rešena, zagotovo pa vam da boljši vpogled. Recenzije vam med drugim povedo, kako dolgo je določena aplikacija ali storitev na sceni in koliko napak je bilo do tega trenutka odkritih. Novejše aplikacije in spletne strani niso nujno manj varne, vendar pa je treba biti pri njih vseeno nekoliko bolj pozoren.

Recenzije sicer niso vedno najbolj kritične in objektivne, saj se vedno najde kakšna zavajajoča, problem pa predstavljajo tudi sponzorirane objave (čeprav naj bi bile te ustrezno označene). Pomembno je, da jih preberete več in tako na koncu sami izluščite realno oceno.

Preverite pogoje uporabe

Na žalost je tako, da se praktično nikomur ne ljubi ubadati s prebiranjem pogojev uporabe katerekoli aplikacije ali storitve. Če pa se že najde kakšen takšen junak, ki se poglobi v monotono čtivo, pa ni nujno, da ga bo tudi v celoti razumel. Ne glede na to je še vedno priporočljivo, da v primeru registracije v aplikaciji ali na spletni strani pregledate vsaj tiste najrelevantnejše točke – morda o rabi podatkov in zasebnosti – in če ste po prebranem v dvomih, poiščete dodatna pojasnila pri strokovnjakih.

Obstajajo namreč spletna mesta, na katera se lahko obrnete, ko potrebujete pomoč: Terms of Service Didn’t Read (tosdr.org) je projekt v razvoju, ki uporabnikom pomaga pri razumevanju pogojev največjih spletnih strani.

Preverite dovoljenja aplikacij

Za vsako aplikacijo posebej lahko natančno preverite, kaj sme in česa ne. Za preverjanje dovoljenj aplikacij morate najprej v nastavitvah mobilne naprave z Androidom izbrati razdelek Aplikacije/Upravljaj programe in nato Aplikacije. Za Applove telefone in tablice je postopek malenkost drugačen, saj to preverite neposredno v nastavitvah. V razdelku iDevices lahko izberete “Privacy” (Zasebnost) in tam preverite dovoljenja po skupinah, kategorijah itd.

Raziščite razvijalca aplikacij

Preverjanje ozadja razvijalca aplikacij, je eden najboljših načinov za ugotavljanje verodostojnosti in legitimnosti njegovega produkta. Preverite njegova družbena omrežja in druge profile na spletu (večina aplikacij za iOS in Android ima napisane tudi reference) in si na tak način ustvarite popolnejšo sliko. Logično je, da večje, kot je ime razvijalca, večjo kredibilnost ima njegov izdelek, še vedno pa se morate zavedati, da polagate svoje zaupanje v roke podjetja, ki ga ne poznate. Bolj kot je aplikacija razširjena, manj ima možnosti za hekerski napad (ne drži sicer vedno), po drugi strani pa obstaja tudi večja možnost, da zbira več podatkov o uporabnikih.

In kljub temu …

Nobeden od zgoraj napisanih nasvetov ne more s 100-odstotno natančnostjo zagotoviti, ali je aplikacija varna, je pa s kombinacijo vseh mogoče dobiti jasnejšo sliko o njeni kredibilnosti. Tudi, ko ste že prijavljeni ali ko ste že namestili določeno aplikacijo, je pomembno, da razmišljate o varnosti. Izogibate se lahko aplikacijam neznanega izvora, nameščate lahko nadgradnje v brskalnike, ki povečajo stopnjo varnosti, prav tako pa ne smete pozabiti na nenehno posodabljanje programske opreme.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ELKOTEX d.o.o.

Magistrova ulica 1, 1000 Ljubljana, Tel: 01 583 79 10
Elkotex, d. o. o., je grosistično podjetje za nadaljnjo prodajo podjetjem, fizičnim in spletnim trgovinam ter trgovskim verigam. So distributer IT opreme in uporabne elektronike, ... Več
Zlati partner

Endava PLC

Vilharjeva cesta 46, 1000 Ljubljana,
Endava spreminja odnos med ljudmi in tehnologijo. Pri izkoriščanju prednosti novih poslovnih modelov in priložnosti na trgu pomagamo nekaterim vodilnim svetovnim podjetjem iz ... Več
Zlati partner

GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si

Titova cesta 49, 2000 Maribor, Tel: 051 444 252
Iščete odlično računalniško trgovino, ki vas lahko postreže tako osebno kot tudi na spletu? Računalniško trgovino, ki se lahko pohvali s portfeljem (namiznih in prenosnih) ... Več
Zlati partner

Brown Bear Team (BBT)

Gmajna 16, 1236 Trzin, Tel: 01 5622665
POSLOVNA linija – najboljši računalniki posameznega proizvajalca Računalniki iz POSLOVNE linije so tisti, na katere se lahko zanesemo, saj gre za izdelke najvišje kakovosti ... Več