Skoči na vsebino

IPB

Slika

Iso

Odgovorov v temi: 7

#1 Dzezy

Dzezy

Pomagač

• Members
  • 374 objav
  • Spol:Moški

Objavljeno 09 april 2009 - 19:42

Kaj pomeni ISO100, ISO200, ISO800..?
Kakšna je razlika med njimi?

Ker če dam na telefonu na ISO100 je slika bolj čista in mi ne dela flash, če dam pa na ISO800 se pa pojavijo bele pikice in mi dela flash.

Mi kdo prosim razloži ta ISO?
Hvala.

#2 Medicius

Medicius

Velemojster

• Members
  • 7 161 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Računalništvo in tek na pretek. :)

Objavljeno 09 april 2009 - 19:58

Svetlobno občutljivost tipala je ocenjena z ISO številko (80, 100, 200, ...,1000, ...). Večje je število, večja je občutljivost na svetlobo in višje boš šel več šuma boš imel v fotografiji. Priporočam ti uporabo najmnanjših možnih vrednosti v danem trenutku.

Da ne pozabim... V branje ti priporočam Fotografirajmo digitalno 1. del kjer se boš naučil takih osnovnih izrazov in uporabe fotoaparata. (jaz sem jo dobil, kot darilo/nagrado na RN-ju - hvala še enkrat)

Komentar je bil urejen s strani Medicius, 09 april 2009 - 20:03 .

#3 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 422 objav
  • Kraj:Ljubljana

Objavljeno 09 april 2009 - 22:05

Če posplošimo večji kot je iso večja bo zrnatost slike, zato ti priporočam da uporabljaš nekje optimalno 100-200 ISO, če imaš DSLR aparat, potem lahko uporabljaš višje vrednosti, ker se ta zrnatost ne pozna toliko,
večji ISO pa lepo izpade pri kakšnih fotografijah, ki jim želiš dodat posebno vrednost, se pravi malo fotografske vrednote in hočeš da je zrnata slika, pri navadnih posnetkih, pa poskušaj čim nižje vrednosti...
Seveda večji je iso tudi bolj svetla bo slika na določeno zaslonko in ekspozicijski čas, tako da se lahko potem uravnava glede na svetlobne pogoje kakšen bo čas osvetlitve in primeren ISO, da boš dobil lepo čisto sliko.

#4 W.I.P.

W.I.P.

Gospod s kravato

• Members
  • 1 335 objav

Objavljeno 09 april 2009 - 22:52

Če posplošimo večji kot je iso večja bo zrnatost slike,
...

Ker predvidevam, da govoriš o digitalnem aparatu in ne analognem, naj te malo popravim, višji kot je ISO, večji je zmazek slike, manj je detajlov in manj ostrine.

O pravi zrnatosti slike se lahko govori le pri analogni fotografiji, v digitalni fotografiji, izključno samo v višjem cenovnem razredu in v RAW formatu, se je ta zrnatost približala temu izrazu, še vedno pa ni to to.

Glede ISO-ta pa so že drugi povedali skoraj vse.

#5 g. ZLO

g. ZLO

Sufler

• Members
  • 210 objav
  • Kraj:Ljubljana
  • Interesi:Kar čm...

Objavljeno 10 april 2009 - 08:33

Se nekej je glede iso občutljivosti, če misliš slikati akcijske posnetke si nastavi ISO na večjo vrednost, namreč slike bodo bolj ostre, ne bodo tako zmazane kot pri manjših vrednostih ISO, seveda to govorim za akciske posnetke in še nekaj, če pa mislis slikati akcijske posnetke s flešom pa ne rabiš imeti nastavljene velike ISO občutljivosti.

#6 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 29 april 2009 - 08:55

Nekako na redneck način razloženo.
Ko so svetlobni pogoji dobri je boljše uporabljati nižji ISO, ker slika ne bo zrnata itd.
Ko pa je svetloba bolj slaba in boš zato potreboval daljši čas odprtja zaslonke se lahko kaj hitro zgodi da bo slika motna, zaradi tresenja roke, razen seveda če maš fotoaprat, zato povečaš ISO da je osvetlitev tipala večje in z tem boš lahko zmanjšal čas odprtja zaslonke in bo z tem tudi manj možnosti da bi bilo opazno tresenje fotoaprata na fotografiji.
Bo pa slika zato nekoliko bolj zrnata, ampak to lahko potem hitro odpraviš z malo znanja obdelave fotografije.

#7 Tine

Tine

nOObie

• Members
  • 1 objav

Objavljeno 16 november 2011 - 18:54

tudi mene zanima kaj mi pravzaprav prinese iso. ko takole gledam, ubistvu mislim, da iso sploh nima pomena. če je svetloba slaba in ne slikam s flešom, enostavno povečam odprtost zaslonke in zmanjšam hitrost zaklopa.
vendar vem da nekaj ključnega ne vem, zato vprašam.

#8 mprox

mprox

Gospod s kravato

• Members
  • 1 067 objav

Objavljeno 16 november 2011 - 20:14

Iso ma velik pomen. Res je, da lahko ti ob slabi svetlobi pač bolj odpreš zaslonko in zmanjšaš hitrost zaklopa. Težava bo nastala ko boš ob slabših svetlobnih pogojih, kjer ti flash ne bo prišel prav, potreboval večjo hitrost zaklopa. Takrat boš potreboval višji ISO.
Novejši in boljši aparati omogočajo praktično nezrnato sliko do ISO 1600, pri starejših ter slabših lahko zrnavost opaziš že pri 400. Prav tako se z višjo vrednostjo izgubljajo detajli. Zrnavost se da sicer softwaresko popravit, vendar pri zelo izrazitem šumu to ne pride v poštev. Lahko se pa šum koristi tudi kot nekakšen efekt, vendar priporočljivo večinoma na ČB fotkah. :rolleyes:
Ne vem sicer zakaj sem ti šel to pisat, ko pa je že vse lepo razloženo. ;)

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov