Skoči na vsebino

IPB

Slika

Homologacija Gume

Odgovorov v temi: 5

#1 ticm

ticm

Gospod s kravato

• Members
  • 1 023 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:Laško

Objavljeno 15 november 2010 - 20:06

Pozdrav !

Malo pred oktobrom sem kupil prvi avto, Opel Astro, 99 letnik in sem navdušen nad avtom/nakupom. Zraven sem dobil dobre zimske gume na platiščih. Na homologacijskem kartončku so za avto primerne gume 14" in 16", dobljene zimske gume pa so 15".
Najprej me zanima ali drži, da sem avtomatsko kriv, če se zgodi nesreča, ker gume "niso primerne", čeprav se je prejšnja lastnica tako vozila že lep čas (brez nezgod). Dejansko sem slišal, da se moje gume 15" samo dopišejo na kartonček. Na celjskem koncu je za take stvari Žonta (če kdo od tukaj bolje pozna) in danes sem se šel pozanimat kako lahko gume homologiram.
Pravzaprav enostavno nisem zastopil kaj mi je hotel povedat... pravi, da rabim nekakšen "TIF ?!?", potem pa certifikat oz. standarde od Opla in da velikost gum sploh ni pomembna, nekaj v tem smislu sem jih slišal.

Zdaj bi prosil, če se kdo na tale problem bolje spozna kaj je tu za storiti, seveda če pa ni nič narobe, da se vozim z takšnimi gumami pa se tudi s tem ne bom ukvarjal.

LP in hvala za odgovor :)

#2 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 15 november 2010 - 22:17

Rabiš TÜV certifikat, če imaš to, ti ne sme več nihče komplicirat, ker je zavedeno da ta del "paše" na tvoj avtomobil.

Če si avtomatično kriv za nesrečo ne vem, morda, ker je pri nas veliko takih stvari, recimo, nek pijanec se ti zvrne pred avtomobil kriv si ti, ker bi lahko predvideval bla bla bla, skratla, moral bi mu videt v glavo da je pijan.
Vsekakor pa dobiš kazen, kolikšno ne vem.
Na avtomobilziem.com forumu obstaja tema kjer je kar dosti teh TÜV certifikatov(mislim da pod Styling in je "lepljivek"), preglej tam, če morda najdeš kakega "ponarejenega".

#3 ticm

ticm

Gospod s kravato

• Members
  • 1 023 objav
  • Kraj:Laško

Objavljeno 15 november 2010 - 22:42

Hvala za odgovor !

Kolikor sem na hitro pogledal tole TÜV temo nisem našel njegove navedene strani, pod iskalnik za opel astro pa tudi nisem kaj več zanimivega našel, bom bolj podrobno jutri pregledal.
Sploh pa mi ni logično zakaj takšno kompliciranje... če je napisano, da lahko imaš 14" in 16", zakaj ne moreš potem imet 15"...zgleda že mora tako bit, če ne drugače bom pa moral zdržati do pomladi brez nezgode, vsaj 2 zimi, kolikor bodo tele gume še zdržale :)

LP

#4 makoma

makoma

Pomagač

• Members
  • 464 objav
  • Kraj:okolica MB

Objavljeno 22 december 2010 - 23:38

Pozdrav !

Malo pred oktobrom sem kupil prvi avto, Opel Astro, 99 letnik in sem navdušen nad avtom/nakupom. Zraven sem dobil dobre zimske gume na platiščih. Na homologacijskem kartončku so za avto primerne gume 14" in 16", dobljene zimske gume pa so 15".
Najprej me zanima ali drži, da sem avtomatsko kriv, če se zgodi nesreča, ker gume "niso primerne", čeprav se je prejšnja lastnica tako vozila že lep čas (brez nezgod). Dejansko sem slišal, da se moje gume 15" samo dopišejo na kartonček. Na celjskem koncu je za take stvari Žonta (če kdo od tukaj bolje pozna) in danes sem se šel pozanimat kako lahko gume homologiram.
Pravzaprav enostavno nisem zastopil kaj mi je hotel povedat... pravi, da rabim nekakšen "TIF ?!?", potem pa certifikat oz. standarde od Opla in da velikost gum sploh ni pomembna, nekaj v tem smislu sem jih slišal.

Zdaj bi prosil, če se kdo na tale problem bolje spozna kaj je tu za storiti, seveda če pa ni nič narobe, da se vozim z takšnimi gumami pa se tudi s tem ne bom ukvarjal.

LP in hvala za odgovor :)

problem je samo to, da proizvajalec vozila predpiše gume, ki se dajo vgradit na vozilo.
Jaz mam Focusa in sem se pozanimal pri Summit motors, če lahko homologiram gume 195/65/15, ker so pač cenejše od 195/60/15
in so rekli NE.
ker proizvajalec ni predvidel take dimenzije.
smola
skoraj ne verjamem, da ti bo uspelo, saj se vedno bolj komplicira okoli teh dimenzij in E znakov tudi pri drugih stvareh...

#5 mare9mm

mare9mm

Raziskovalec

• Members
  • 30 objav

Objavljeno 02 junij 2013 - 08:19

Samo gume boš težko homologiral. Če so te, ki bi jih rad dopisal na alu platiščih, imaš srečo. Lahko namreč "poiščeš" tüv za platišča in če je ta dimenzija, navedena v tüv certifikatu od platišč kot pravilna za kombinacijo tvoj model avta+ta model platišča+ta dimenzija gume ti bodo to vpisali. Samo za gume in pa za jeklena platišča praviloma ni certifikata in se ne da samo tega dopisati.

Druga možnost pa je, da ti proizvajalec avta poda uradno izjavo, da za tvoje vozilo tehnično ustreza tudi ta dimenzija pnevmatike. Včasih se vozila z enako modelno oznako v različnih državah / na različnih tržiščih prodajajo z nekoliko različnimi opremami in bi teoretično bilo možno, da zaradi tega manjka vpis ustrezne dimenzije. Tvoja težava bo v tem, da boš za Opel konkretno (vsaj kolikor jaz vem) v Sloveniji težko dobil pravega sogovornika, pa še nato je vprašljivo, če ti ne bojo dali odgovora, da če ni bilo že v štartu homologirano, da potem pač kar se njih tiče to ni izvedljivo. 

Moj nasvet, če želiš zares rešiti zadevo, da si nekje (vprašaj na kakem bolj "opel" forumu) sposodiš alu platišča in greš po prvi poti, ki sem ti jo opisal, torej, da homologiraš 15" platišča in tako dosežeš, da ti vpišejo tudi to dimenzijo pnevmatike.

#6 Aski Rok

Aski Rok

nOObie

• Members
  • 19 objav

Objavljeno 10 september 2013 - 14:43

Samo gume boš težko homologiral. Če so te, ki bi jih rad dopisal na alu platiščih, imaš srečo. Lahko namreč "poiščeš" tüv za platišča in če je ta dimenzija, navedena v tüv certifikatu od platišč kot pravilna za kombinacijo tvoj model avta+ta model platišča+ta dimenzija gume ti bodo to vpisali. Samo za gume in pa za jeklena platišča praviloma ni certifikata in se ne da samo tega dopisati.

Druga možnost pa je, da ti proizvajalec avta poda uradno izjavo, da za tvoje vozilo tehnično ustreza tudi ta dimenzija pnevmatike. Včasih se vozila z enako modelno oznako v različnih državah / na različnih tržiščih prodajajo z nekoliko različnimi opremami in bi teoretično bilo možno, da zaradi tega manjka vpis ustrezne dimenzije. Tvoja težava bo v tem, da boš za Opel konkretno (vsaj kolikor jaz vem) v Sloveniji težko dobil pravega sogovornika, pa še nato je vprašljivo, če ti ne bojo dali odgovora, da če ni bilo že v štartu homologirano, da potem pač kar se njih tiče to ni izvedljivo. 

Moj nasvet, če želiš zares rešiti zadevo, da si nekje (vprašaj na kakem bolj "opel" forumu) sposodiš alu platišča in greš po prvi poti, ki sem ti jo opisal, torej, da homologiraš 15" platišča in tako dosežeš, da ti vpišejo tudi to dimenzijo pnevmatike.

Hvala za nasvet!

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov