Skoči na vsebino

IPB

Slika

Nikon P100

Odgovorov v temi: 26

#1 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav
  • Spol:Moški

Objavljeno 29 november 2010 - 15:59

Pred kratkim sem kupil omenjeni fotoaparat in sem z njim zelo zadovoljen. Edino kar se še nisem naučil je slikanje ljudi med gibanjem. Sem še bolj kot ne amater na področju fotografiranja ampak mi gre dobro od rok. Zato me zanima če ima kdo izkušnje z tem in mi lahko svetuje kako ujeti motiv v gibanju (hoja, itd.) ne da bi bili nekateri deli malce megleni (noge in roke največkrat).
V bistvu, katere nastavitve moram uporabit da bo slika kot je treba?

#2 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 29 november 2010 - 16:07

Fotoaparat mora hitro zaključit zajemanje motiva. To pomeni široko odprta zaslonka in hiter zaklop, koliko imaš možnost na njem to ročno upravljati ne vem, drugače pa kak flash ti reši zajemanje nečesa v gibanju in ti motiv "zamrzne".
Drugače pa tam zgoraj na izbornem "potačku" imaš različne načine fotografije, za gibljiv motiv izberi tistega človečka ki zgleda kot da bi tekal. Z tem ti bo verjetno najhitreje uspelo.

#3 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 29 november 2010 - 16:48

Ja z tistim človečkom sem probal in je posnel nevem koliko slikc iz katerih je razviden vsak gib posebej na vsaki sliki.

#4 mprox

mprox

Gospod s kravato

• Members
  • 1 067 objav

Objavljeno 29 november 2010 - 22:48

Odvisno kje si slikal. Če si to slikal zunaj ob sončnem vremenu, to ne bi smel biti problem, če pa si slikal notri pa uporabi flash.
Na kakšni razdalji si slikal? Oz. na splošno v kakšnih pogojih. Premikanje človeka v bistvu ni tako hitro tako, da bi aparat moral to pravilno zajeti.
Kolikor vem, ti aparat omogoča ročno nastavljanje zaslonke, časa itd. Nastavi na A, to ti bo omogočalo ročno nastavljanje zaslonke s koleščkom(to je številka poleg F), najmanjša številka pomeni, da je najbolj odprta, tako se ti pa zmanjša tudi čas, nakar boš lahko zajel hitrejše objekte, globinske ostrine pa bo manj.
Svetujem ti, da se čimprej navadiš slikat na A, M, S, ker imaš veliko več svobode pri kreiranju svoje fotografije(jaz sem se navadil slikat izključno samo na A, pravzaprav mi je tisti kolešček samo še v napoto :D ).
Poskusi in poročaj :lol:

#5 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 30 november 2010 - 15:29

Super informacije, hvala. Bom poročal ko preizkusim. Slikal pa sem v športni dvorani pri bolj slabši svetlobi brez flasha.
Aja, ali zoom pri premikajočih se motivih kaj vpliva pri tem?

#6 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 30 november 2010 - 15:31

Super informacije, hvala. Bom poročal ko preizkusim. Slikal pa sem v športni dvorani pri bolj slabši svetlobi brez flasha.
Aja, ali zoom pri premikajočih se motivih kaj vpliva pri tem?

Zoom ponavadi poveča F. To pomeni da ima slika manjšo DOF in hkrati prejme v enakem času manj svetlobe. Ampak ne pri vseh objektivih.
Flash pa obvezno vključit.

Aja, pa ISO poskusi malo dvignit.

#7 mprox

mprox

Gospod s kravato

• Members
  • 1 067 objav

Objavljeno 30 november 2010 - 17:30

Se mi je zdelo, da je problem v tem, da slikaš notri. Vprašanje kako ti bo tukaj flash pomagal(odvisno kako daleč, blizu si).
Je pa res, kar sem jaz čisto pozabil omenit, kar je že xfirestorm povedal, da bo zvišanje ISO-ta pripomoglo hitrejšemu času, vendar z višjim ISO se poveča šum na sliki(odvisno od aparata). Tja nekje do 800 mislim, da bi moglo bit vredu(bo pa opazno).
Torej poskusi z najnižjim F, ISO tam nekje 400 ali povečaj do 800 po potrebi. Bo pa vseeno zelo težko dobiti visoke čase, razen če bi bila zaslonka F2.8, vendar boš ob povečavi le to verjetno izgubil in se bo povzdvignila na 5, kolikor vem. :D Zoom načeloma vpliva na to kar je že xfirestorm prej povedal in pa še na morebitno dodatno stresenost slike pri držanju v rokah. To sicer reši stabilizator vendar pri slabši svetlobi in polnem zoomu je to malo vprašljivo. Tukaj ti pride prav tudi stojalo.

#8 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 01 december 2010 - 15:53

Včeraj sem preizkusil z A in M funkcijo. Pri obeh sem dobil tisto kar sem želel. Z uporabo flasha seveda. In mi je zdaj bolj jasno kako uporabljat F in čas osvetlitve. Sem pa tudi sam opazil da se pri uporabi zooma poveča tudi F (na 4.8). Poigral sem se pa tudi v M načinu z časom osvetlitve in ga skrajšal nekje na 1/1000 ali več. Rezultati so bili pričakovani, hitri motivi brez zooma so bili super.
ISO pa imam nastavljen na high iso sensitiviti auto, lahko pa tudi probam z 400 in 800. Zanima me pa kaj je priporočljivo v večini primerov, auto iso ali da sam nastaviš na neko optimalno vrednost in jo uporabljaš?

#9 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 01 december 2010 - 16:40

Včeraj sem preizkusil z A in M funkcijo. Pri obeh sem dobil tisto kar sem želel. Z uporabo flasha seveda. In mi je zdaj bolj jasno kako uporabljat F in čas osvetlitve. Sem pa tudi sam opazil da se pri uporabi zooma poveča tudi F (na 4.8). Poigral sem se pa tudi v M načinu z časom osvetlitve in ga skrajšal nekje na 1/1000 ali več. Rezultati so bili pričakovani, hitri motivi brez zooma so bili super.
ISO pa imam nastavljen na high iso sensitiviti auto, lahko pa tudi probam z 400 in 800. Zanima me pa kaj je priporočljivo v večini primerov, auto iso ali da sam nastaviš na neko optimalno vrednost in jo uporabljaš?

Po navadi manj kot je auto boljše je. Ampak moraš pa sam "zadeti" prave nastavitve. Tako da odvisno od fotografa.
Recimo jaz še nastavitev beline puščam na automatično, ker se mučim kar nekaj časa da zadenem tisto tapravo.

#10 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 422 objav
  • Kraj:Ljubljana

Objavljeno 01 december 2010 - 18:33

ISO dejansko pomeni koliko bo zrnata ali pa fina slika. Nižji kot je ISO bolj čista bo slika, pri višjem ISO pa bolj zrnata.
Seveda je vprašanje kaj želiš ustvariti?

Je pa trik, da pri recimo 100 ali pa 200 ISO ni veliko razlike (kar se tiče zrnatosti), bo pa slika svetlejša oziroma jo boš lahko bolj osvetlil kot pa pri ISO 100.
Tako da tu je definitivno igranje in seveda vprašanje kakšen effekt želiš doseči.
Vse kar sem ti opisal je bilo seveda effekt brez bliskavice in upam da sem pravilno razložil oziroma razumljivo.

#11 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 03 december 2010 - 08:52

Aha, potem pomeni da če nastavim iso na 200 bi mogle slike biti v večini primerov boljše oz. čiste. Praviš da je ta uporaba odlična brez flasha. Kaj pa pri flashu, moram spremenit iso ali ga lahko pustim na 200?

#12 mprox

mprox

Gospod s kravato

• Members
  • 1 067 objav

Objavljeno 03 december 2010 - 16:28

Pri flashu ima lahko ISO tudi eno drugo lastnost. In sicer višji ISO ti poveča domet same bliskavice.

#13 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 10 december 2010 - 10:05

Sedaj dosti bolj razumem tole. Bo pa potrebno z temi nastavitvami it ven in stestirat na naravni svetlobi, danes je končno le posijalo sonce izza oblakov :D

Še nekaj slik ki so mi najbolj uspele dosedaj:
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#14 makoma

makoma

Pomagač

• Members
  • 464 objav
  • Kraj:okolica MB

Objavljeno 22 december 2010 - 21:46

samo nekaj mi povej o tem NIKONU
ker ga kupujem tudi jaz, čeprav ga nimajo PRAV NIKJER več, kolko si dal zanj in kaj vse si dobil za ta denar.

#15 exide

exide

Govorec

• Members
  • 2 974 objav
  • Kraj:Radovljica

Objavljeno 23 december 2010 - 19:36

Jaz sem ga en mesec nazaj dobil v Big Bangu, v LJ ga imajo še povsod na zalogi, vsaj tako jim piše na spletni strani. Dal sem pa 370€, zraven sem dobil vse potrebne kable, baterijo in garancijo se zgodi 3 leta.
Meni se zdi za ta denar res super fotoaparat :)

#16 makoma

makoma

Pomagač

• Members
  • 464 objav

Objavljeno 23 december 2010 - 21:01

popravljam mojo prejšnjo izjavo: nimajo ga v Mercatorju, imajo ga pa v BIG BANGu v MB
349 € je cena
sicer bi dobil popust 10%, samo je še vseeno več ko pri mercatorju, kjer je -10 % in koristim 250 pik....
bom še počakal kak mesec

#17 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 26 december 2010 - 18:04

V našem mercatorju ga imamo :) Čeprav se vsak hitro proda ga zlahka naročimo. Cena je pa 349€ in za ta denar dobiš dosti. Čeprav za kakšno profi uporabo je treba poseči po zrcalno refleksnem, ampak je P100 vseeno odličen. Zraven je pa vse kar je že napisano zgoraj, plus tega ima v samem aparatu zanimive funkcije za hitro urejanje slik. Pa snemanje v fullHD načinu in 26x optični zoom sta omembe vredna.

#18 makoma

makoma

Pomagač

• Members
  • 464 objav

Objavljeno 26 december 2010 - 22:00

V našem mercatorju ga imamo :) Čeprav se vsak hitro proda ga zlahka naročimo. Cena je pa 349€ in za ta denar dobiš dosti. Čeprav za kakšno profi uporabo je treba poseči po zrcalno refleksnem, ampak je P100 vseeno odličen. Zraven je pa vse kar je že napisano zgoraj, plus tega ima v samem aparatu zanimive funkcije za hitro urejanje slik. Pa snemanje v fullHD načinu in 26x optični zoom sta omembe vredna.

grem ju3 pri nas v MC gradnje plačat
so mi ga naročli in ju3 so 3ne pike, pa še pridobljenih 250 pik bom izkoristo ;-)

#19 calvooo

calvooo

Pomagač

• Members
  • 355 objav

Objavljeno 27 december 2010 - 11:35

Pošteno.

#20 makoma

makoma

Pomagač

• Members