Skoči na vsebino

IPB

Slika

Problem Pri "logistiki" Particij Za Namestitev Linuxa

particija linux mbr

Odgovorov v temi: 6

#1 mckeky

mckeky

Raziskovalec

• Members
  • 87 objav
  • Kraj:Prispevkov: 50

Objavljeno 22 april 2013 - 11:39

Zdravo.

Načeloma me zelo motijo tovarniško nameščeni operacijski sistemi ob nakupu prenosnika (poleg njihove "vsiljene" programske opreme).

Zato po navadi sam počistim particije in namestim "svežo" inštalacijo OSa, ter si pripravim particije kot si želim sam, ter ne, kot jih vsiljuje proizvajalec,...

Za netbook, ki ga  imam namenjenga za potovanja pa sem napravil izjemo. Glede na to, da nima dvdrom pogona, poleg tega pa ne nosiš vedno s sabo ključka z operacijskim sistemom, sem za vsak slučaj pustil tisto recovery particijo, kjer ti z pritiskom na gumb namesti default namestitev, -v primeru, če bi se kje kaj sfižilo, mi vsaj omogoči prenosnik za uporabo....

(čeprav še vedno ne vem, zakaj mora biti boot particija ločena od tiste, kjer je nameščen operacijski sistem, poleg tega pa so veseli še, če so dali ločeno particijo za "hp_tools", čudno, da ne naredijo za vsak software svojo particijo,-aja ne gre,...)

Ker pa so "priloženi" win7 na omenjenem prenosniku kar precej počasni, sem želel, zgolj za uporabo brskalnika ter mogoče kakšnega pisanja po urejevalniku besedil, nameniti minimalno prostora še za namestitev Ubuntu-ja (ter swap particije).

Pa mi soliden program za urejanje particij že ob samem poskusu narediti ext particijo izpiše sledeče (poleg tega pa se že sam odloči, da je neupredeljen del "logical"):

mbr.jpg

Je sploh kakšna rešitev za Dual Boot?! Ali bi pač moral "počistit" in storit, kot sem zgoraj najprej omenil?! Hvala za pomoč!

#2 Nejc

Nejc

Gospod s kravato

• Moderators
  • 1 058 objav
  • Spol:Moški
  • Kraj:Krško

Objavljeno 23 april 2013 - 12:28

Windows in ext particija ne gre skupaj, tako da ne vem če je tale tool dejansko zmožen tega... uporabi kakšen Ultimate Boot CD ali Hirens Boot CD (na ključku seveda) in tam uredi particije, ali pa enostavno linux naloži na NTFS...

Če linux sistema sicer ne misliš uporabljati, ampak bi imel samo dualboot za redke priložnosti, lahko namestiš zadevo tudi kar na isto particijo... na Ubuntu strani si prenesi inštalacijsko datoteko in namestiš iz Windows tako kot katerkoli program in ti uredi boot menu in vse samo ;)

#3 mckeky

mckeky

Raziskovalec

• Members
  • 87 objav

Objavljeno 23 april 2013 - 18:34

Ne, saj sem ze ugotovil, da ne pusti, ker so na disku ze 4 primarne particije,...

Drugace pa tale tool je sposoben upravljati ext particije (naredi celo swap),...

Kar se pa tice dual boota in linuxa na isti particiji kot so windowsi pa mocno dvomim, razn v virutalne zadeve kot so WMvare player itd,....

#4 Nejc

Nejc

Gospod s kravato

• Moderators
  • 1 058 objav
  • Kraj:Krško

Objavljeno 23 april 2013 - 19:23

Poglej tole... mislim da ne rabiš več particij... sem že pozabil, ker sem pred leti takole enkrat namestil, ampak kolikor se spomnem nisi potreboval svoje particije - klik

#5 Pentium

Pentium

Spammer

• Administrators
  • 3 422 objav
  • Kraj:Ljubljana

Objavljeno 23 april 2013 - 19:34

Nevem zakaj potrebe po primarnih particijah? Lahko narediš sekundarno - extended in jo deliš na več delov...

#6 mckeky

mckeky

Raziskovalec

• Members
  • 87 objav

Objavljeno 23 april 2013 - 20:51

Ker kolikor vem, windows za boot "zahteva" primarno particijo, zato sem bil malo skeptičn, ker so na tujih forumah trdili, da za spremembo particij hp_tool in recovery v logical unicis boot le teh. Samo trenutno po testu recovery in system tools se delujeta,...

Bi takšna postavitev bila uspešna za namestitev ubuntu na ext2:

partitions.jpg

#7 mckeky

mckeky

Raziskovalec

• Members
  • 87 objav

Objavljeno 01 maj 2013 - 23:00

p.s., če slučajno koga zanima, javim, da se je izšlo :)) ...poleg sem namestil še lubuntu in res teče, kot bi netbook bil supercomputer ;)) ...aja, le da sem izbral ext4,... lp

Dodaj odgovor

Podobne teme s ključnimi besedami: particija, linux, mbr

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov