Skoči na vsebino

IPB

Slika

Črn Ekran

• Please log in to reply
Odgovorov v temi: 2

#1 Rupnik Andraz93

Rupnik Andraz93

nOObie

• Members
  • 1 objav
  • Spol:Moški

Objavljeno 22 september 2018 - 16:36

Pozdravljeni,

zanima me, če mi lahko kdo pomaga ugotoviti kaj je vzrok moje težave. Zadnjih nekaj mesecev (ne vem točno koliko) se mi pojavi črn ekran. Največkrat se mi to zgodi ob igranju igric, pri PUBG se mi to zgodi hitreje kot npr. pri CSGO ali kakšni drugi manj zahtevni igri, se pa pojavi tudi če sem samo na računalniku oziroma če je računalnik prižgan več ur. Največkrat ko se to zgodi še vedno slišim zvoke, občasno pa dejansko računalnik samo zmrzne, v vsakem primeru pa ni druge opcije kot da ga resetiram. Tudi ko ponovno zaženem računalnik se bo isto zgodilo ponovno, toda v krajšem času. Sam mislim da je najbrž kriva grafična kartica ali matična plošča, toda računalnik je star šele dve leti in vse komponente so bile kupljene nove in ne vidim razloga zakaj se mi to dogaja, glede na to da se mi sprva to ni dogajalo. Če se je nekdo že srečal s podobnim problemom bi bil res hvaležen za pomoč.  

#2 MIHAc27

MIHAc27

Gospod s kravato

• Members
  • 1 025 objav
  • Kraj:Ne rabiš vedet

Objavljeno 04 oktober 2018 - 10:29

Jaz bi tudi kot prvo ugibal, da je z grafično kartico nekaj narobe. Poinštaliraj si kak Furmark in ga malo ganjaj. Spremljaj tudi temperature predvsem grafike.

To, da je staro komaj 2 leti pa itak nima veze. Crkne lahko tudi povsem nova stvar.

#3 darkoremenar

darkoremenar

nOObie

• Members
  • 15 objav
  • Kraj:ljubljana

Objavljeno 16 oktober 2018 - 20:25

Pozdravljeni,

zanima me, če mi lahko kdo pomaga ugotoviti kaj je vzrok moje težave. Zadnjih nekaj mesecev (ne vem točno koliko) se mi pojavi črn ekran. Največkrat se mi to zgodi ob igranju igric, pri PUBG se mi to zgodi hitreje kot npr. pri CSGO ali kakšni drugi manj zahtevni igri, se pa pojavi tudi če sem samo na računalniku oziroma če je računalnik prižgan več ur. Največkrat ko se to zgodi še vedno slišim zvoke, občasno pa dejansko računalnik samo zmrzne, v vsakem primeru pa ni druge opcije kot da ga resetiram. Tudi ko ponovno zaženem računalnik se bo isto zgodilo ponovno, toda v krajšem času. Sam mislim da je najbrž kriva grafična kartica ali matična plošča, toda računalnik je star šele dve leti in vse komponente so bile kupljene nove in ne vidim razloga zakaj se mi to dogaja, glede na to da se mi sprva to ni dogajalo. Če se je nekdo že srečal s podobnim problemom bi bil res hvaležen za pomoč.  

Jaz bi najprej odprl ohišje in preveril če se ni nabral prah na grafični kartici (Grafičnem Procesorju-GPU) ali na Centralnem procesorju (CPU). Če se je, dobro izpihaj prah, in previdno posesaj. Pazi da ne poškoduješ kako komponento. Normalno to opravi ko je računalnik izklopljen iz elektrike, da nebi nastal kakšen kratki stik. Priporočam ti da to narediš nekje zunaj hiše, ker zna biti v dveh letih ohišje polno prahu, če v tem času ni čiščeno (odpirano). Verjetno z računalnikom ni nič narobe, samo je zaradi veliko prahu na komponentah slabše hlajenje, in posledice tega so ali Blue screen-i ali Black screen-i ali pa samodejni restarti. Probaj si inštalirati program AIDA 64 https://www.guru3d.com/files-details/aida64-download.html

Ta program ti lahko stestira stabilnost celotnega sistema in pokaže kakšne so temperature (Hitrosti) posameznih komponent, tako da boš hitro ugotovil katera komponenta ti se najbolj segreva. Na spletu pa lahko najdeš podatek katera je najvišja temperatura za posamezno komponento (GPU-CPU).

Preveri tudi če imaš najnovejše posodobitve za sistem in zadnje gonilnike za vgrajene komponente, kot tudi najnovejši BIOS (UEFI).. Nadgradnjo BIOS-a (UEFI.a) ti ne priporočam če to še nisi počel, ker če tu kaj narobe narediš se ti računalnik ne bo več prižgal..

Ampak jaz še vedno predvidevam da tvoje težave izhajajo samo od pregrevanja neke od komponent (GPU-CPU)..

Jaz sem enkrat imel podoben problem na računalniku enega prijatelja katerega sem mu popravljal. Ko sem odprl ohišje me je skoraj kap zadela kaj je bilo v ohišju. Vsi hladilhiki so bili kosmati kot medvedi, (dobesedno) toliko se je na njih nabralo prahu da se je hladilnik skozi ventilator komaj videl. Enako je bilo na grafični kartici in na centralnem procesorju. Jaz sem še hladilnik snel z procesorjev ter jih temeljito očistil in zamenjal termalno pasto na CPU-u in na GPU-u. Zatem sem še celo ohišje posesal. Ko sem računalnik prižgal, je bil skoraj neslišen. Prej so se pa ventilatorji vrteli skoraj na maksimalni hitrosti (Kot na sesalcu) a vseeno niso nič toplote odvajali, ker so bila hladilna rebra na hladilnikih polna kosmatega prahu . :D

Upam da ti bo to pomagalo!

L.P.

Pripete datoteke

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov