Računalništvo, telefonija
16.01.2018 13:46

Deli z drugimi:

Share

7 produktov letošnjega CES-a, s katerimi bomo spali bolje

NuCalm
NuCalm

Medtem, ko številni znanstveniki trdijo, da med spanjem ni pametno imeti v bližini mobilne telefone, kar nekaj podjetij, ki so se predstavila na letošnjem CES-u, trdi drugače. Na spodnjem seznamu vam bomo predstavili nekaj produktov, ki so jih ustvarili in ki naj bi nam pomagali do bolj kvalitetnega spanca – kar nekaj od teh naprav je integriranih s pametnim telefonom.

Letošnje leto je drugo zapovrstjo, ko so produkti povezani s spanjem, imel prav poseben prostor imenovan “Sleep Tech Marketplace”. Seveda velikost tega prostora ni bila primerljiva s prostori ostalih področij, vendar odločitev združenja Consumer Technology Association kaže na pomembnost dotičnega področja.

Dejstvo je, da vsi ljudje potrebujemo spanje in kvaliteta tega je odvisna od različnih faktorjev. Znanstveniki se še vedno ukvarjajo z različnimi vprašanji povezanimi s padnjem in tehnologija ima to moč, da lahko pripomore k napredku. Seveda je pot do cilja še dolga, do takrat pa si spodaj oglejte 7 produktov, ki so na letošnjem CES-u obljubljali najbolj kakovosten spanec.

Aromarest – svetilka, ki zaduši neprijetne vonjave in hrup

Aromarest pomaga uporabnikom, da spalne cikle uredijo tako kot jim to najbolj paše – pri tem sodelujejo vid, sluh in vonj. Gre za “all-in-one” svetilko, ki spreminja barve, aromaterapevtsko napravo in zvočno napravo v enem, ki jo upravljamo preko aplikacije.

Topli odtenki svetlobe, ki spominjajo na sončni zahod, uporabniku pomagajo, da počasi zajadra v spanec in stimulira izločanje melatonina, medtem ko modra svetloba deluje ravno z nasprotnim učinkom. Kar se tiče vonjev je tako, da nas določeni uspavajo, spet drugi nas nekako potegnejo “gor”. Prav tako je z glasbo oz. zvoki. Vse to združuje Aromarest, ki tako vpliva na vse tri čute.

Od vsakega uporabnika je odvisno, kakšno vonjavo si želi v dopoldanskih urah in kakšno v popoldanskih. Možno je precej eksperimentirati in zanimivo je tudi to, da lahko v hipu spremenimo vonjave. Recimo, če se zbudimo sredi noči in nam vonj ne paše, enostavno nastavimo nekaj drugega in gladko zaspimo nazaj.

Če Aromarest zares pomaga uporabnikom, bodo ustvarjalci spremljali preko spletne ankete, ki jo bodo uporabniki prejeli po določenem času uporabe. V prihodnosti bo Aromarest kompatibilna z nosljivimi napravami kot so pametne ure, kar bo ponudilo še širšo možnost uporabe. Aromarest bo na voljo od aprila naprej, in sicer za okrog $140.

Dreem – naglavna naprava, ki spremlja možgansko aktivnost in prevaja zvoke po glavi

Dreem je spalna naglavna naprava podjetja Rythm, katero je dizajniral svetovno znani industrijski dizajner Yves Béhar. Naprava, ki sicer stane $499, vsebuje EEG senzorje, ki vseskozi spremljajo aktivnost možganov med spanjem in predvajajo zvoke s pomočjo prevodnosti kosti v lobanji. Torej Dreem prenaša zvoke po lobanji do notranjega ušesa, tako da recimo vaš partner ne sliši hrupa, s tem pa uporabniku pomaga zaspati, spati in vstati.

Podjetje zatrjuje, da lahko z napravo Dreem izboljšajo kakovost spanja uporabnikov za 32%, prav tako pa naj bi bili zmožni skrajšati čas, v katerem zaspimo, in sicer za 30%. Dreem vsako jutri na kompatibilno aplikacijo pošlje podatke o kvaliteti spanja, s katerimi si lahko uporabnik lažje predstavlja, kako nanj vplivajo določeni zvoki.

NuCalm – naprava, ki pospeši efekte spanja

Podjetje Solace Lifesciences Inc., ki stoji za znamko NuCalm, je na letošnjem CES-u neprestano imelo vsaj ducat ljudi v svojem razstavnem prostoru. Ljudje so si želeli preizkusiti, kako je to, ko si deležen občutka dvo-urnega spanca v vsega 20-ih minutah. Morda boste rekli, da kaj takega ni možno, vendar temu po mnenju NuCalm-a ni tako. Sodelujoči so preizkusili NuCalm ReNu napravo, ki preko beta in delta valov stimulira možgane in nato poročali o počutju. Za 20 minut so se popolnoma “izklopili”, dokler jih predstavnik podjetja ni zbudil. ReNu stane $799 in je že na voljo za prednaročila.

Max – naprava za na nočno omarico, ki deluje kot sonar

Po dolgih 10-ih letih razvoja, je SleepScore Labs končno uspel ustvariti napravo Max, napravo za na nočno omarico, ki spremlja uporabnikov spanec, za to pa ne potrebuje fizičnega dotika, temveč zgolj bližino. Max izgleda kot majhen zvočnik in pošilja valove, ki se odbijajo od človeške kože. Kot lahko vidimo gre za še eno v vrsti novodobnih “spalnih” naprav, ki delujejo na principu valovanja.

Max lahko spremlja človekovo dihanje in vzorce spanja. Poleg tega nam lahko ponudi personalizirane nasvete glede načinov, kako izboljšati spanec, pomaga pa nam tudi pri tem, da ne pozabimo na dnevne aktivnosti kot so vadba in gibanje, vnos vode itd. Zanimivo je morda tudi to, da Max prepozna kvaliteto našega ležišča in za vse to nam v bližini ni potrebno imeti pametnega telefona.

Magni Smartech – postelja s funkcijo “proti smrčanju”

Italijansko podjetje Magniflex deluje na področju spanja že 56 let, od kar je ustanovitelj Giuliano Magni ustvaril svojo prvo vzmetnico v majhni delavnici v Pratu, v Italiji. Kljub dolgoletni tradiciji so letos prvič nastopili na CES-u. Magniflex je letos predstavil Magni Smartech, ki se integrira v vzmetnice podjetja in spremlja podatke o spanju. Nudi tudi analizo teh podatkov, s katerimi uporabnik lahko določi svoje vzorce spanja in pripravi načrt, kako stvari izboljšati. Metrike, ki jih tehnologija spremlja so ure spanja, čas bujenja, povprečni srčni utrip v spanju, dihanje in stopnja hrupa v prostoru. Vse te podatke lahko uporabnike analizira preko spleta ali aplikacije. Tisto, kar pa najbolj loči dotično tehnologijo od ostalih, je funkcija “proti smrčanju”. Postelja lahko dejansko detektira, kdaj smrčimo in spremeni pozicijo. Ko prenehamo se pozicija spet spremeni nazaj.

Podlaga Nokia Sleep – nekoliko diskretnejša opcija od zgornje

Podlago Nokia Sleep lahko postavimo pod našo vzmetnico, jo povežemo na naše Wi-Fi omrežje in ta preko senzorjev spremlja naše spalne cikle, srčni utrip in celo smrčanje. Aplikacija Nokia Health Mate zbira podatke, jih analizira in ponuja predloge za izboljšave kakovosti spanca. Če povežemo Nokio Sleep s pametnim domom, bo naprava detektirala, ko se bomo ulegli v posteljo in avtomatsko ugasnila luči ter glasbo.

Somnox – robotska blazina, ki nam dela družbo med spanjem

Gre za prisrčno robotsko blazino, ki se širi in krči v ritmu uporabnikoveg dihanja (hitrost se lahko prilagaja preko aplikacije). Glavni učinek blazine bi naj bil zmanjšanje stresa in pomoč pri sinhronizaciji uporabnikovega dihanja. Rezultat tega je kvalitetnejši spanec in krajši čas, ki ga potrebujemo, da zaspimo. Somnox lahko med drugim predvaja razne zvoke, avdio knjige, meditacijo, zvoke bitja srca itd. Enkrat, ko uporabnik zaspi, se vsi zvoki ugasnejo.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več
Zlati partner

KONCERN ENA d.o.o.

Koroška cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 891 95 40
Podjetje IN.PU.T., prodaja računalniške opreme, Tadej Pucelj, s.p. je začelo poslovati v letu 2003,kot internetna trgovina (www.in-put.com) z računalniško opremo. V zadnjih letih ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več
Bronasti partner

Agencija POTI – Z znanjem do cilja!

Stegne 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 511 39 21
Agencija POTI – Z znanjem do cilja! Agencija POTI, izobraževalna, svetovalna in založniška družba, si je v več kot 20. letih delovanja, pridobila obilico znanja in izkušenj ... Več