ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Da se stanje na področju dogodkov takšnih in drugačnih zvrsti, med drugim tudi IKT-dogodkov spreminja, je postalo jasno 12. februarja, ko so odpovedali Svetovni kongres mobilne industrije (MWC) v Barceloni. Marsikomu se je ta ukrep zdel pretiran, saj so se sočasno nadaljevale priprave na nekatere druge velike dogodke, na primer mednarodni avtomobilski salon v Ženevi, ki pa so ga nato zgolj teden dni pozneje tudi odpovedali. Po nadaljnjem širjenju koronavirusa v nove države in še posebej po izbruhu v Italiji so odpovedi oziroma preložitve mednarodnih in krajevnih dogodkov postali vsakdanji pojav.
Izbruh novega koronavirusa v svetu je dosegel razsežnosti pandemije, je v sredo, 12. marca 2020, sporočil generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. »WHO ves čas spremlja izbruh in globoko smo zaskrbljeni zaradi skrb zbujajoče ravni širjenja in resnosti ter skrb zbujajoče ravni neukrepanja,« je v Ženevi dejal Tedros. Tudi Slovenija ni nobena izjema, saj že veljajo uredbe, ki prepovedujejo praktično vse dogodke in počasi ugašajo javno življenje.
Svoje konference in srečanja so zadnje čase prestavljali, odpovedovali ali jih »digitalizirali« tako velikani, kot so Google, Facebook, Intel, Microsoft, Adobe in drugi, kot tudi druga podjetja.
Časnik Finance je pripravil pregled sprememb najzanimivejših aktualnih dogodkov, predvsem domačih, ki so podrobneje predstavljeni v koledarju na portalu ikt.finance.si.
Poglejmo najprej domače dogodke
In še nekaj večjih tujih dogodkov
Svet IKT-dogodkov bo za vedno spremenjen
Dejstvo je, da je glavna sezona konferenc, sejmov in ostalih dogodkov v marcu in aprilu ter morda še v maju, kajti poletni meseci so vedno bili rezervirani za dopuste in potovanja. Zdaj bo vse drugače, kajti pričakujemo lahko, da bodo na globalni ravni odpovedani vsi dogodki, ki so bili načrtovani za marec ali april (in morda še za maj). Obsežne spremembe svetovnega omrežja IKT-dogodkov, kakršnih doslej še ni bilo, bodo gotovo pustile posledice. Nekaj manjših, morda tudi večjih, odpovedanih dogodkov verjetno ne bodo organizirali nikoli več. Dogodki, preseljeni na splet, bodo morda tam tudi ostali, če sploh. Letošnja odpoved in posledična enoletna pavza bosta vsekakor vplivali na MWC in druge velike dogodke. Zavedati se je potrebno, kaj takšna odpoved pomeni za dogodek. Enormni stroški, nič dobička, torej velik minus, iz katerega se le stežka izkoplješ.
Sprememba ritma bo posamezne udeležence spodbudila, da razmislijo o prihodnjih udeležbah in morda spremenijo svoj marketinški model. Verjetno se nam obeta obdobje vse več digitalnih dogodkov, je pa vprašanje, če lahko digitalna izkušnja nadomesti fizično. Tudi soorganizatorji in partnerji sejmov bodo pretehtali svojo vlogo, sponzorji bodo preverili svoje interese, ne nazadnje pa bodo tudi obiskovalci razmislili o svojih sejemskih dogodivščinah. Morda je takšno razmišljanje pretirano, vendar vseeno kaže na to, da bodo posledice novega virusa resnično brutalne.
Konference in sejmi so tudi doslej preverjali in spreminjali svoje koncepte, termine in organizacijo, odslej pa bodo za to imeli še dodatne razloge. Lahko rečemo, da po letošnjih izkušnjah svet IKT-dogodkov ne bo več takšen, kakršen je bil.