Računalništvo, telefonija
09.11.2018 20:00

Deli z drugimi:

Share

Kaj bi se zgodilo, če bi se umetna inteligenca začela zavedati sama sebe?

Kaj bi se zgodilo, če bi se umetna inteligenca začela zavedati sama sebe?
Kaj bi se zgodilo, če bi se umetna inteligenca začela zavedati sama sebe?

Kaj sploh še povedati o umetni inteligenci, ko pa jo srečujemo praktično na vsakem koraku? Gre za eno največjih znanstvenih dognanj in zagotovo tehnologijo, ki v tem trenutku nosi ogromno težo. Imamo jo v družbenih omrežjih, varnostnih kamerah, energetskih sistemih, sistemih upravljanja s prometom, v mobilnih napravah, virtualnih asistentih in še bi se našlo. Eno pomembnejših področij, kjer lahko vedno bolj pogosto najdemo umetno inteligenco, so t. i. samozavedajoča se “človeška” bitja, ki to niso. Torej, kaj bi se zgodilo, če bi se umetna inteligenca začela zavedati sama sebe in bi razvila človeške lastnosti?

Matt Chessen, ameriški raziskovalec umetne inteligence in diplomat pravi, da obstajata dve definiciji umetne inteligence in da je predvsem ta, ki je nam bolj znana, tista, ki bo v prihodnje krojila dotično področje. Gre za “deep learning” in “machine learning”, obe pa spadata pod umetno inteligenco. Računalnik se tako uči iz predhodnih vzorcev – recimo računalnik se je naučil prepoznati slike mačk.

Potem imamo “narrow AI”, ki predstavlja umetno inteligenco, kjer sistem oz. računalnik postane mojster na določenem področju. Verjetno se vsi spomnimo, ko je Googlov “Alphago” premagal šahovskega mojstra.

Samozavedajoča se umetna inteligenca?

Ko začnemo govoriti o samozavedajoči se umetni inteligenci in robotiki, moramo pogledati na umetno inteligenco z “inteligenetnim modelom” Matta Chessena. Ta model se deli na umetno splošno inteligenco in umetno superinteligenco. To je umetna inteligenca, ki je sposobna izvesti vse, kar delamo ljudje oz. nas v določenih aktivnostih prekaša.

Paradoks Moravec pravi, da je največji izziv za umetno inteligenco izvajanje aktivnosti, ki se ljudem zdijo trivialne. V to kategorijo recimo spadajo najbolj enostavni mehanični gibi. Leta 2015 je večina raziskovalcev na področju umetne inteligence napovedala, da bo ta v roku 30 let zamenjala večino delovnih mest, ki jih danes zasedamo ljudje.

Umetna inteligenca ima potencial, da postane samozavedajoča, vendar tako kot pravi večina strokovnjakov na tem področju, bo za to potrebnega še kar nekaj časa. Kaj nam lahko prinese tovrstna umetna inteligenca, lahko le ugibamo, ampak napovedi kažejo, da bo dotična tehnologija zelo pomembna na vseh področjih življenja.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več
Bronasti partner

E-MISIJA d.o.o.

Ljubljanska cesta 21d, 1241 Kamnik, Tel: 01 830 35 32
V E-MISIJI d.o.o. so v tridesetih letih svojega obstoja dokazali, da sodijo v sam vrh slovenske računalniške scene. Ne samo, da za njimi stoji več kot 20.000 zadovoljnih strank, ... Več

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

TMSA.PINTAR d.o.o.

Podsabotin 47, 5211 Kojsko, Tel: 041 695 667