ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Svetovni dnevi brez mobilnega telefona so se preimenovali v svetovne dneve brez pametnega telefona. Mobilni telefon je v 2020 v Sloveniji uporabljalo 97 % 16 – 74-letnikov. Pametni telefon pa je uporabljalo 81 % uporabnikov mobilnega telefona.
Francoski pisatelj Phil Marso, ki je pred 21 leti vpeljal svetovne dneve brez mobilnega telefona, je poimenovanje teh letos "posodobil", da bomo tudi s tega vidika v koraku z razvojem mobilnih telefonov. Preimenoval jih je v svetovne dneve brez pametnega telefona. Naslov letošnje teme je Deprogramirana človekova avtonomija. V ospredju bo oz. je razmislek o čezmerni uporabi aplikacij.
Današnji način življenja vse bolj pogojuje našo odvisnost od mobilnih oz. pametnih telefonov. Mnogi si življenja brez njih in njihovih aplikacij zelo težko predstavljajo. Tretja, četrta in peta generacija mobilnih telefonov, to so pametni telefoni, niso več le preproste naprave za klicanje in prejemanje klicev. Ponujajo nam neskončno vrsto funkcij in storitev, ki jih uporabljamo za delo ali zabavo.
Med prebivalci Slovenije, starimi 16–74 let, je 18 % takšnih, ki so v 2020 uporabljali mobilni telefon z osnovnimi funkcijami. Nekaj več je med temi uporabniki žensk, največji delež teh pa je starih 65 - 74 let (kar 53 %). Med učenci, dijaki in študenti je mobilne telefone z osnovnimi funkcijami uporabljal zgolj 1 % uporabnikov, med upokojenci pa jih je bilo 44 %.
Koliko odstotkov 16–74 let starih aktivnih uporabnikov pametnega telefona v Sloveniji v 2020 NI uporabljalo aplikacij na svojem pametnem telefonu?
Mobilni telefon je v 2020 v Sloveniji uporabljalo 97 % 16–74-letnikov. Pametni telefon je uporabljalo 81 % uporabnikov mobilnega telefona, "navadni" oz. klasični telefon pa 19 %.
Število uporabnikov mobilnih telefonov med 16–74-letniki se je glede na leto 2019 povečalo za 1 %, pri čemer se je število uporabnikov klasičnega mobilnega telefona povečalo za 6 %, število uporabnikov pametnega telefona pa je ostalo enako.
Za kaj in v kolikšnih deležih so 16–74-letni uporabniki pametnih telefonov v Sloveniji uporabljali svoj pametni telefon v 2020 (odstotki kažejo primerjavo z letom 2019)?
Število domačih odhodnih klicev iz mobilnih omrežij je bilo v 2. četrtletju 2020, ki je delno sovpadalo z epidemijo covida-19 v Sloveniji, za 2 % nižje kot v 2. četrtletju 2019, domači odhodni promet pa je bil za 22 % večji. Število mednarodnih odhodnih klicev je bilo v 2. četrtletju 2020 za 31 % nižje kot v 2. četrtletju 2019, mednarodni odhodni promet pa je bil manjši za 18 %.
Število SMS-sporočil je bilo v 2. četrtletju 2020 skoraj za petino nižje (za 18 %) kot v 2. četrtletju 2019, število MMS-sporočil pa za več kot petino višje (za 22 %). Tudi količina prenosa podatkov je bila večja kot v istem četrtletju prejšnjega leta, in sicer za polovico (za 50 %).
Protivirusna zaščita Sophos Intercept Advanced X se izkaže kot najboljša zaščita pred izsiljevalskimi virusi. Podjetja bodo cenila njegovo učinkovitost in enostavnost uporabe.
Z novo serijo Avigilon HD kamer boste videli tudi ponoči. Analitika na kameri prepozna kdaj se v kadru pojavi človek ali avto in vam to sporoči v realnem času po e-mailu.