Računalništvo, telefonija
10.02.2018 08:00
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Ali na naših tleh nastaja nova Silicijeva dolina?

..Slovenija postaja zibelka tehnologije blockchain..
Ali na naših tleh nastaja nova Silicijeva dolina?
Ali na naših tleh nastaja nova Silicijeva dolina?

Slovenija si že od nekdaj prizadeva postati tehnološkim podjetjem prijazna država. Mnoge vlade so omenjale Slovenijo kot Silicijevo dolino Evrope, a doslej večjega preboja na tem področju ni bilo. Vse kaže, da pa smo s prihodom blockchain tehnologije vendarle bližje tej ambiciozni viziji in vlada dr. Mira Cerarja se tega vedno bolj zaveda. Zato so se predsednik vlade dr. Miro Cerar, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in vrsta državnih sekretarjev nedavno udeležili delovnega sestanka v prostorih podjetja Viberate. Skupaj s še nekaterimi uspešnimi domačimi blockchain startupi so spregovorili o prednostih in pasteh, ki jih prinaša ta tehnologija, ter o tem, kako bi Slovenija postala še bolj zanimiva za domača in tuja blockchain podjetja.

Pobuda za sodelovanje med slovensko vlado in podjetjem Viberate je nastala na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu, ko sta državni sekretar Tadej Slapnik in Vasja Veber, izvršni direktor Viberata, skupaj nastopila na okrogli mizi pod okriljem ene najbolj znanih razvojnih podjetij na področju blockchain tehnologije, Consensys. Tema panela je bila pomembnost sodelovanja med podjetji in vlado na področju razvoja blockchain tehnologije in kreiranja prijaznih ekosistemov, ki bodo spodbujali ustanavljanje inovativnih podjetij. Na delovnem srečanju so predstavniki podjetij Viberate, InsurePal, ICONOMI in SunContract predsedniku in ministrom predstavili svoje dejavnosti ter jih seznanili z ovirami, s katerimi se srečujejo pri svojem poslovanju v Sloveniji in izpostavili področja, kjer lahko vlada pomaga državo narediti bolj prijazno tovrstnim podjetjem.

Predsednik vlade dr. Miro Cerar je povedal: “Vlada se zaveda vpetosti Slovenije v globalne tokove in z našo vizijo spodbujanja modernizacije in digitalizacije na vseh področjih v ospredje postavljamo vpeljavo novih tehnologij. Tako prepoznavamo tehnologijo blockchain kot izjemno priložnost: Slovenija je tu v prvi vrsti in je ena najbolj prepoznanih blockchain destinacij v Evropi. Za naše izvozno naravnano in majhno gospodarstvo je bistvenega pomena, da spodbujamo razvoj in uporabo poslovnih modelov, ki omogočajo dostop do mednarodnega trga kapitala in uporabnikov. Transakcije ICO kažejo potencial, da se razvijejo v učinkovit in varen mehanizem financiranja podjetij, ko bodo ustrezno regulirane. Vlada področje zelo podrobno spremlja in bo, podobno kot EU, zasledovala zmerno, postopno in ustrezno regulacijo, ki bo ščitila deležnike pred največjimi tveganji. Za zdaj pa vsekakor velja poziv posameznikom in podjetnikom, da ravnajo skrbno in odgovorno ter da se poučijo o vseh tveganjih. Morebitnega investiranja naj se lotevajo skladno s svojimi zmožnostmi in na način, da ne ogrožajo svoje finančne varnosti.”

Vasja Veber je po srečanju izpostavil prednost poslovanja v majhni državi: »Majhnost ni vedno slabost in samo v majhni državi je mogoče, da mlado podjetje na takšen sestanek dobi predsednika vlade in štiri ministre ter jim direktno pove, kako jim vlada lahko pomaga pri razvoju podjetniškega okolja. Ne predstavljam si, da kaj takega doseže leto dni star startup v Silicijevi dolini. Če kdaj, potem ima Slovenija ta trenutek neponovljivo priložnost, da postanemo gonilna sila na nekem naprednem gospodarskem področju in tega ne smemo spustiti iz rok. Upam, da bomo takšno sodelovanje z vlado lahko nadgradili in šli v akcijo, da Slovenijo resnično naredimo v ciljno destinacijo blockchain podjetij z vsega sveta.«

Prepoznavnost in vrednost slovenskih blockchain podjetij v svetu vztrajno raste, projekti z jasno usmerjenimi cilji navdušujejo tudi svetovno priznane strokovnjake kot so Bitcoin pionir Charlie Shrem, profesor na Stanfordu in vodja razvoja pri podjetju Pinterest dr. Jure Leskovec ter svetovno priznani jedrski fizik dr. Mark Pleško.

Kaj bo pridobila Slovenija?

Na dogodku so predstavili tudi pravkar ustanovljeno gospodarsko-interesno združenje z imenom Blockchain Alliance CEE, ki bo omogočalo tudi močnejši prodor na nove trge in lažjo predstavitev Slovenije kot blockchain destinacije v svetu. Gospodarsko-interesno združenje bo med drugim skrbelo tudi za izobraževanje, osveščanje in svetovanje podjetjem, ki se šele podajajo na blockchain pot. Matej Gregorčič, generalni direktor in soustanovitelj podjetja Viberate je ob predstavitvi združenja povedal: “Slovenska blockchain podjetja že sedaj tesno sodelujemo in ne tekmujemo med sabo. Stalno si pomagamo pri poslovnem razvoju, med sabo delimo poslovne kontakte in si odpiramo vrata. Z GIZ-om Blockchain Alliance smo takšno sodelovanje le formalizirali in še dodatno utrdili in upam da s takšnim sodelovanjem dajemo zgled ostalim industrijam. Mogoče se sliši oguljeno, ampak skupaj smo resnično močnejši.”


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

COMTRADE d.o.o.

Letališka cesta 29b, 1000 Ljubljana, Tel: 08 160 52 00
Comtrade je podjetje z dolgoletno tradicijo razvoja IT rešitev in storitev razvoja programske opreme. Svojim strankam zagotavljajo visoko usposobljenost za iskanje strokovnih rešitev ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več
Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več