ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Uporabljate katerega od upraviteljev gesel? Če je odgovor ne, obstaja precejšnja verjetnost, da si boste ob koncu tega članka premislili in že danes začeli uporabljati enega od »password managerjev«. Ti spadajo med najbolj koristna (in pomembna) orodja, ki jih uporabniki digitalnih naprav imamo na voljo, čeprav se tega mnogi med nami ne zavedajo.
Torej, če še ne uporabljate upravitelja gesel, je čas, da razmislite, kdaj boste začeli z uporabo in kateri je tisti pravi za vas. Govorimo seveda o aplikacijah, pri katerih pa se hitro pojavi vprašanje stroškov. Naj vas to ne skrbi, kajti mnogi med najboljšimi upravitelji gesel nudijo čisto brezplačno verzijo, ki je povsem dovolj za osnovno rabo. Po mnenju portala CNET je eden od upraviteljev gesel, ki posebej izstopa, kajti vsebuje eno ključno lastnost, za katero pri večini ostalih tovrstnih aplikacij plačamo. Imenuje se LastPass.
»Password manager« (upravitelj gesel) je v bistvu šifrirana baza vseh naših gesel. Z uporabo te si nam ni potrebno zapomniti vseh naših gesel, temveč imamo vedno in povsod dostop do gesel, ki varno čakajo v aplikaciji LastPass. Vse, kar moramo storiti je, da si zapomnimo geslo, ki odklepa upravitelj gesel LastPass.
Torej, zakaj bi uporabljal ravno LastPass in ne recimo podobne aplikacije, kot so 1Password, Dashlane, Keeper, Password Vault, Sticky Password in ostale, ki povsem zadovoljijo potrebe povprečnega uporabnika? Odgovor na to vprašanje je sila preprost: brezplačna verzija aplikacije LastPass podpira sinhronizacijo gesel. To pomeni, da lahko do svojih gesel dostopamo na telefonu, tablici in osebnem računalniku – lastnosti, ki je praktično nujna, če uporabljamo več, kot zgolj eno napravo.
Poleg izpostavljene lastnosti LastPass omogoča tudi nekatere druge koristne aktivacije. Recimo avtomatsko izpolnjevanje obrazcev, šifrirano shrambo številk kartic (za lažje spletno nakupovanje), digitalni trezor, deljenje gesel (z družinskimi člani, ali drugimi osebami, katerim zaupamo) itd. Glede na vse povedano je lahko jasno, zakaj strokovnjaki portala CNET preferirajo LastPass (oz. katerikoli upravitelj gesel) in ne prednastavljene upravitelje, ki so že nameščeni na Android, iOS, ali v spletni brskalnik. Dejstvo je, da ko enkrat začnemo uporabljati tovrstne aplikacije, se bomo najprej vprašali, kako smo sploh lahko zdržali tako dolgo brez njih.
Pomembno je izpostaviti še to, da boste za začetek uporabe aplikacije LastPass primorani nameniti nekaj časa, da občutite delovanje uporabniškega vmesnika. Če ste uporabnik iOS naprav, vam aplikacija avtomatsko ne prenese nova gesla, medtem ko obstoječa gesla takoj dobite v aplikaciji. To pomeni, da boste vsa nova gesla primorani ročno vnašati v aplikacijo.
LastPass Premium in ostale brezplačne različice
Naš cilj, kot uporabniki interneta, bi moral biti uporaba čim bolj zahtevnih, robustnih gesel za vse aplikacije, ki jih uporabljamo. Upravitelj gesel nam to omogoča in obenem olajša upravljanje vseh gesel. Naš nasvet je, da uporabljate upravitelja po izbiri. LastPass je, kot vse kaže, ena boljših možnosti.
Kaj pa Premium verzija aplikacije? Se jo splača uporabljati? Premium verzija aplikacije stane $36 na leto (v začetku je bila cena $12 in je neto poskočila na $24, danes pa je torej cena kar tri-krat večja od začetne). Nekaj lastnosti, ki jih omogoča Premium verzija – med drugim »one-to-many« deljenje gesel, prioritetna podpora in 1GB šifriranega pomnilniškega prostora – je za večina uporabnikov neuporabnih oz. jih večina ne bi nikoli uporabila. Ena izjema je dostop v sili, ki nam omogoča dostop do naših gesel za naše člane družine oz. pooblaščene osebe, če se nam slučajno karkoli zgodi.
Zgolj informativno naj povemo, da obstaja več različnih upraviteljev gesel, med katerimi je eden bolj robustnih LogMeOnce. Tudi ta omogoča podporo za sinhroniziranje gesel v brezplačni verziji. Katerega upravitelja gesel pa vi uporabljate? V komentarjih bomo zelo veseli vaših izkušenj.