Računalništvo, telefonija
18.07.2018 08:00

Deli z drugimi:

Share

Tako deluje binarna koda

Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven
Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven

Vas je kdaj zanimalo kako v praksi na računalniku in na telefonu delujejo ničle in enke? Vse v digitalnem svetu deluje na principu binarne kode. Kaj sploh je to in kako deluje? Binarna koda oziroma enke in ničle 0 in 1 je v računalniškem svetu vse. Dobesedno vse. Vse kaj delate na vaših digitalnih napravah deluje na tem principu.

Računalnik je zgrajen iz več milijonov tranzistorjev, kateri so eden osnovni in bistven gradnik.

Ti delujejo na preprost način. Signal spustijo skozi, če na vhodu dobijo napetost in obratno. Enostavneje povedano, če je na vhodu napetost (5 voltov) gre za enko, če ga ni, gre za ničlo. Tudi vmesni signali gredo lahko proti ničli ali proti enki – vrednost se obrne pri okrog 2,5 voltih napetosti.

Računalnik je zmožen procesirati samo te podatke. Čeprav se zdi, da je vse to zapleteno, je to za procesor najlažja naloga.

Težava pa se pojavi, ko je za dva različna pojma enak binarni zapis. Tako ima na primer črka A in številka 84 enak binarni zapis. Takrat pa mora računalnik oziroma natančneje procesor spremljati kontekst prejšnjih ukazov in tako razbrati ali gre za številko ali za črko.

Ker pa je teh ničel in enk kaj hitro celo morje, so se domislili, da bi le-te združili. To je predvsem koristno pri slikah in videoposnetkih, kjer je več pisklov enake barve. Tako se kaj hitro izognemu ponavljanju kot tudi računalniku privarčujemo nekaj procesorskega časa.

Podobno deluje tudi zvočni zapis, vendar z eno razliko. Pri zvočnem zapisu se analizira skoraj vsaksa milisekunda, kjer se zapiše vse od amplitude pa do frekfrence. Tak zvok se lahko analizira tudi do več kot 44.000-krat v eni sami sekundi. Od tod nam tudi 44000-bitni zvočni zapis.

V testiranju so tudi sistemi, ki uporabljajo tri vrednosti, kot tudi kvantni računalnik, pri katerem je lahko enka in ničla hkrati – nedefinirana, dokler je ne izmerimo. Edina težava je v tem, da se noben izmed teh sistemov ni uveljavil, vsaj za sedaj še.

Pa naj še kdo reče, da računalnik ni kompliciran sistem grajen iz enostavnih delov.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Računalniki so postali ključno poslovno orodje. Uporabljajo se pri vseh vidikih delovanja podjetja, vključno z ustvarjanjem in prodajanjem izdelkov, trženjem, računovodstvo, administracijo ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več
Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več