ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Ljudje smo v času najstrožjih izolacijskih ukrepov v zadnjih mesecih več doma, kot kdajkoli prej. To je po poročanju mobilnih operaterjev v Sloveniji glavni razlog, zakaj je v času epidemije prišlo do velikega povečanja prenosa podatkov in količine klicev. Pri A1 so za STA pojasnili, da se je prenos podatkov povečal za 30 odstotkov, količina klicev pa kar za 40 odstotkov. Povečala se je tudi prodaja knjig prek spleta, in sicer pri založbi Mladinska knjiga pravijo, da se je ta celo podvojila, podobno pa ugotavljajo pri založbi Sanje.
"Naši strokovnjaki 24 ur na dan skrbijo za nadzor delovanja omrežja in tehnično podporo uporabnikom, skladno s potrebami prilagajamo in povečujemo svoje zmogljivosti. Tako smo razširili transportno omrežje, povečali kapacitete za domači in mednarodni promet ter zagnali dodatne strežnike," so pojasnili pri A1. Veliko pa lahko storimo tudi uporabniki sami, predvsem pri zdaj najbolj popularnih opravilih: delo na domu, šolanje na daljavo in iskanje informacij. Strokovnjaki pravijo, da je potrebno čim bolj optimalno uporabljati storitve IKT in jih omejiti na tiste najbolj nujne.
Tudi pri Telekomu Slovenije, Telemachu in T-2 beležijo rast vseh količine klicev in prenosa podatkov. Pri Telekomu beležijo največjo rast količin prometa govornih, podatkovnih in video/TV storitev, in sicer za več kot polovico glede na običajno situacijo. "V situaciji, v kateri smo, smo delo svojih strokovnjakov prilagodili tako, da čimbolj nemoteno skrbimo za nadzor delovanja omrežja, tehnično podporo uporabnikom, posebne potrebe državnih institucij in gospodarstva po večjih kapacitetah ali dodatnih storitvah, pa tudi za kibernetsko varnost, ki je v takšnih okoliščinah izrednega pomena," so pojasnili pri Telekomu.
Pri Telemachu so pojasnili, da se je uporaba mobilnega prenosa podatkov povečala za približno 25 odstotkov, promet glasovnih klicev je v povprečju povečan za približno 40 odstotkov, količina sporočil SMS se je povečala za približno 10 odstotkov, sporočil MMS pa za 25. Pri T-2 se je v prvem tednu razglašene epidemije govorni promet povečal za več kot 100-odstotno, vendar zaradi trajanja povprečnega klica.
V tem obdobju je naraslo zanimanje za elektronsko knjigo, vendar po besedah glavnega urednika MK bolj po izposoji kot nakupu. Rok Zavrtanik pa je povedal, da je zanimanje za e-knjigo naraslo po vsem svetu. Tudi v njihovi založbi so zabeležili "kar veliko rast, čeprav na tako majhnem prostoru komaj diha in velja za neprofitno". Direktor Sanj upa, da se je mnogim približala, ker jo je mogoče kupiti takoj in ker jo je vedno mogoče imeti na svoji napravi ali več napravah. "Ni v nekem konkurenčnem položaju do fizične knjige, ampak jo dopolnjuje. Je ena od lepih možnosti, ki nam jo tehnologija prinaša," je prepričan Zavrtanik.
Spletni statistični portal Statista, ki med drugim spremlja tudi globalno rabo medijev in tehnologije, ugotavlja, da je marca zrasla količina uporabe praktično vseh digitalnih naprav. Uporaba pametnih telefonov in ostalih mobilnih naprav je na globalni ravni zrasla za 70%, uporaba prenosnikov za 40%, tablic pa za 22%. Gre za vzorec uporabnikov interneta, ki so tudi sicer vključeni v tovrstne redne raziskave. Za 30% je zrasla tudi uporaba pametnih televizij in storitev pretočnih vsebin, za 14% igralnih konzol in za 9% pametnih zvočnikov. Največjo rast uporabe beležijo v azijskih država, na prvem mestu pa se je znašla Kitajska.
Torej, države, ki so sprejele najstrožje "proti-korona" ukrepe, beležijo največjo rast digitalne aktivnosti med prebivalci. Poleg zgoraj omenjenih podatkov so tukaj še družbena omrežja, ki prav tako iz dneva v dan rastejo, med njimi pa v zadnjih mesecih prednjačijo predvsem orodja za opravljanje videoklicev. Ljudje smo se iz fizičnih trgovin in načinov klasičnega nakupovanja premaknili na splet, ves ta premika pa bi lahko pomenil nove priložnosti ne samo za potrošnike, temveč tudi za digitalne oglaševalce.
Nihče ne more z gotovostjo napovedati, kako dolgo bo pandemija Covid-19 vplivala na naša življenja, zato je težko nuditi kak kakovostni nasvet za naprej. Ne glede na to pa vseeno lahko pričakujemo naslednje: