Računalništvo, telefonija
14.02.2019 13:00

Deli z drugimi:

Share

Oči ne lažejo in algoritem, ki to dobro ve

Oči ne lažejo in algoritem, ki to dobro ve
Oči ne lažejo in algoritem, ki to dobro ve

Laž ima kratke noge … ali pa tudi ne

Oseba za mizo odgovarja na zastavljena vprašanja, ob tem pa ji merijo krvni pritisk, utrip, vlažnost prstov in ritem dihanja. Znano, kajne? Že tolikokrat videni filmski prizor s poligrafom. Tako imenovan detektor laži kljub vsem meritvam, ki jih izvaja, tudi pod razno ni zanesljiv. Strokovnjaki namreč pravijo, da lahko marsikatero drugo psihično stanje povzroči identične reakcije. In še huje, poligraf je mogoče tudi pretentati. Naprava torej bolj meri občutek odgovornosti in krivde, namreč večjega kot imamo, bolj bo naš fizičen odziv podoben tistemu, ki nakazuje na laž, in seveda bolj kot smo ravnodušni do nekega dejanja, bolj bo naša krivulja na poligrafu običajna.

No, videti je, da je klasičnim poligrafom odklenkalo. Ameriško podjetje Converus je pred kratkim predstavilo aparat, katerega rezultati so 90-odstotno zanesljivi. Z njim pa naj ne bi lovili na laži le zlikovcev, temveč naj bi bil odlično orodje za preverjanje prosilcev za službo, zaposlenih in za izvedbo drugih množičnih testov. Pri tovrstnih testih je njegova uspešnost sicer rahlo manjša, pa vendar še vedno 86-odstotna.

Ko nas izdajo oči

Pravijo, da oči ne lažejo in omenjeni produkt izkorišča ravno to našo lastnost. Naprava EyeDetect namreč deluje s pomočjo infrardeče kamere visoke ločljivosti, ki sledi očesnim gibom. Ker v eni sami sekundi izvede 60 meritev, zazna vse nehotene gibe, med drugim meri tudi razširjenost očesih zenic in frekvenco utripov vek.

Možgani in posledično oči se hitro in nekontrolirano odzivajo na lasten poskus prevare. Večje kot so potencialne posledice neke laži, večje je kognitivno breme, kar pa posledično vpliva na odziv oči. Sestavni del testa je vprašalnik, ki zahteva da/ne odgovore. Kompleksni algoritem na podlagi zajetih podatkov izračuna verjetnost resničnosti le-teh. Test se lahko pohvali s kratkotrajnostjo, saj traja le okoli 15 do 30 minut, in predvsem z dejstvom da ni invaziven, saj s testno osebo ni fizično povezana nobena naprava. Sami rezultati so gotovi prej kot v 5 minutah in prikazujejo skupno verjetnost v odstotkih in tudi seznam posamičnih odgovorov na zastavljena vprašanja. Udeleženci testa komunicirajo preko računalnika, tako tisti, ki test nadzira in vodi, nima nikakršnega vpliva na rezultate.

Podjetje v sklopu svojega produkta ponuja tudi vprašalnike, ki so sestavljeni iz vprašanj, ki so najbolj smiselna za obravnavo posamezne problematike, pa naj si gre za podkupnine, krajo, droge ali ponarejanje dokumentov.

Če ga nameravate preizkusiti na vašem možu, vseeno prosimo, vzemite na znanje, da kljub vsemu le ni 100-odstotno zanesljiv. Če je mož dejal, da je šel na pivo, je verjetno to tudi res. Morda je problem le v tem, ker ni bilo samo eno.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ZwCAD SLOVENIA

Prečna 9b, 2000 Maribor, Tel: 02 471 12 40
ZwCAD Slovenia pod okriljem podjetja Birocom 2000 d.o.o. ponuja rešitve na področju CAD, CAD/CAM in CAE programske (in strojne) opreme. Več
Zlati partner

DOMINATUS d.o.o.

Ob potoku 40, 1000 Ljubljana, Tel: 041 225 685
Danes je za posel ključno, da vašo spletno stran najde Googlov iskalnik, saj velika večina informacije poišče prav s pomočjo Googlovega iskalnika. Zato je ključnega pomena, da ... Več
Zlati partner

GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si

Titova cesta 49, 2000 Maribor, Tel: 051 444 252
Iščete odlično računalniško trgovino, ki vas lahko postreže tako osebno kot tudi na spletu? Računalniško trgovino, ki se lahko pohvali s portfeljem (namiznih in prenosnih) ... Več
Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več