ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Google je 15. februarja v spletnem brskalniku Chrome začel blokirati vsiljive vrste oglasov. Ob tem je v marketinških krogih završalo, a Google pričakuje, da bo to v končni fazi dobro tako za spletne uporabnike kot tudi za oglaševalce, založnike in druge, za katere je prikazovanje oglasov vir prihodka. Pa je res tako?
Preverjanje ustreznosti oglasov po standardih Better Ads
Podlago te spremembe je že pred časom zastavila Koalicija za boljše oglase (Coalition for better ads), ki je v obsežni raziskavi preverjala, kateri so nezaželeni in vsiljivi oglasni formati po mnenju potrošnikov.
Chrome, najbolj priljubljen spletni brskalnik, ki ga uporabljata okrog dve tretjini spletne populacije, bo sedaj ob nalaganju spletne strani preverjal, če vsebuje katerega od spornih formatov in v tem primeru blokiral oglas. Uporabnika bo zatem obvestil o blokiranju in ga vprašal, ali dovoli prikazovanje teh oglasov na tej spletni strani.
Kateri so najslabše ocenjeni desktop in mobilni formati s strani uporabnikov, lahko preberete v članku.
Google po novem ocenjuje spletne strani na podlagi omenjenih standardov in jih označi s pass, warning ali fail. V primeru, da kot lastnik spletne strani ugotovite, da Chrome blokira vaš oglas, lahko v Google Search Console v razdelku Ad Experience Report preverite, kaj je narobe z oglasnim formatom, ga popravite in nato ponovno preverite, ali je ustrezen. Šele če v obdobju 30 dni tega ne naredite, bo Chrome pričel blokirati oglase na vaši spletni strani.
Sprememba velja tudi za oglase, ki se prikazujejo preko Googlovih oglaševalskih platform DoubleClick in AdSense.
Pri Googlu so povedali, da njihov namen ni blokiranje čim več oglasov, temveč spodbujanje ustvarjalcev vsebin k prikazovanju oglasov, ki so uporabnikom prijazni in ne kazijo uporabniške izkušnje. Več takšnih oglasov bi zmanjšalo uporabo orodij za blokiranje oglasov, kar bo v končni fazi pozitivno tako za oglaševalce kot lastnike spletni strani.
Za strokovni nasvet smo povprašali Mateja Kolška, direktorja marketinga in uredništva pri Ceneje d.o.o., ki upravlja primerjalni portal ceneje.si:
“Najbrž ni nikogar, ki bi ob prikazu vsiljivega promocijskega sporočila zasijal od sreče, ker je ravno to tisto, kar je pričakoval, ko je obiskal določeno spletno stran. Če pa je to narejeno na subtilen, simpatičen in smiseln način, je veliko večja možnost, da s tem ne motimo ali pokvarimo uporabniške izkušnje posameznika. Kaj je še sprejemljivo (gledano iz vidika marketingašev), pa zaradi Googlovega ukrepa ni več toliko v naši presoji."
Več o tem, kaj Googlova poteza pomeni v praksi in kaj lahko storite, da se bodo vaši oglasi še vedno prikazovali, vendar ne bodo motili uporabniške izkušnje, preberite TUKAJ »