ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
.. Že vrsto let uspešno povezujejo raziskovalno in pedagoško delo ter prenašajo vrhunske raziskovalne rezultate na študente ter lokalno in mednarodno gospodarstvo ..
Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (FERI UM) je mednarodno prepoznavna izobraževalna, raziskovalna in znanstvena institucija na področju inženirstva - elektrotehnike, računalništva, informatike, medijskih komunikacij, telekomunikacij in mehatronike. Poleg nacionalne in mednarodne prepoznavnosti fakulteta že nekaj mesecev sega tudi v vesolje – 3. septembra 2020 so po desetletju razvoja na rekati VEGA iz Francoske Gvajane namreč uspešno izstrelili prvi slovenski nanosatelit TRISAT. Zgodovinski dogodek za Slovenijo in eden najpomembnejših dogodkov za slovensko znanost, tehnologijo in znanstveni ugled je le eden izmed dokazov, da na FERI znajo, zmorejo in si drznejo več.
V preteklem letu je minilo 60 let, odkar se je začel tehniški študij v Mariboru. Danes fakulteta zaposluje 350 ljudi, letno jo obiskuje več kot 2000 študentov, od tega okrog 620 brucev in bruck. Skozi celotno rast in razvoj se je fakulteta zavedala pomembnosti povezovanja izobraževanja, raziskovanja in industrije oz. gospodarstva. Projekt TRISAT je eden izmed dokazov.
Na fakulteti vključujejo študente v raziskovalno delo že med študijem in jim s tem omogočijo, da pridobivajo znanje in neprecenljive izkušnje realnega delovnega okolja ob boku izkušenih raziskovalcev. Osnovo temeljnega znanstvenoraziskovalnega dela na fakulteti predstavlja 14 raziskovalnih skupin, ki ga dopolnjujejo z aplikativnimi in razvojnimi raziskavami, s čimer temeljna znanja prehajajo v konkretno uporabo. V zadnjih šestih letih so uspešno izpeljali več kot 200 projektov.
Visoko zaposljivi diplomanti
Ko govorimo o satelitu TRISAT, ne moremo mimo izobraževalnega vidika projekta, ki zagotovo postavlja temelje za izobraževanje slovenskih vesoljskih inženirjev. Misija je že dokazala svojo vlogo z zagotavljanjem dragocenih izkušenj, ki so in bodo še kako potrebne za prihodnje generacije. Slovensko vesoljsko gospodarstvo se namreč razvija in raste zelo hitro, za kar je oz. bo treba zagotoviti dovolj kvalitetnega kadra. Na FERI-ju se zavedajo, da se le z novimi tehnologijami in tehnološkim razvojem ter ohranjanjem znanja v Sloveniji lahko ohranja trajnostni razvoj, tako z znanstvenega in izobraževalnega kot tudi z gospodarskega vidika.
Pa ne le po vesoljskih inženirjih, tudi po drugih kadrih, ki jih izobražujejo na fakulteti, bodo potrebe v prihodnjih letih velike. Poklicni barometer 2020, ki ga je objavil Zavod za zaposlovanje RS, namreč napoveduje, da bodo pri velikem številu poklicev, ki ga lahko opravljajo diplomanti fakultete, potrebe delodajalcev presegle ponudbo na trgu dela. To pomeni, da bodo možnosti za zaposlitev zelo dobre.
Če bi vas zanimal študij na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, obiščite spletno stran pridi-na-feri.si. (P.R.)