ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
.. Drobceni virusi so povsod okoli nas, naj bo to računalniški virus ali pa koronavirus. Tako sta majhna, očem nevidna, pa tako vplivna. V trenutku nas lahko ohromita ..
Oba pa imata nekaj skupnega ‒ to je obramba računalniškega znanja, ki ga v današnji dobi zares nujno potrebujemo. Računalniškega virusa se lotimo z izkušenimi računalničarji, ko nam iz računalnika skrivnostno potonejo datoteke, fotografije ... S koronavirusom pa se spopadamo tudi z delom od doma, kjer potrebujemo vrsto računalniških programov in drugih orodij, ki nam to omogočajo. Tudi za šolanje na domu se je bilo treba hitro prilagoditi in osvežiti računalniško znanje, da lahko učitelji uporabljajo razna orodja za boljšo animacijo otrok pri učenju, ter na drugi strani starši, ki pomagajo otrokom pri uporabi računalnika. Seveda pa so se morali tudi odrasli, ki se izobražujejo in opravljajo razne tečaje na daljavo, dodatno izpopolniti za uporabo videokonferenčnih orodij. Pri iskanju zaposlitve se lahko delodajalec odloči za kandidata, ki je računalniško bolje podkovan in to predstavlja boljšo iznajdljivost in hitrejše opravljeno delo. Tehnična pomoč je prav tako nepogrešljiva v vsakem podjetju, ki se ukvarja z različnimi dejavnostmi. Epidemija je resnično pokazala, da vsi potrebujemo IT tehnika, pa naj bodo to podjetja, učitelji, starši ali preprosto zaposleni.
Računalniška znanja so dandanes res nujna in predstavljajo pomemben dejavnik v našem življenju. Bolj boste vešči računalništva, bolje se boste odrezali pri službenih opravilih, hitreje jih boste opravili in tudi pri marsikaterem domačem opravilu vam bo računalniško znanje olajšalo življenje. Dobra računalniška pismenost je namreč prav tako potrebna za preskakovanje čakalnih vrst z uporabo spletnih orodij, kot so e-uprava in spletne banke.
Računalništvo je nedvomno poklic prihodnosti
Po podatkih ameriškega urada za statistiko dela se bo število delovnih mest v računalništvu do leta 2026 povečalo za 13 %. Podoben trend lahko opazimo v EU, kjer se je število strokovnjakov za IKT (informacijsko in komunikacijsko tehnologijo) v 10 letih (2007–2017) povečalo za 36,1 %.
Konec koncev živimo v digitalni dobi, kjer se večina panog zanaša na podatkovne in programske sheme. Kot smo videli, računalništvo in informatika vplivata na vse nas, pa naj bodo to znanstvene raziskave, razvoj zdravja ali komunikacije in splošno izobraževanje. Tudi predmeti, kot so mikrovalovne pečice, hladilniki ali ključavnice, so povezani z našimi Wi-Fi omrežji in osebnimi pripomočki.
Tehnologija je naredila svet boljši, hitrejši in bolj povezan. To se ni zgodilo čez noč in s čarovnijo. Do sem smo prišli po zaslugi navdušencev nad računalništvom in tehnologijo. Ni vam treba sanjati, da bi postali naslednji Bill Gates ali Steve Jobs. Lahko pa izdelujete spletne strani, programirate, vzdržujete komunikacijske sisteme in tako izboljšujete življenje mnogih.
Nenehen razvoj novih tehnologij pomeni tudi nenehno povpraševanje po briljantnih tehnoloških mislih, ki lahko ustvarjajo, vzdržujejo in popravljajo. Poklic tehnika računalništva zagotovo ni dolgočasen, ampak je inovativen. To je definitivno poklic prihodnosti.
Več najdete na www.cdi-univerzum.si. (P.R.)