Računalništvo, telefonija
02.10.2010 15:06
Posodobljeno 14 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Največje spletne prevare

Uporabnikov, ki so žrtve spletnih prevar, je vsako leto več. Najboljša obramba pred prevarami pa je ta, da jih uporabnik prepozna.
Največje spletne prevare
Največje spletne prevare

Laboratoriji PandaLabs v zadnjih letih beležijo močno povečano aktivnost spletnih prevarantov, ki želijo s spletnimi prevarami uporabnikom krasti denar. Žrtve spletnih prevar so navadno oškodovane za nekaj sto, lahko pa tudi več tisoč evrov.

Spletne prevare lahko prepoznamo po klasičnem vzorcu: prevarant z žrtvijo najprej naveže stik prek elektronske pošte ali socialnega omrežja. Od potencialne žrtve želi pridobiti odgovor, bodisi v obliki e-sporočila, telefonskega klica, faksa … Ko je enkrat kontakt vzpostavljen, si bo prevarant prizadeval pridobiti zaupanje potencialne žrtve ter jo na koncu prosil za denar – z najrazličnejšimi izgovori.

V laboratorijih PandaLabs so zato sestavili opise najpogostejših in najobsežnejših spletnih prevar v zadnjih desetih letih.

  • Nigeriijska prevara: Gre za prvo obliko masovne prevare, ki se je pojavila na internetu in jo spletni prevaranti še danes s pridom uporabljajo. Prepoznamo jo po vsebini sporočila, pri kateri tretja oseba naslovnika prosi za pomoč pri »izvozu« denarja iz države. Najpogosteje je bila na tem mestu omenjana Nigerija, zato tudi takšno ime prevare. Uporabnik naj bi za svojo pomoč prejel bogato finančno nadomestilo, vendar bi moral najprej poravnati stroške bančnih provizij, ki znašajo okoli 800 evrov. Če seveda ta denar plača, kontakt na drugi strani ponikne in denar je izgubljen.
  • Loterije: Loterijske prevare so zelo podobne nigerijskim prevaram, le s to razliko, da uporabnik prejme elektronsko sporočilo z vsebino o velikem zadetku na loteriji. Prevarant od uporabnika želi osebne podatke ter nakazilo bančnih stroškov, ki prav tako lahko dosežejo več sto evrov.
  • Mlade punce: Naslednja prevara cilja na naivne predstavnike moškega spola. Mlada dekleta, navadno iz Rusije, najdejo uporabnikov e-poštni naslov na spletu ter ga želijo spoznati in obiskati v njegovi državi. Seveda je obisk povezan s stroški potovanja, nekaj sto evrov pa bi zadoščalo za prihod ter pokrilo stroške vozovnic, vizumov itd. Seveda ne boste presenečeni, če vam povemo, da z denarjem izgine tudi dekle.
  • Ponudbe za delo: Zelo pogosto se v nabiralnikih uporabnikov znajdejo sporočila, v katerih podjetja iz tujine iščejo ljudi, ki bi jih zastopali na domačem trgu. Za tri- do štiriurni delavnik obljubljajo okoli 2.500 evrov plačila. Kolikor uporabnik prevarantsko ponudbo sprejme, ga prevarant pozove k posredovanju bančnih podatkov. V tem primeru bodo prevaranti uporabnikov bančni račun izkoristili za prenakazila in pranje denarja, uporabnika pa prosili za nakazilo denarja prek sistema Western Union. Seveda bodo policisti pri preiskovanju spletnih prevar najprej potrkali na vrata uporabnika, ki je »nevede« postal mula za prenakazila denarja in kot tak soudeležen pri zločinu.
  • Facebook / Hotmail: Spletne kriminalce zanimajo tudi prijavni podatki za socialna omrežja in elektronsko pošto, denimo račune na spletnih mestih kot so Facebook, Hotmail in podobna. Zatem spremenijo prijavne podatke, da se uporabnik ne more več prijaviti v svoj račun, s tega pa vsem znancem pošljejo sporočilo, da je uporabnik na počitnicah (London se zdi priljubljena izbira), kjer je bil ravno oropan in prosi za finančno pomoč, da bi prišel nazaj domov. Karte seveda stanejo med 300 in 800 evri.
  • Kompenzacije: V zadnjem času se je na seznamu prevar znašel še zanimiv poskus, ki uporabnike skuša pretentati z zbiranjem sredstev za žrtve spletnih prevar – predvsem nigerijskih prevar. Seveda bi bili za pomoč finančno bogato nagrajeni, kar seveda ni najbolj logično, a zneskov, ki jih želijo prevaranti, nikar ne pošiljajte.
  • Napake: Zanimivi pristopi so se pojavili tudi v času finančne krize, ko ljudje v finančni stiski prodajajo svoje premoženje. Prevaranti tako radi kupujejo hiše in avtomobile, seveda pa prodajalcu pošljejo ček s precej večjim zneskom od zahtevanega. Nato ga skušajo pretentati v to, da jim razliko poravna z nakazilom. Ček seveda vmes prekličejo in žrtev ostane brez denarja.

Kaj narediti, če se znajdete v enem izmed poskusov prevar?

Povsem normalno je, da vas ponudbe prevarantov premamijo, čeprav le naivneži nasedejo na to, da so zadeli na loteriji, brez da bi vplačali loterijski listek ali našli pravo ljubezen prek interneta. Navajamo nekaj praktičnih nasvetov, ki vam bodo v pomoč pri prepoznavanju spletnih prevar:

  • Namestite dober protivirusni program, ki prepozna neželena sporočila. Ta bo večino prevarantskih sporočil že prepoznal kot neželena in jih izbrisal.
  • Uporabljajte zdravo pamet. Ta je vedno najboljša obramba pred prevarami. Nihče na svetu ni pretirano radodaren in če je nekaj prelepo, da bi bilo res, je temu verjetno res tako. Posebej pa bodite skeptični do vseh kontaktov, ki jih ne poznate, še posebej tistih iz tujine.
  • Internet je odlično orodje za prodajo in kupovanje stvari, vendar je transakcije priporočljivo izvesti v realnem okolju, saj se tako lažje prepričate v poštene namene potencialnih kupcev/prodajalcev.

Če kljub temu postanete žrtev prevare, vam PandaLabs laboratoriji svetujejo, da se takoj obrnete na policijo. Čeprav je spletne prevare težko slediti, pa tudi organi pregona oblikujejo specializirane oddelke za boj z organiziranim spletnim kriminalom.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem ANNI d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri ANNI d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem ANNI d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več
Zlati partner

INSIS d.o.o.

Erjavčeva ulica 18, 5000 Nova Gorica, Tel: 041 938 792
Podjetje Insis, d. o. o., se s spletno prodajo ukvarja že od leta 2009. Ekipa spletne trgovine PoceniPC.com vestno skrbi za svoje kupce. Najbolj so veseli vašega zadovoljstva, zato ... Več
Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več

OPTIPRINT d.o.o.

Kranjčeva ulica 20, 1000 Ljubljana, Tel: 05 902 58 12
Podjetje Optiprint je leta 2009 uspešno predstavilo poslovni model nudenja cenovno dostopnega in brezskrbnega najema barvnih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav. Uspešno poslovanje ... Več