ORODJA
> RSS in Javascript
> Dodaj / uredi vsebino
> RN Toolbar
> Čiščenje virusov
Podjetja, inštituti in druge organizacije zbirajo velike količine podatkov, ki jih ne morejo obdelati. Na rezultate simulacij čakajo tudi več tednov, kar močno upočasnjuje inovativnost in povzroča dodatne stroške.
Z namenom, da bi dosegli novo dodano vrednost in tržno prednost, raziskovalne in razvojne ekipe, zagonska podjetja in akademiki hitijo z odkrivanjem novih idej. Želijo si novih izumov, preizkusiti delovanje izdelka, testirati novo zdravilo … vsem tem novim potrebam pa zaradi zahtevne obdelave podatkov osebni računalniki niso več kos.
Hitrejšo obdelavo podatkov, nižje stroške in posledično večjo kompetenčno prednost nam omogoča visokozmogljivi računalnik (ali superračunalnik). Tehnologija ni nova, je pa sedaj vse bolj dostopna. Svetovne države vlagajo v razvoj in nadgradnjo svojih superračunalniških kapacitet in tako bodo tudi v Novem mestu na Fakulteti za informacijske študije (v sodelovanje z Univerzo v Mariboru in IZUM-om) kmalu zagnali najmočnejši slovenski superračunalnik. Še pred tem pa bo na fakulteti potekala mednarodna poletna šola superračunalništva, katere namen je približati to napredno tehnologijo študentom, ki se bodo nekoč zaposlili v realnem sektorju.
Znanje o zmožnostih aplikacije superračunalnika je tako med študenti, kot tudi med podjetji, še vedno precej slabo razširjeno. Fakulteta zato v okviru projekta SME/HPC, skrbi za razvoj regijsko prilagojenih izobraževalnih programov, s pomočjo katerih bodo to napredno tehnologijo približali končnih uporabnikom.
Dogodek, ki bo potekal med 29. 6 in 1.7. 2020, bo izveden virtualno, prijava nanj pa je brezplačna. Poletna šola bo ponujala vsebinske sklope, kjer bodo predstavljene osnove superračunalništva, nekatere napredne funkcionalnosti in primeri uspešne rabe superračunalniških kapacitet za razvoj novih produktov. Glede na veliko zanimanje za tovrstno izpopolnjevanje, so v načrtu ponovitve dogodka.
Poletna šola se na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu sicer odvija že tretjič zapovrstjo, saj želijo s tovrstnimi projekti postati referenčni vezni člen med podjetji in raziskovalno sfero.