Računalništvo, telefonija
31.05.2019 07:24
Posodobljeno 5 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Smo pripravljeni na plačevanje z biometrijo?

Mastercard ob porastu mobilnih plačil na prvo mesto postavlja varnost in zaupanje.
Strokovnjaki so spregovorili o izzivih, ki jih letos jeseni prinaša evropska direktiva PSD2.
Strokovnjaki so spregovorili o izzivih, ki jih letos jeseni prinaša evropska direktiva PSD2.

Mastercard je na okrogli mizi združil regijske strokovnjake, ki so spregovorili o izzivih, ki jih letos jeseni prinaša evropska direktiva PSD2 in predstavil pomen digitalizacije finančne panoge. Ob tem je Mastercard predstavil izsledke raziskave, ki je bila izvedena v 13 državah srednje in vzhodne Evrope, s katero je preverjal stopnjo zaupanja v digitalizacijo plačevanja in prihodnje trende na področju overjanja identitete plačnika, med katere sodi tudi biometrija.

Direktiva PSD2 uvaja močno avtentikacijo

Močna avtentikacija imetnikov kartic (SCA), ki jo to jesen uvaja direktiva PSD2, od ponudnikov finančnih storitev zahteva, da pri izvedbi plačila obvezno uporabijo vsaj dva od treh obstoječih tipov za overjanje identitete. Raziskava tako razkriva, katere so trenutno najbolj priljubljene metode avtentikacije in do kakšne mere jim potrošniki zaupajo.

Spletni bančni trendi kažejo, da so pametni mobilni telefoni vse pogosteje uporabljeni za upravljanje osebnih financ, saj predstavljajo najbolj popularno alternativo bančnim karticam v vseh 13 državah. Plačevanje s pametnimi telefoni je v Sloveniji visoko priljubljeno, saj trenutno z njimi plačuje 51 % potrošnikov, v prihodnosti pa bi si z mobilnimi telefoni želelo plačevati kar 72 % potrošnikov. V Ukrajini najbolj izstopajo tudi pametne ure in fitnes paščki, Grki se ne bi branili tabličnih računalnikov, tretjina Madžarov bi plačevala z osebnimi izkaznicami, 10 % Hrvatov pa bi preizkusilo plačevanje z vsadkom. V Sloveniji najvišje mesto med alternativami zasedajo pametni mobilni telefoni, najnižje pa glasovna plačila.

Biometrija ima velik potencial

Med različnimi načini avtentikacije je Slovenija – tako kot ostale države – še vedno najbolj naklonjena overjanju prek SMS kode, pod regijsko povprečje pa so se znašli overjanje s prstnim odtisom, geslom, skeniranjem roženice, varnostnim vprašanjem in mobilno denarnico. Biometrična avtentikacija je po raziskavi sodeč za zdaj najbolj priljubljena v Bosni in Hercegovini, Ukrajini in na Hrvaškem, medtem ko bi v Sloveniji 51 % potrošnikov uporabilo biometrijo, če bi bila na voljo. Ta podatek kaže na velik potencial, saj je delež takih potrošnikov trikrat večji kot je dejanska baza trenutnih uporabnikov biometrične avtentikacije (14 %). Pri izbiri plačilne metode je za Slovence odločilen dejavnik varnost bančnega računa in osebnih podatkov.

Polovica potrošnikov v državah srednje in vzhodne Evrope si gesla večinoma zapomni, ena četrtina pa si jih zapiše v zvezek. Več kot polovica anketiranih Slovencev si gesel ne shranjuje, spreminja pa jih le poredkoma, manj kot enkrat letno. 67 % potrošnikov uporablja dodatne ravni zaščite na svojih telefonih, pri tem še posebej izstopa Slovenija, kjer dodatno zaščito uporablja kar tri četrtine anketirancev.

Zaupanje slovenskih potrošnikov v umetno inteligenco je razdvojeno. 15 % anketirancev je imelo nekaj izkušenj s tehnologijami, ki temeljijo na umetni inteligenci, 57 % pa bi jih rado preizkusilo v prihodnosti. Uporaba storitev oz. naprav, ki temeljijo na virtualni resničnosti (VR), je višja (25 %), takšnim napravam pa je naklonjenih 60 % slovenskih potrošnikov.

Ljudje zaupajo mobilnim telefonom

Po mnenju Árpáda Raba, profesorja na Univerzi Corvinus v Budimpešti: »Raziskava podjetja Mastercard potrjuje, da vse močnejše zaupanje v digitalno tehnologijo vodi do opravljanja zahtevnejših in pomembnejših opravil prek mobilnega telefona. Dejstvo, da ljudje svoj denar zaupajo mobilnim telefonom, kaže, da so tehnološka podjetja potrošnikom zagotovila dovolj varno digitalno okolje.«


54 % potrošnikov v državah srednje in vzhodne Evrope je dejalo, da bi spletne nakupe opravljalo enako pogosto kot zdaj tudi po uveljavitvi močne avtentikacije (SCA), 34 % pa meni, da bi večja varnost spodbudila več spletnih plačil. Podobno je dejalo 58 % slovenskih anketirancev, ki bi spletne nakupe opravljalo enako pogosto kot zdaj, tudi po uveljavitvi močne avtentikacije imetnikov kartic (SCA), 32 % pa meni, da bi večja varnost spodbudila več spletnih plačil. »Dobro je videti, da ljudje bolj in bolj zaupajo mobilnim tehnologijam in biometriji pri opravljanju plačil. Nova raziskava razkriva, da bi potrošniki nakupovali prek spleta v enaki meri ali celo več tudi v primeru naprednejše avtentikacije. Da bodo potrošniki lažje preverjali lastne nakupe, je Mastercard razvil Mastercard® Identity Check™. Tehnološko rešitev, ki krepi varnost spletnih nakupov brez vpliva na uporabniško izkušnjo,« je dejal Luka Gabrovšek, poslovni direktor Mastercard Slovenija.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

BONAJO d.o.o.

Industrijska cesta 9, 1290 Grosuplje, Tel: 040 514 750
Podjetje BONAJO d.o.o. uspešno posluje že od samega začetka. S skrbno izbrano veleprodajno mrežo partnerjev skrbijo za trženje in distribucijo televizorjev, mobilnih telefonov, ... Več

Tiskarna Igma-Graf, Martin Škofljanec s.p.

Brege 60, 8273 Leskovec pri Krškem, Tel: 040 744 158
Kako vam lahko reklamna majica pomaga pri promociji vašega podjetja Promocije podjetja se je potrebno lotiti na pravi način, saj potencialna stranka ne sme imeti občutka vsiljivosti ... Več

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več
Zlati partner

NEWSROOM SLOVENIJA & ECETERA d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 600 10 10
Ecetera se je rodila leta 2001. Najprej se je morala spopasti s svojimi prvimi koraki na trgu in se boriti za obstoj v krutem svetu. Iz podjetja je napredovala v podjetje, ki se je ... Več