Računalništvo, telefonija
08.11.2010 18:15

Deli z drugimi:

Share

Trgovci nelegalno programsko opremo tudi zaračunajo

BSA poročilo o piratstvu prek interneta
BSA poročilo o piratstvu prek interneta

Organizacija Business Software Alliance (BSA) je predstavila rezultate jesenskega preverjanja skrivnih nakupov (ang. Mystery Shopper), ki je vključevalo 221 trgovin. Kršitve so ugotovili v 46 trgovinah s tehničnimi izdelki. Pri BSA so z rezultati sicer zadovoljni, izstopa le podatek, da se je povečal delež tistih trgovin, kjer so ponudili namestitev nelegalne programske opreme in jo želeli kupcu tudi zaračunati.


Na letošnjem preverjanju, ki je potekalo septembra, je BSA z raziskavo zajela približno enako število malih, srednje velikih in velikih trgovcev s tehničnimi izdelki kot decembra 2009. Strokovno usposobljeni sodelavci organizacije so preverjali, ali prodajalci kupcem ponujajo legalno programsko opremo, kako dobro jo poznajo in ali svetujejo tudi nameščanje nelegalne opreme oziroma jim tako celo sami namestijo. Ugotovili so, da so trgovci legalno programsko opremo ponudili v 79,19 odstotka trgovin. Tokrat je bilo 20,81 odstotka trgovcev, ki so ponudili namestitev nelegalne programske opreme v trgovini oziroma svetovali kupcu naj poišče pomoč prijatelja oz. pridobi nelegalne programe prek spleta, kar je za polovico manj kot pri lanskoletnem preverjanju.

V BSA ugotavljajo, da se je v primerjavi z lanskoletno akcijo skrivnih nakupov povečal delež tistih, ki so ponudili namestitev nelegalne programske opreme v trgovini in to želeli tudi zaračunati. Takih je bilo pri tokratnem preverjanju 5,43 odstotka v primerjavi s 4,08 odstotka v decembru 2009.

Med trgovci, ki bi namestili nelegalno programsko opremo in to tudi zaračunali, prevladujejo mala in mikro podjetja. Tokrat ni bilo nobenega velikega trgovca, ki bi ponudil namestitev nelegalne programske opreme, temveč so v več primerih svetovali, naj si kupec sam pri prijatelju ali prek spleta zagotovi takšno opremo.

»Z bolj pogostim izvajanjem skrivnih nakupov ter s partnerskim programom ozaveščanja trgovcev in kupcev verjamem, da bomo postopno zmanjšali tudi delež tistih trgovcev, ki še vedno nameščajo nelegalno programsko opremo in to kupcem tudi zaračunavajo,« je dejal Rok Koren, pravni svetovalec organizacije BSA v Sloveniji.

Namen skrivnih nakupov in preverjanja trgovcev s tehničnimi izdelki je opozarjanje na škodljivost nelegalne programske opreme in pravne posledice. Te lahko zaradi uporabe doletijo tudi kupce. Kupci naj zato ob nakupu preverijo, da je programska oprema originalna in da je k njej priložena vsa pripadajoča dokumentacija in certifikati avtentičnosti ter kot taka tudi opredeljena na računu.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več