Triki in nasveti
18.07.2018 10:50

Deli z drugimi:

Share

3 nasveti za popoln “selfie”

3 nasveti za popoln "selfie"
3 nasveti za popoln "selfie"

Narediti “selfie” oz. sebek se morda zdi nekaj povsem enostavnega, vendar roko na srce, ujeti pravo svetlobo, kompozicijo in seveda trenutek zna biti še kako zahteven izziv. V bistvu je podobno pri vseh fotografijah, ne samo sebkih, ampak ti so v zadnjem času spet močno v porastu. Za to, da bodo vaši Snapchat prijatelji navdušeni nad vami in da bo vaša Tinder fotografije “kot iz škatlice”, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, kako narediti “popoln” sebek.

Seveda pa moramo takoj na začetku opozoriti, da nobena fotografije ni vredna tveganja življenja, kar se je v lanskem letu žal izkazalo kot opozorilo, ki je povsem na mestu. Po pisanju portala MMC RTV je v lanskem letu več ljudi zaradi delanja selfijev kot napadov morskega psa.

Ne glede na to, pri delanju sebkov obstajajo tri komponente, ki najbolj vplivajo na kvaliteto končnega rezultata: svetloba, kompozicija in drža/položaj. Vsak od teh faktorjev vpliva eden na drugega in na koncu seveda na kvaliteto fotografije. Spodaj si lahko preberete, kako vsak od teh faktorjev lahko pripomore k popolnemu “selfieju”.

Najboljša svetloba za sebke

Svetloba je najpomembnejši faktor, ko govorimo o delanju sebkov. Konec koncev fotografiranje dobesedno pomeni “slikanje s svetlobo”. Neko splošno sprejeto pravilo je, da si za popoln sebek želimo mehko, enakomerno svetlobo, kajti močna svetloba lahko poudari neželene lastnosti in na koncu prinese neatraktivne estetske učinke. Seveda pa tako kot povsod drugod v svetu fotografije tudi tukaj obstajajo izjeme.

Najbolj enostaven način, kako ujeti mehko, enakomerno svetlobo je, da naredimo sebek ob oknu, med dnevom. Glede na to, v katero smer je okno usmerjeno, bomo morali nekoliko prilagoditi položaj, kjer stojimo. Kljub temu pa velja, da je naravna svetloba tista, ki je veliko boljša od umetne v naših hišah, ali lokalih, ki si prav tako priljubljeno mesto za delanje sebkov. Na sliki lahko vidimo primer sebka, ki ga je naredila Tessa Holliday in kaže kaj nam prinese prava svetloba.

V primeru, da delamo sebek nekje zunaj in nimamo mesta, kjer bi si lahko poiskali senco, je naša najboljša izbira scena, ko je sonce za našim hrbtom. Še boljše je morda, da z našim telesom ali glavo blokiramo sonce, da minimiziramo vpadanje žarkov. To bi moralo dati sebek, ki je veliko bolj uporaben kot recimo fotografija, kjer se fotografiramo s soncem v obraz.

Če naravne svetlobe ni na voljo, poizkušajmo najti območje, ki nudi difuzijsko svetlobo, še najboljša izbira je vir svetlobe, ki ni usmerjen direktno iz stropa navzdol. Takšna svetloba zna hitro popačiti fotografijo z nenaravnimi sencami, ki so najbolj vidne pod nosom in očesi. Če se malce dodatno poigramo z orodji, ki nam jih nudijo naše “selfie” kamere, lahko fotografijo še dodatno izboljšamo, odvisno od situacije.

“Selfie” kompozicija in uokvirjanje

Dejstvo je, da za vsak naš sebek verjetno ne bomo porabili nekaj ur, da bi ujeli karseda najbolj idealno kompozicijo. Navsezadnje ne gre za umetniška dela, temveč za nekaj povsem avtomatskega, kar počnemo danes že v bistvu “iz navade”.

Obstaja nekaj “pravil” kompozicije, ki jih je koristno upoštevati , prav tako pa obstaja nekaj pravil, katere lahko kršimo in na koncu dobimo vrhunske rezultate. Najbolj znano pravilo je “pravilo tretjin”. Povedano povsem poenostavljeno, “pravilo tretjin” pravi, da če razdelimo fotografijo na tri dele tako horizontalno kot vertikalno, potem mora glavni subjekt fotografije biti postavljen na eno od križišč, kjer se srečajo linije. Kot lahko vidimo na sliki, ki je razdeljena, če bi recimo na njej fotografirali osebo, bi ta morala biti pozicionirana na enem od križišč. Večina telefonov danes ponuja opcijo mreže, ki praktično vse temeljijo na “pravilu tretjin”. S tem si kompozicijo močno olajšamo.

Drugi ključni element kompozicije je prepoznavanje lastnega položaja v okvirju. Eno najbolj pomembnih pravil je, da se izogibamo rezanju fotografije na sklepih kot so komolci, boki, kolena in ramena. Na tej povezavi lahko najdete sliko, kjer si lahko pogledate vse te ključne točke, kjer naj bi sliko lahko rezali in kje ne.

Poziranje za sebke

Izbira pravilne drže je za “selfie” verjetno že sama po sebi umevna, ampak še vedno obstaja nekaj majhnih trikov, s katerimi se lahko kvaliteta naših sebkov dvigne za 100%. Mnogi verjamejo, da lahko fotografiranje iz visokega kota zmanjša efekt “debele brade”, vendar kljub temu, da se mogoče v določenih primerih to izkaže kot resnica, pogosto naletimo na sitaucije, ko temu ni čisto tako. Telefon držite v višini oči in namesto, da dvigujete kamero, nagnite glavo nazaj in podržite vašo brado proti telefonu. To bi moralo doprinesti k podaljšanju vašega vratu, fokus fotografije pa bo ostal na vaših obraznih potezah.

Ko se odločimo, da v sebek vključimo hrano, obstaja za takšne tipe fotografij zelo prikladen nasvet, ki prihaja ponovno s strani modela Tesse Holliday. Namesto tega, da se silimo k hrani, enostavno vzamemo v roke karkoli pač jemo in zavrtimo zapestje navzven. Tako hrana pride veliko bolj do izraza, hkrati pa imamo tako več manevrskega prostora za lep nasmešek na fotografiji.

Eno zelo posebna kategorijo sebkov so t. i. “mirror selfieji”, ko se slikamo v ogledalo. Najbolje se je izogniti “straight-on” posnetkom in raje za malo zavrtimo pas, pokrčimo prednje koleno in vse je pripravljeno za vrhunski “selfie”. Če ne veste kaj bi naredili z vašo prosto roko, jo lahko postavimo na bok in tako poudarimo ta predel. Poza se morda zdi zelo nenaravna, vendar verjemite, končni rezultat je veliko boljši kot pa če uporabimo kakšno klasično pozo, za katero že v štartu vemo, da ne bo pritegnila pozornosti.

Če potegnemo črto …

Naslednjič, ko potegnete na plano telefon, da bi naredili najboljši “selfie”, kar je možno, pomislite na komponente, ki smo jih izpostavili zgoraj: svetloba, kompozicija in poziranje.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Računalniške storitve mITch, Mitja Mihelič s.p.

Čolnarska ulica 3, 1310 Ribnica, Tel: 05 125 8575, 051 258 575
Ali vaše podjetje potrebuje oddelek za IT? Nekoč dostopne le za velike korporacije, danes so IT funkcije na voljo podjetjem vseh velikosti po zaslugi računalništva v oblaku in ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več

BILAZ d.o.o.

Sedejeva ulica 8, 5000 Nova Gorica, Tel: 05 333 19 00
Ponudba kakovostnih storitev s kvalitetnimi materiali in "brand name" računalniškimi blagovnimi znamkami jih uvršča v sam vrh tovrstnih ponudnikov. Cenovna politika podjetja je ... Več

MITS d.o.o.

Butari 20a, 6272 Gračišče, Tel: 040 895 342
Bodite pozorni pri izbiri pravega ponudnika programskih rešitev za gostinstvo, hotelirstvo in druge storitvene dejavnosti. Večina ponuja le generične oblike rešitev, ki ne zadostujejo ... Več