Triki in nasveti
30.07.2017 08:22
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako prepoznati lažne fotografije s temi preprostimi tehnikami?

Kako prepoznati lažne fotografije s temi preprostimi tehnikami?
Kako prepoznati lažne fotografije s temi preprostimi tehnikami?

Dandanes vidimo na stotine ali celo tisoče fotografij na dan in praktično vsaka izmed njih je do določene mere digitalno manipulirana. Nekatere so deležne zgolj osnovne barvne korekcije, druge dobijo zgolj nek Instagram filter, tretje pa grejo skozi celoten Photoshop servis, kjer fotografija dobi povsem novo dimenzijo. Kot kaže in kot pričajo raziskave, ljudje nismo ravno najboljši pri ugotavljanju, kdaj je slika lažna oz. preurejena, kdaj je bila deležna zgolj majhne korekcija in kdaj je subjekt popolnoma drugačen od originala. Hany Farid je profesor računalniških znanosti v Dartmouthu, specializiran za fotografsko forenziko in kljub temu, da ne more razkriti vseh svojih trikov in programske opreme, ki jih uporablja pri svojem delu, je navedel nekaj nasvetov, kako prepoznati, če je fotografija avtentična.

Poizkusite z “obratnim iskanjem” slike

Preden uporabite vse svoje CSI znanje, lahko preverite ali je slika lažna tako, da preverite vir slike z uporabo “obratnega iskanja”. Google vključuje to funkcijo kot del iskalnika “Slike”, kjer išče točno to sliko, prav tako pa vse podobne slike, ki se skladajo glede na subjekt in barvno estetiko.

Drugo močno orodje je Tineye, ki deluje na podobnem principu, vendar pogosto ponuja manj rezultatov, ki bi bili blizu izbrani fotografiji. Farid pravi, da v večini primerov takoj najdemo sliko, ko uporabimo “obratno iskanje”. “Zna se zgoditi, da najdemo originalno fotografijo, ki jo je nekdo vzel iz Getty Images in nato dodal nek objekt ipd.”, še dodaja Farid. “Obratno iskanje” je lahko uporabno tudi v primeru, ko sumimo, da nam nekdo krade naše fotografije iz družbenih omrežij.

Poiščite nepravilnosti

Prvi korak analize fotografij zajema logično analizo, področje, kjer smo ljudje še vedno boljši od računalnikov – za zdaj. “Računalniki so dobri v merjenju kompresije in nepravilnosti v geometriji, vendar v primeru, če nekdo ustvari sliko, ki prikazuje plavajočo ladjo sredi ceste, računalnik ne bo prepoznal, da gre za sliko, ki je bila manipulirana”, pravi Farid.

Poglejte fotografijo zelo natančno in poiščite objekte, ki so morda bili vstavljeni ali odvzeti. Farid predlaga “zoomirjanje” od 200% do maksimalno 300%, da se tako izognemo raznim tehničnim oviram. Če “zoomiramo” preveč, recimo do 500%, lahko kaj hitro pripišemo napačne lažne ocene fotografiji, ki je popolnoma legitimna. Pogosto lahko že kar hitro ugotovimo, ali gre za lažne slike tako, da pogledamo, ali ima nekdo na skupinski sliki nenormalno veliko glavo, ali nekdo sedi pod čudnim kotom itd.

Preverite EXIF podatke

Ko digitalna kamera zajame fotografijo, hkrati fotografija dobi širok spekter informacij EXIF. Tukaj so vključene ključne nastavitve kamere ter GPS podatki, če so na voljo (te najpogosteje najdemo pri slikah s pametnimi telefoni, razen če nekdo namerno ne izključi GPS). Če poznate lokacijo fotografije, jo lahko vnesete v Google Maps in z uporabo “Street View-a” dobite vpogled v to, kako lokacijo dejansko izgleda. Kljub temu, da “Street View” ne ponuja ravno 100-odstotno natačnost in aktualnost, je vseeno dober začetek.

EXIF podatke lahko vidite, če fotografijo odprete v Photoshopu ali kateremkoli drugem programu za urejanje fotografij, obstajajo pa tudi spletne strani, ki vam pokažejo te podatke – Exifdata.com.

Preverite sence

Vsi verjetno dobro vemo, kako delujejo sence in kako te nastanejo kajne? Ko strokovnjaki preizkujejo avtentičnost slik, ravno s pomočjo senc pridejo po pomembnih ugotovitev, saj preverjajo ali je fotografija fizična sploh možna.

Uporabite spletna orodja

Na spletu obstaja kar nekaj orodij, ki vas opozorijo na znake preurejanja slik, vendar so rezultati teh orodij včasih zelo zapleteni za interpretacijo. Obstajajo orodja, ki so sposobna prebrati oznake programskih orodij in takoj pokažejo kaj vse je avtor spremenil. To je sicer uporabno, vendar še vedno moramo razumeti, kako deluje programsko okolje, da bi tako lažje interpretirali rezultate.

Ne nasedajte lažnim pozitivom

Zavedati se moramo, da včasih stvari izgledajo lažne, vendar v resnici niso. “Fotografije včasih zgledajo čudne, to je dejstvo”, pravi Farid.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več
Zlati partner

iRobot Slovenija

Masljeva ulica 3, 1230 Domžale, Tel: 01 530 04 60
Podjetje iRobot se kot vodilni svetovni proizvajalec robotov za domačo rabo že več kot 25 let posveča razvoju, oblikovanju in izdelavi robotov, ki ljudem pomagajo postoriti več. ... Več
Zlati partner

BROTHER CEE GmbH

Glavna cesta 46, 4202 Naklo, Tel: 030 600 474
Dejavni so v 28 državah, Brotherjevi izdelki pa so na voljo v več kot 100 državah.  Od ustanovitve korporacije leta 1934 si prizadevajo, da bi ideje prenesli v prakso z ustvarjanjem ... Več
Zlati partner

KONICA MINOLTA SLOVENIJA

Dunajska cesta 167, 1000 Ljubljana, Tel: 01 568 05 00
Konica Minolta je inovativno podjetje z “all-in-one” strategijo, ki stremi k ustvarjanju prepričljivih rešitev in storitev na področju upravljanja dokumentov ter povezanih naprednih ... Več