Triki in nasveti
22.01.2020 12:00

Deli z drugimi:

Share

Kakšna je razlika med VPN-ji in antivirusno prgramsko opremo

Kakšna je razlika med VPN-ji in antivirusno prgramsko opremo
Kakšna je razlika med VPN-ji in antivirusno prgramsko opremo

Ali je antivirus in VPN ista stvar? Ne, niti približno. Oba nudita zaščito, vendar različno, prav tako pa sta opremljena z različnimi lastnostmi. Pa si poglejmo, katere so prednosti, če uporabljamo ali eno ali drugo.

Vsi dobro vemo, da moramo imeti posodobljeno antivirusno opremo na naših računalnikih kajne? VPN-ji pa so nekoliko manj znani in zato se jih ljudje tudi izogibamo. Verjetno veste, da VPN pomeni “Virtual Private Network”, kaj dosti več pa vedo le redki. V tem članku smo se odločili, da razjasnimo glavne pojme in osnove delovanja obeh orodij, da pokažemo glavne razlike med VPN-ji in antivirusi, dotaknili pa se bomo tudi razlogov, zakaj je koristno, če uporabljamo oboje.


Zakaj bi morali uporabljati VPN?

Povedno najbolj preprosto, VPN je šifrirana internetna povezava. Torej, če smo vsaj malo seznanjeni z načinom, kako deluje Wi-Fi, verjetno vemo, da nam vsa Wi-Fi omrežja, ki so zaščitena z geslom, nudijo šifrirano povezavo, ki pa je v tem primeru vzpostavljena zgolj med našo napravo in routerjem ali “vročo točko”.


VPN poskrbi za šifriranje povezave med našo napravo in enim od serverjev VPN ponudnika, ki je lahko lociran kjerkoli na svetu. To pomeni, da ne more nihče videt naših obiskanih spetnih strani, prenešenih datotek, ali kakršnihkoli drugih osebnih ali finančnih informacij. To je pomembno iz treh glavnih razlogov:

  • VARNOST – Prvič, če smo povezani na javni Wi-Fi, obstaja velika verjetnost, da to omrežje ni zaščiteno z geslom. To posledično pomeni, da povezava ni šifrirana, poleg tega pa, da lahko skorajda vsak, ki ima osnovno programsko opremo, lahko šifrira stvari, ki jih pošiljamo preko te povezave. Nekatere aplikacije – predvsem finančne aplikacije – šifrirajo podatke zaradi varnosti in gesla bi tako ali tako morala biti šifrirana. Kar pa se tiče ostalih stvari, kot so sporočila in emaili, ki se pošiljajo kot tekst, jih načeloma lahko prebere vsak.
  • ZASEBNOST – Drugi razlog je, da lahko vladne organizacije vidijo, kaj počnemo na spletu, če ne uporabljamo VPN-jev. Torej, če jih bomo uporabljali, bomo stopnjo zasebnosti dvignili na višji nivo. Glede na to, da se z uporabo VPN-jev naš, originalni IP naslov zamenja z IP-jem ponudnika VPN storitev, postanemo na tak način anonimni, kar onemogoči spletnim stranem, da bi nam sledile. Ne smemo pa pozabiti, da če se vseeno prijavimo v neko spetno stran z geslom in uporabniškim imenom, ta stran ve, kdo smo (vendar o nas pozna samo tiste informacije, ki smo jih v času prijave delili s spletno stranjo). Torej, anonimnost, ki jo nudijo VPN omrežja, seže samo do te meje.
  • VIRTUALNA LOKACIJA – Dejstvo, da spletna stran ne pozna naše prave lokacije, lahko z uporabo VPN-jev dostopamo do strani in vsebin, katere sicer ne bi mogli obiskati. Na primer, nekatere ameriške spletne strani blokirajo ves EU promet, ker tako narekuje GDPR. Namesto, da spletne strani uskladijo svoje delovanje z GDPR pravili, je “lena” varianta naslednja: detektirajo, kdaj spletno stran obišče uporabnik iz EU in mu preprostor onemogočijo uporabo spletne strani. Če pa uporabljamo VPN storitev z enim ali več ameriških serverjev, se lahko povežemo na enega od teh serverjev in spletna stran bo mislila, da smo locirani v ZDA in nam dovolila uporabo. Enako velja tudi za pretočnost video vsebin. Verjetno smo se že vsi srečali z omejitvami pri predvajanju določenih vsebin kajne? To pomeni, da določene serije lahko gledamo zgolj v določenih regijah. Na primer, ugotovimo lahko, da ne moremo gledati Hulu izven Velike Britanije, prav tako pa ne moremo gledati BBC iPlayer, če nismo v Veliki Britaniji.

Medtem kot so nekatere storitve na voljo v različnih regijah – Netflix in Amazon Prime Video – se vsebina precej razlikuje od regije do regije. Z uporabo VPN-ja lahko dostopamo do teh “omejenih” vsebin, kljub temu, da se ne nahajamo v državi, v kateri velja omejitev.
Praktično vsi VPN ponudniki nam omogočajo, da uporabljamo enojni račun na večih napravah, kar pomeni, da po navadi lahko zaščitimo svojo celotno družino za nekaj evrov na mesec. Med najbolj popularne VPN-je in tudi najbolj kvalitetne spadata gotovo tudi NordVPN and ExpressVPN.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več
Zlati partner

iRobot Slovenija

Masljeva ulica 3, 1230 Domžale, Tel: 01 530 04 60
Podjetje iRobot se kot vodilni svetovni proizvajalec robotov za domačo rabo že več kot 25 let posveča razvoju, oblikovanju in izdelavi robotov, ki ljudem pomagajo postoriti več. ... Več
Zlati partner

Exclusive Networks Slovenia d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 01 292 76 51
Za nemoteno poslovanje potrebujete trdo in varno omrežno infrastrukturo. Podjetja brez vzpostavljene trdne infrastrukture pogosteje trpijo zaradi slabe uporabniške izkušnje za zaposlene ... Več
Zlati partner

ANNI d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 580 08 00
Podjetje Anni, d. o. o., je v slovenskem računalniškem prostoru prisotno že praktično od samega začetka. Brez pretirane hvale lahko rečemo, da svoje delo opravljajo dobro, saj ... Več