Triki in nasveti
09.10.2018 17:49
Posodobljeno 5 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Najboljše brezplačne spletne strani za legalno prenašanje glasbe (2. del)

Jamendo
Jamendo

V prvem delu našega seznama najboljših brezplačnih spletnih strani za legalno prenašanje glasbe smo predstavili nekaj zelo zanimivih strani in platform, kjer je zagotovo vsak izmed vas našel nekaj zase. Zdaj nadaljujemo z drugo polovico možnosti, ki prav tako ponujajo različne uporabniške izkušnje za različne okuse in želje.

7. Jamendo

Z na tisoče skladb izpod rok več tisoč glasbenikov je Jamendo brez dvoma ena največjih zakladnic brezplačne glasbe na spletu. Tukaj sicer ne bomo našli nekaterih največjih zvezdnikov glasbene scene, kljub temu pa je Jamendo pravi kraj, če iščemo talentirane nove glasbenike. Namesto da iščemo skladbe po žanru, so skladbe razvrščene glede na popularnost, torej najbolj pogosto prenešene, najpogosteje predvajane in najnovejše. Popularnost določene skladbe se določi z ocenami uporabnikov oz. poslušalcev, kar pomeni, da nam ne bo potrebno predolgo brskati po strani, da bi našli pravo stvar za svoja ušesa. Dejstvo je, da je spletna stran namenjena predvsem tistim, ki imajo odprto glavo in iščejo širino, in ne toliko tistim, ki morda iščejo točno določeno zadevo.

8. NoiseTrade

NoiseTrade je delno brezplačna glasbena spletna stran, delno promocijska platforma. Ideja je taka, da lahko prenesemo katero koli skladbo ali album neodvisnega izvajalca, če v zameno delimo svoj e-mail naslov in nekaj drugih osebnih podatkov. Dotična spletna stran uporabnike tudi nagovarja, da o glasbenikih delijo besedo naprej preko facebooka in twitterja, medtem ko lahko za glasbenike doniramo štiri dolarje.

Ena najboljših lastnosti strani je uporabniški vmesnik, ki je presenetljivo čist in enostaven za uporabo. S tem seveda ustvarjalci omogočijo gladko uporabo iskalnika, kjer lahko iščemo različne žanre, glasbenike in prihajajoče dogodke. Kot dodaten NoiseTrade pogosto objavlja ekskluzivne skladbe in “teaserje” izvajalcev, preden ti objavijo skladbo na svojih kanalih in spletnih straneh.

9. Musopen

Če ste ljubitelj klasične glasbe, potem iskanje brezplačnih skladb ne bi smel biti večji problem – navsezadnje je bila večina klasične kompozicije dolgo časa javna last. Musopen, neprofitna organizacija namenjena ohranjanju in dostopnosti klasične glasbe ponuja impresivno knjižnico skladb in kompozicij, brez kakršnihkoli omejitev glede avtorskih pravic ali česarkoli podobnega. Uporabnik lahko brska glede na izvajalca ali skladatelja, prav tako pa je filtracija rezultatov možna glede na časovno obdobje ali inštrument. Ne glede na to, ali ste ljubitelj baročne glasbe, ali pa vas zanima romantika, Musope najverjetneje ponuja vse.

Skladbe so namenjene “streamingu” ali prenašanju – nekatere celo v visoki resoluciji – stran pa ponuja veliko količino podatkov o skladbah in izvajalcih, da si uporabnik lahko ustvari nek kontekst. Praktično ni skladatelja, ki ga Musopen ne bi imel v svoji zbirki podatkov. Glasbeniki bodo morda navdušeni nad dejstvom, da Musopen za večino skladb celo ima zbrane note, kar pomeni, da lahko skladbe celo zaigramo, če seveda znamo.

10. PureVolume

Platforma PureVolume združuje na eni strani umetnike in izvajalce ter na drugi strani tiste, ki so še relativno neznani na glasbeni sceni. Gre v bistvu za družbeno omrežje, kjer tako poslušalci kot glasbeniki ustvarjajo svoje profile in diskutirajo o glasbi. Poslušalci lahko med drugim pišejo mnenja o glasbenikih in skladbah ter delijo svoje najljubše skladbe s prijatelji. Za vse tiste, ki pa si želijo nekoliko bolj direktnega stika z glasbeniki, pa spletna platforma omogoča komunikacijo z izvajalci. Tudi ti lahko delijo svoja mnjenja o glasbi in ostalih izvajalcih, hkrati pa lahko sami na različne načine dostopajo do svoje baze oboževalcev.

Vsi prenosi glasbe so legalni, večina skladb je brezplačnih, medtem ko obstaja tudi nekaj takih, ki so plačljive, ampak jih lahko uporabniki platforme brezplačno poslušajo na aplikaciji. Glasbeniki lahko svoj profil ustvarijo brezplačno, enako velja za nalaganje glasbe. Uporabniki pa potem filtrirajo, kakšno glasbo si želijo glede na naslov, izvajalca, žanr, ali celo po tem, če je glasbeniki podpisan ali ne. PureVolume je odličen način, da se naučimo več o glasbenikih, ki jih sicer najverjetneje ne bi nikoli srečali. Spletna platforma vseskozi ponuja novo glasbo, novice iz področja glasbe ter zanimive in aktualne intervjuje z izvajalci.

11. Last.fm

Ko je Last.fm izšel, leta 2002, je v začetku funkcioniral kot spletni radio, podobno kot recimo Pandora in iHeartRadio. Leta 2005, ne glede na predhodni poslovni model, je stran inkorporirala Audioscrobbler, sistem predlaganja glasbe, ki zbira podatke iz večih različnih virov kot so predvajalniki galsbe in spletni “streaming” sistemi ter gradi posamezne profile, ki izražajo glasbeni okus uporabnika. Last.fm je do sedaj zbral skoraj 100 milijard predvajanj, kar v skupnem pomeni preko 7 milijonov let skunega časa predvajanja glasbe.


Ena najbolj skritih oz. neznanih lastnosti Last.fm uporabnikov je zakladnica brezplačne glasbe, ki jo ponuja platforma. Do nje lahko dostopamo preko povezave “Free Music Downloads”, ki se nahaja na dnu strani. Knjižnica glasbe ponuja zelo razniliko sceno brezplačne glasbe, kjer najdemo vse od neodvisnih izvajalcev do nekaterih bolj “mainstream” glasbenikov. Zbirka je obširna in v celoti brezplačna.


Kot lahko vidimo zgornji seznam in tudi ostali predlogi, ki smo jih našteli in opisali v prve delu članka, nudijo širok izbor različnih alternativ. Vsak lahko najde nekaj zase, še posebej pa bodo dotične platforme in spletne strani navdušile tiste, ki iščete manj znano glasbo, ki ni ravno najbolj pogosto predvajana na komercialnih radiih. Vsi tisti, ki si želite dopolniti svojo zbirko glasbe na računalnikih ali ostalih napravah, te strani so definitivno prave za vas. Kot smo že omenili ni veliko komercialne glasbe, pa vendarle se vsake toliko časa, odvisno tudi od izbrane platforme, najdejo izvajalci, ki nagradijo svoje oboževalce z brezplačnimi skladbami ali priredbami.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

M-SISTEM d.o.o.

Pot na Drenikov vrh 12, 1000 Ljubljana, Tel: 041 693 934
Nov IT sistem, bodisi strojni ali programski, je lahko velika naložba. Da bi jo karseda najbolje izkoristili, je pomembno, da izberete pravega IT dobavitelja in ponudnika programskih ... Več

OPTIPRINT d.o.o.

Kranjčeva ulica 20, 1000 Ljubljana, Tel: 05 902 58 12
Podjetje Optiprint je leta 2009 uspešno predstavilo poslovni model nudenja cenovno dostopnega in brezskrbnega najema barvnih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav. Uspešno poslovanje ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več
Zlati partner

KONICA MINOLTA SLOVENIJA

Dunajska cesta 167, 1000 Ljubljana, Tel: 01 568 05 00
Konica Minolta je inovativno podjetje z “all-in-one” strategijo, ki stremi k ustvarjanju prepričljivih rešitev in storitev na področju upravljanja dokumentov ter povezanih naprednih ... Več