Triki in nasveti
08.07.2020 10:00
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

17 načinov, kako pospešiti hitrost vaše Wi-Fi povezave

Foto: Freepik
Foto: Freepik

V zadnjih nekaj mesecih smo ljudje po vsem svetu postali še bolj odvisno od interneta, kot smo bili že sicer. Orodja Zoom, Microsoft Teams, Google Meet in še kakšno bodo zagotovo ostala med nami, kajti vse oblike druženja, dela in sobivanja so se v takšni ali drugačni obliki preselile na splet. Ne glede na to pa po podatkih podjetja Independence Research skoraj 70% ljudi, ki dela na daljavo, ima tehnične težave. Študije po državah v Evropi kažejo, da je gledano v celoti hitrost interneta v večini držav, v času pandemije, padla. 

Torej, kako lahko sami poskrbimo za to, da bo naša internetna povezava karseda hitra? Tukaj je 17 načinov, kako lahko pospešimo hitrost Wi-Fi povezave.

1. Izberite ponudnika internetnih storitev z najhitrejšim omrežjem

Konkurenca med ponudniki je velika, hitre povezave pa postajajo vse bolj cenovno dostopne. S prihodom tehnologije 5G se bo to še dodano spremenilo. Večina med nami še vedno nima tistih “”super hitrih” povezav, kljub temu pa lahko z nekaj malega raziskovanja po trgu najdemo hitrosti večje od 50 Mb/s.

2. Redno spremljajte hitrost povezave

Prvi korak k boljši Wi-Fi povezavi je, da razumemo in poznamo hitrost omrežja. Za začetek lahko preizkusimo test hitrosti, ki nam jo nudi spletni portal TechRadar na tej povezavi. Najvišjo hitrost omrežja lahko preizkusimo tako, da s kablom povežemo router. Potem primerjamo ta rezultat z drugo napravo, recimo s pametnim telefonom. Ko testiramo Wi-Fi, stojimo v neposredni bližini routerja, nekje, kjer vmes ni zidov ali drugih objektov. Po testiranju lahko ugotovimo, ali je hitrost, ki jo imamo, zadovoljiva. Premikamo se po hiši ali stanovanju, da ugotovimo, kje je povezava najboljša.

3. Primerjajte hitrosti z obljubljenimi številkami v pogodbi

So hitrosti blizu tistim ISP-jem, ki so navedeni v pogodbi? Če so in kljub temu niste zadovoljni z njimi, je čas, da nadgradite svoje Wi-Fi omrežje. Če hitrosti ne dosegajo obljubljenih, je čas, da kontaktirate vašega ponudnika internetnih storitev in analizirate situacijo. 

4. Preveritem, ali se s težavami sooča ponudnik storitev

Če ste opazili nenaden padece hitrosti internetne povezave, vendar do takrat niste opazili česa podobnega, je možno, da ima težave vaš ponudnik internetnih storitev. Težave lahko izhajajo iz številnih virov: nenamerne konfiguracije omrežja, tehnične težave, ali kaj tretjega. Včasih lahko situacijo reši že kratek telefonski pogovor. 

5. Preverite, ali so vse vaše naprave povezane na pravo omrežje

Če ste se povezali na več različnih omrežij v bližini vaše lokacije, najprej preverite, da so vse vaše naprave povezane na pravo omrežje. Lahko se vam zgodi, da ste povezani na bližnji javni Wi-Fi, ali pa ste se nehote povezali na neko počasnejše omrežje, namesto hitrega.

6. Resetirajte vašo povezavo in se izognite “sticky Wi-Fi” povezavi

Ko se naprava enkrat poveže na Wi-Fi “hotspot”, se je ne bo kar tako odrekla. Na primer vaš telefon ne bo iskal boljše povezave, četudi bo ta v bližini, temveč bo ostal povezan s “starim” omrežjem. Pomembno je izpostaviti, da se hitrost povezave in razne motnje na “robu” Wi-Fi območja precej povečajo. To je tudi točka, v kateri se začnejo večje težave s prenosi, video klici itd. Eden od načinov, kako rešiti težavo je, da preprosto resetiramo Wi-Fi omrežje. 

7. Zaprite aplikacije, ki so požrešne do omrežja

Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da s sprostitvijo tistih aplikacij, ki zahtevajo dobro povezavo in so že sicer zahtevne, lahko pospešimo delovanja tistih aplikacij, ki so nam resnično pomembne. Govorimo recimo o aplikacijah, kot so Netflix, ali tistih, s katerimi prenašamo vsebine. Naj omenimo še verjetno najbolj očiten varnostni korak, in sicer zaklepanje Wi-Fi omrežja z geslom. Če torej tega še nimate, naredite to čim prej in se tako izognite raznim težavam in sosedom, ki “vam kradejo Wi-Fi”.

8. Resetirajte vaš modem in router

Morda se komu zdi ta poteza preveč enostavna, vendar je še kako učinkovita. Če še niste vedeli, je vaš router v resnici “mini računalnik”, ki ima lastni procesor, pomnilniški prostor, lokalni disk in celo svoj operacijski sistem. Podobno kot katerikoli drugi računalnik, lahko tudi router naleti na številne težave. Recimo pregrevanje, težave z operacijskim sistemom itd. Enako kot to storimo z računalnikom, lahko resetiramo tudi router. 

9. Preverite kable

To je sicer nekaj, kar boste verjetno naredili skupaj s tehnikom, ki vam namešča naprave, vendar je dobra novica ta, da lahko določen del naredite tudi sami. Preverite “Ethernet” kabel, ki je priklopljen na router, nato pa preglejte še povezavo vseh konektorjev, ki gredo v router in modem. Pomembno je, da so vsi stiki trdni in da kabli niso poškodovani. 

10. Razmislite o nakupu novega, boljšega routerja

Če uporabljate “default” router ponudnika internetnih storitev, ali router, ki zadošča starejšim standardom IEEE 802.11n, b, g itd. potem obstaja velika verjetnost, da ne izkoriščate vaše povezave v celoti. Posodobitev router z novim IEEE 802.11ac (ali Wi-Fi 5) lahko izboljša tako hitrost kot tudi doseg omrežja. V bistvu so vsi routerji, ki so maljši od nekaj let, povsem dovolj, da lahko izkoristite vse, kar vam nudi omrežje. 

11. Uporabite boljšo frekvenco: 5GHz

Brezžični standardi routerjev uporabljajo različne radio frekvence in nekatere med njimi znajo biti zelo polne. Na primer, 802.11b in g uporabljata 2.4GHz frekvenco, kjer vaš Wi-Fi signal tekmuje ne samo z drugimi računalniki, temveč tudi telefoni in ostalimi tipi brezžičnih naprav. 802.11ac namesto tega uporablja 5GHz povezavo, ki deluje bolje, ravno zaradi frekvenc, ki niso toliko obleganes. 

12. Najdite odprt kanal

Poleg tega, da moramo biti pozorni na različne frekvence, routerji delujejo na različnih kanalih. Enako kot pri frekvencah bomo opazili znatno povečanje hitrosti omrežja, če izberemo manj oblegan kanal. Routerji delujejo na enem kanalu, kljub temu pa velja izpostaviti, da se podatki med seboj pretakajo po petih med seboj ločenih kanalih. Analizo routerjevega kanala lahko naredimo z nekaj hitrimi kliki, z uporabo orodij, kot sta InSSIDer ali Wi-Fi Explorer. Z analizo dobimo podatek o tem, kje se nahaja omrežje med 11 glavnimi Wi-Fi kanali. 

13. Posodobite programsko opremo

Programska oprema poganaj router in če uporabljamo starejše routerje, se hitro lahko zgodi, da izpustimo pomembne posodobitve, ki izboljšujejo varnost in učinkovitost delovanja naprave. Večino routerjev brez težav posodobimo tudi sami, pomembno pa je, da med posodabljanjem routerja ne izklapljamo in da se posodobitev resnično v celoti namesti. Če niste zadovoljni z delovanjem programske opreme vašega routerja, lahko uporabite tudi različne “third-party” opcije.

14. Pazite na zlonamerno programsko opremo

Če ste karseda zavarovali omrežje in posodobili programsko opremo, preverite tudi potencialno zlonamerno programsko opremo. Skeniranja naprave z priznano in kvalitetno varnostno opremo lahko vašemu omrežju zagotovi dodatno kvaliteto in poveča hitrost. Tudi uporaba VPN-ja lahko dodatno prispeva k varnosti informacij med brskanjem po spletu, vendar še vedno najprej potrebujete napravo, ki ni “okužene” s kakršnimikoli zlonamernimi virusi. 

15. Dodajte Wi-Fi ojačevalce za boljšo pokritost omrežja

Če živiti v hiši ali večjemu stanovanju in je med routerjem in napravo več ovir, potem je lahko uporaba Wi-Fi ojačevalca še kako koristna. Ojačevalci Wi-Fi signala delujejo po preprostem principu, in sicer signal routerja preusmerijo na novo omrežje, ki potem komunicira z napravo in potem signal potuje nazaj do routerja. Slaba stran velikih prostorov je ta, da bomo po vsej verjetnosti primorani investirati v več teh ojačevalcev, če bomo želeli, da dejansko pride do izboljšanja kvalitete omrežja. 

16. Kot Wi-Fi ojačevalec uporabite prenosnik

Če ne želite investirati v novo strojno opremo, morda imate vse, kar potrebujete že doma. Z namestitvijo prave programske opreme lahko spremenite vaš prenosnik in namizni računalnik v Wi-Fi ojačevalec. 

17. Združite vse internetne povezave in uživajte v višjih hitrostih

Doma imamo po navadi na istočasno na voljo domače Wi-Fi omrežje, mobilne podatke in javna Wi-Fi omrežja. Kljub temu pa v večini uporabljamo zgolj eno od naštetih opcij. Ob tem gre precej hitrosti in kapacitete v nič. Z uporabo orodja, kot je Speedify lahko naše Wi-Fi omrežje in mobilno omrežje delujeta skupaj, rezultat tega pa je hitrost omrežje, ki je skora ekvivalentna vsoti obeh posameznih omrežij. Še ena od dodatnih prednosti tega postopka so motnje omrežja. Z uporabo večih virov omrežja zmanjšamo tveganje pred izpadi omrežja, s čiemr se rešimo nadležnih trenutkov, ko omrežje pade ravno v času našega Zoom sestanka, ali video klica preko Facebook Messengerja. 

Brez interneta dandanes praktično ne moremo več živeti in kljub temu, da smo ljudje v veliki meri postali resnično odvisni od tehnologije, jo potem vsaj izkoristimo v celoti. Zgornji nasveti so dober začetek pri upravljanju s hitrim in kvalitetnim Wi-Fi omrežjem, kajti roko na srce, vsi si želimo karseda največjih hitrosti in brezhibnega delovanja interneta kajne?


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več

Računalniške storitve mITch, Mitja Mihelič s.p.

Čolnarska ulica 3, 1310 Ribnica, Tel: 05 125 8575, 051 258 575
Ali vaše podjetje potrebuje oddelek za IT? Nekoč dostopne le za velike korporacije, danes so IT funkcije na voljo podjetjem vseh velikosti po zaslugi računalništva v oblaku in ... Več