Mobilno RSS Facebook Twitter E-novice Nastavi za domačo stran Dodaj med priljubljene Podcast Rock Radio Pozabljeno geslo Registriraj se Prijava

>> RN Start-up spodbujevalnik


Računalniške novice spodbujajo domače start-up projekte. Pišite nam na rn@nevtron.si.
  • A- A+

22.07.2014      12:05
|

Zgodba o uspehu: Ko hobi postane "prava stvar"

  • A- A+

 

Tokrat se pogovarjamo s Tadejem Jevševarjem, vodjo prodaje pri uspešnem slovenskem start-up podjetju Chipolo d.o.o.

RN: Predstavite vaš start-up produkt.

Tadej J.: Chipolo je pametni obesek za tvoj telefon. Pripneš ga lahko na tisto stvar, ki jo nikoli več ne želiš izgubit, torej imaš pomembne stvari vedno ob sebi.

 

RN: Kje, kdaj in kako ste dobili idejo za vaš start-up in kako je rasla? 

Tadej J.: Chipolo je produkt, ki je nastal kot rešitev za našega sodelavca Domna, ki je zelo pogosto izgubljal svoje ključe in jih posledično vedno iskal. Ker našo ekipo sestavljamo tako razvijalci aplikacij kot tudi razvijalci strojne opreme smo se odločili, da sami razvijemo produkt, ki nam bo v pomoč, ko bomo iskali svoje pomembne stvari. Naš cilj je bil že od samega začetka razviti produkt, ki bo iz vidika funkcionalnosti uporabniku prijazen, predvsem pa iz vidika dizajna zelo lep produkt. Veliko časa smo namenili izboru pravih materialov in izboru barv, kajti v našem podjetju verjamemo, da je najnovejša tehnologija lahko tudi lepega izgleda.

 

RN: Je vse plod vaše kreativnosti ali ste kaj tudi »preverili« pri konkurenci?

Tadej J.: Ko smo začeli z razvojem našega izdelka; novembra 2012 takšnih izdelkov še ni bilo na trgu, kajti morate vedeti, da je tehnologija Bluetooth 4.0 (LE) bila (in še vedno je) v povojih. Torej na začetku nismo imeli možnosti "preverit" konkurenčnih izdelkov. Ko pa smo štartali s Kickstarter kampanijo, skoraj leto dni od začetka našega razvoja, pa je bilo že nekaj konkurenčnih izdelkov predstavljenih na internetu, vendar še vedno nihče ni bil na voljo za nakup. Danes je konkurenčnih izdelkov že zelo veliko na trgu in vse to dokazuje, da je povpraševanje po takšnih izdelkih zelo veliko. Mi smo zelo veseli, da so uporabniki našega izdelka Chipolo zelo zadovoljni in da z idejami, ki jih naši uporabniki delijo z nami razvijamo še boljši izdelek.

 

RN: Kaj je po vašem mnenju najtežji korak start-upa in kaj svetujete našim podjetnim bralcem? 

Tadej J.: Najtežji korak za vsak start-up je, ko se morajo ustanovitelji podjetja odločiti, da to podjetje ni več popoldanski hobij ampak da je postala to "prava stvar". Takrat spoznaš ali vsi zares "živijo" za to start-up podjetje. In če je v start-upu prava ekipa, potem bo vsak problem postal izziv, ki bo slej ko prej odpravljen oziroma premagan.

 

RN: Koliko denarja in energije ste porabili za predstavitev vaše ideje uporabnikom (t.i. launch)?

Tadej J.: Sredstev smo porabili kar nekaj za sam razvoj prototipa, vendar pa smo za samo Kickstarter kampanjo porabili relativno malo sredstev saj so nam pomagali pri kampaniji ljudje, ki so verjeli v naš produkt in ki so si želeli biti del te čudovite zgodbe. 

 

RN: Kakšna je vaša strategija rasti in ali se je ta spreminjala? 

Tadej J.: Naša strategija rasti se spreminja skoraj na mesečni ravni, kajti še vedno smo na točki, ko ne želimo postaviti prevelikega bremena na celotno podjetje in zato si očitno vsak mesec postavljamo prenizke cilje glede rasti našega podjetja :) Zelo smo veseli, da se povpraševanje po našem izdelku povečuje iz meseca v mesec in zato imamo še večji zagon, da izboljšujemo proizvodnjo, da lahko vsak mesec izdelamo še več kosov. Chipolo je v celoti izdelan v Sloveniji, zato ni tako lahko postaviti tako masovne proizvodnje v tako kratkem času. 

 

RN: 3 stvari, ki so po vašem najpomembnejše v današnjem poslu?

Tadej J.: Naši uporabniki, odlična podpora uporabnikom in dizajn.

 

RN: Kako stojite danes in kakšni so plani do konca leta ter naprej?

Tadej J.: Imamo zelo pestro poletje, razvijamo in oblikujemo popolnoma novi mobilni aplikaciji, ki bodo imele odlične nove funkcionalnosti za naše uporabnike, končujemo razvoj aplikacije za mobilno platformo Windows Mobile, razvijamo novo spletno stran, ki bo imela glaven poudarek na podpori uporabnikom in tudi v proizvodnji liniji se obetaj veliko novosti za še večjo kvaliteto izdelave našega izdelka. Torej idej kako izobljšati Chipolo je še zelo veliko in zato tudi še vedno zaposljujemo in sicer iščemo razvijalce za Android platformo.

 

RN: Še kdaj razmišljate o redni službi, kjer zgolj opravljate delo po navodilih nadrejenih v zameno za plačo?

Tadej J.: Dvomim, da je sploh kdo izmed naše ekipe razmišljal o tem, vendar pa tudi v našem podjetju delamo po navodilih vendar ne v zameno za plačo ampak v zameno za zadovoljstvo naših uporabnikov.

>> Računalniške novice spodbujajo domače start-up projekte. Pišite nam na rn@nevtron.si.KOMENTIRAJ

XANKETA
Arhiv anket

Uporabljate za fotografiranje fotoaparat ali pametni telefon?ZADNJE RAČUNALNIŠKE TEŽAVE IN REŠITVE

ZADNJE KOMENTIRANE NOVICE

Prepogljivi telefon vendarle tudi za podjetje... 1
Janez  |  Google pixel 4a je bil predstavljen že 0...
Ste že spoznali Gorenjca? 1
slo81a  |  denar in gorenjci to ne gre skupaj.
Pospešite delovanje vašega mobilnega telefona 3
slo81a  |  brezvezen članek.
YouTube Premium brezplačen za uporabnike Sams... 1
slo81a  |  YouTube Premium vtaknite si ga nekam.
Odlična pametna ročna ura za manj kot 22 evro... 1
petersilj  |  dobil sem uro , prvi dan uporabljam, en...
RN KANAL
e-novice Želim brezplačno izdajo uredniškega izbora
najboljših računalniških novic na e-mail
Potrdi
(predogled)
(predogled)
(predogled)


100% skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odnaročili se boste lahko kadarkoli!
Twitter
V zgornje okence vpišite vaš elektronski naslov, na katerega boste prejeli nadaljna navodila.

Mozilla Firefox

Kliknite na meni Orodja (Tools) in izberite Možnosti (Options)
V zavihku Splošno (Main) v polje Domača stran (Home Page) vpišite naslov rn.si
Kliknite na gumb V redu (OK)

Internet Explorer

Kliknite na meni Orodja (Tools) in izberite Internetne možnosti (Internet Options)
V zavihku Splošno (General) v polje Home Page (Domača stran) vpišite naslov rn.si
Kliknite na gumb V redu (OK)

Chrome

Hkrati pritisnite ALT+F in izberite Možnosti
V zavihku Osnove kliknite na gumb Uporabi trenutno stran
Kliknite na gumb Zapri

Netscape Navigator

Kliknite na meni Tools in izberite Options
V zavihku Main v polje Home Page vpišite naslov rn.si
Kliknite na gumb OK

Opera

Hkrati pritisnite CRTL+F12
Kliknite gumb »Use current«
Kliknite na gumb OK

Safari

Hkrati pritisnite tipki CTRL+","
Izberete zavihek General
Kliknite gumb »Set to current page«

Mozilla Firefox

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb Shrani (Save)

Internet Explorer

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb Dodaj (Add)

Chrome

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb Končano (Finish)

Netscape Navigator

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb OK

Opera

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb OK

Safari

Hkrati pritisnite tipki CTRL+D
Kliknite na gumb OK